Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά αναθεώρηση ή ενημέρωση κάνεις μόνο αν α) είχες ήδη κάνει εργασίες που ήταν οιονεί νόμιμες και αλλάζεις την άδεια σε κάτι που θα ήταν νόμιμο ή β) είναι σε ισχύ η άδεια και την αλλάζεις για να συνεχίσεις εργασίες. Για να κάνεις εργασίες τώρα και εάν δεν έχει άδεια σε ισχύ θέλει full οικοδομική άδεια ή mini (ΕΕΔΜΚ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gio_kon said:

Καλησπέρα,

Μια πελάτισσα μου ζήτησε να δηλωθεί το ημι-υπόγειο της στα αυθαίρετα καθώς και να κάνω αυτοψία για να τακτοποιήσει ότι υπόλοιπα έχει στο ακινητό της.

Μετά απ' την οριστική τακτοποιήση επιθυμεί να βγάλουμε μια νέα άδεια ώστε να γίνει διαρρύθμιση των χώρων και να το ενοικιάσει ώς ενα μεγάλο διαμέρισμα.

Τι ακριβώς άδεια χρειάζεται να βγάλω στο e-adeies;

"Αναθεώρηση εντυπης άδειας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου" "Ενημέρωση έντυπης οικοδομικής άδειας/Αδειας Δόμησης"   είτε   "έγκριση εκτέλεσης εργασιών" ;

 

Υ.Σ Για να συνοψίσω θα τακτοποιήσουμε πρώτα τα αυθαίρετα και στην συνέχεια θέλουμε να φτιάξουμε ένα νέο διαμέρισμα χωρις να υπερβούμε στην δόμηση, κάλυψη. 

Καλησπέρα!Μια mini (ΕΕΜΚ) όπως λέει ο συνάδελφος curzondax😀 παραπάνω φαντάζομαι κι εγώ, αλλά με μπερδεύει το ότι δεν περιγράφεις ξεκάθαρα τους χώρους και τα επίπεδα του ακινήτου για να σου απαντήσουμε αν μπορούμε και τι τύπου θα είναι αυτή!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κατ' αρχας που απαντησατε. Λοιπον εχουμε ενα ημι-υπογειο με αποκλειστικη χρηση βοηθητικου χωρου (συμφωνα με τα σχεδια) και η πελατισσα τα μετετρεψε σε 4 γκαρσονιερες χωρις να βγαλει καποια αδεια (το 2005 συγκεκριμενα το εκανε αυτο). Οποτε θελει να τα τακτοποιησει και να αλλαξουμε χρηση απο υπογειο να γινει κατοικια. Πειτε πως το κανουμε αυτο τα τακτοποιουμε ολα καλα. Στην συνεχεια θελει να βγαλει νομιμη αδεια (γνωριζει για την κοκκινη γραμμη του 2011) ωστε οι 4 γκαρσονιερες τις να αλλαξουν μετα την τακτοποιηση και να μετατραπουν σε ενα ενιαιο διαμερισμα. (να σπασουν οι διαχωριστικοι τοιχοι, και γινει νεα αρχιτεκτονικη μελετη προφανως) Δεν επηρεαζεται καθολου δομηση, καλυψη. Η Αδεια δεν βρισκεται σε ισχυ, μιλαμε για κτιριο του 1990. Τι αδεια προτεινεται να εκδοσω;  Μικρής Κλίμακας; Ελπιζω να σας καλυψα!

Link to comment
Share on other sites

 

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)


Καλημέρα , έχω την εξής περίπτωση:

Οικοδομή με Υπόγειο , Ισόγειο και Α όροφο με άδεια.

Το υπόγειο

α) έχει ξεμπαζωθεί από τη μια μεριά Β) έχει χωριστεί σε δύο τμήματα που έχουν μετατραπεί σε κατοικία το ισόγειο επίσης έχει χωριστεί σε δύο κατοικίες.

Επίσης έχω λειτουργική συνένωση υπογειου και ισογειου με εσωτερική σκάλα. Οπότε έχουν δυαμορφωθεί σε ΄δυο μεζονετες , απο εκεί που η άδεια προέβλεπε 1 υπόγειο και μία ισόγεια κατοικία.

Καμιά ιδέα πώς θα τα βάλω στον 4495?

οκ , έχω μια παραβαση για το ξεμπαζωμα . το υπογειο θα το δηλωσωσ στα τετραγωνικα του βοηθητικου χωρου?επειδη ειναι κυρια τωρα.και τα τετραγωνικα πλεον του καθε τμηματος μικροτερα της αδειας,αφου χωριστηκε στα δυο.

καμια βοηθεια?

Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων

(πρόσθεσε τονισμό όπου χρειάζεται, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Pavlos 33)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Elena Stefanaki said:

Καλημέρα , έχω την εξής περίπτωση:

Καλημέρα Έλενα!Είναι σημαντικό να αναφέρεις κάποια περαιτέρω στοιχεία,όπως αν βρίσκεται εντός ή εκτός σχεδίου,χονδρικά τις επιφάνειες κλπ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εντός σχεδίου . Η αποθήκη είναι στην άδεια 148τμ το ισόγειο το ίδιο ( 148 ). Έχουν χωριστεί στη μέση ώστε να γίνουν 2 μεζονέτες ας το πούμε.

Επίσης δεν ξέρω αν έχει σημασία υπάρχει και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Elena Stefanaki said:

Εντός σχεδίου . Η αποθήκη είναι στην άδεια 148τμ το ισόγειο το ίδιο ( 148 ). Έχουν χωριστεί στη μέση ώστε να γίνουν 2 μεζονέτες ας το πούμε.

Επίσης δεν ξέρω αν έχει σημασία υπάρχει και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Ευχαριστώ πολύ

Ναι έχει σημασία και αν πρόκειται για οριζόντιες ιδιοκτησίες δηλαδή αν υπάρχει πράξη σύστασης οριζοντίων και τι δείχνουν τα συνημμένα σχέδια αυτής για την κάθε μεζονέτα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια των οριζόντων που ειναι το 1997, αναφέρουν την πραγματική κατάσταση  ότι είναι μεζονέτες. Τα τετραγωνικά μέτρα ειναι κατά λίγο μκρότερα της πραγματικής κατάστασης και περιγράφουν τη σημερινη διαμόρφωση , απλά λένε ότι όταν έγινε η σύσταση ήταν ακόμα στο στάδιο του σκελετου. καμιά βοήθεια θα το εκτιμούσα..

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.