Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Επαναλαμβανω, .....

οπως εχει αναφερει ΔΕΝ υπαρχει σταθμη υπογειου στην αδεια.!!!

Αρα δεν εχει νοημα αυτο που λες περι συγκρισης για τηρηση της σταθμης υπογειου.

 

Ο νεος κατω οροφος λοιπον κρινεται για το αν θα θεωρηθει ως "υπογειο" ειτε με ΓΟΚ εγκ 113/86 ειτε με εγκ 4/13.αρνητικα

Δηλαδη και στις δυο περιπτωσεις αυτες τελικα ΔΕΝ κερδιζει τον ορο "υπογειο"!

 

EDIT maximos, δεν θα καταφυγω στο οτι μια Εγκ. δεν ανατρεπεται απο μια Ε/Α, .........

Αλλα ρωτω ποια ειναι η δικη σου τεκμηριωμενη θεση στο αν αυτος ο νεος οροφος λεγεται "υπογειο"

 

Karanus οπως διαβαζω και το δικο σου τωρα , θα επρεπε κι εγω να μην εχω καταλαβει αυτο που μας ρωτησε ο συναδελφος για να εκκινουμε απο την ιδια αρχη....!!!!!

Αντε παμε γι αλλα ..........!!!!!!!

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στα περί της νέας αυθαιρέτου υπογείου στάθμης:

α) υπάρχει η  αυστηρή θεώρηση της Εγκ. 4/13 που αναφέρει ότι αυτή θα πρέπει να έχει προσδιοριστεί από την άδεια. (συνημ)

Συνάδελφε Anton_civeng η ερωτοαπάντηση 21 του ΥΠΕΚΑ νομίζω πως αναιρεί την εγκ. 4.  γιατί αποσυνδέει την στάθμη του δαπέδου του.

 

21. Πού εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής όταν αναφερόμαστε σε υπόγειες στάθμες, σε εσωτερικούς εξώστες( πατάρι) και σε σοφίτες ;

Ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται σε υπόγειες στάθμες που είναι σύμφωνες με τον ορισμό της παρ. 24 του άρθρου 2 του ν. 1577/85 (ΦΕΚ 210 Α’), όπου αναφέρεται ότι «Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή βρίσκεται έως 1,50 μ. ψηλότερα από την οριστική στάθμη του εδάφους.», σε εσωτερικούς εξώστες (πατάρι) κατά τον ορισμό της παρ. 28 του άρθρου 2 του ν. 4067/12 (ΦΕΚ 79 Α’) και σε σοφίτες κατά τον ορισμό της παρ. 81 του άρθρου 2 του ν. 4067/12 (ΦΕΚ 79 Α’) ανεξαρτήτως επιφανείας.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω η «οριστική στάθμη του εδάφους.» που αναφέρεται στην πιο πάνω Ε/Α -που αφορά τον ν4178- είναι η υλοποιηθείσα η η εγκεκριμένη και προβλεπόμενη στην οικοδομική άδεια (εφ΄οσον βέβαια είναι δυνατός ο προσδιορισμός της) ?

 

Να κάνω μια συμπλήρωση-σχόλιο για το #253 όπου όντως  δεν υπήρχε υπόγειο στην άδεια.

Νομίζω πως θα μπορούσε να ελεγχθεί (σύμφωνα με την Ο.Α. πάντα) η στάθμη του δαπέδου του ισογείου (το κάτω "μέρος" του δαπέδου) και αν τυχόν διαπιστωθεί ότι αυτή η στάθμη δεν υπερβαίνει το 1,5μ απο το διαμορφωμένο έδαφος της άδειας τότε μόνο να θεωρηθεί ο νέος αυθαίρετος όροφος ως υπόγειο.

Δηλαδή πιστεύω -αν βοηθάνε και τα σχέδια- υπάρχει τρόπος να βρεθεί αν η διαμορφωθείσα στάθμη προκύπτει απο εκχωμάτωση ή μη ολοκλήρωση της νόμιμης-εγκεκριμένης στάθμης της οικοδομικής άδειας.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

 

....οπως εχει αναφερει ΔΕΝ υπαρχει σταθμη υπογειου στην αδεια.!!!.....

 

Αυτό το συμπέρανες (και σωστά)  εσύ ,απο την περιγραφή του συναδέλφου.

 

Δεν το γράφει όμως έτσι όπως το παρουσιάζεις εσύ    ..... ΔΕΝ υπαρχει σταθμη υπογειου στην αδεια.!!!.....

 

Εγώ λοιπόν, επειδή δεν ήμουν σίγουρος για την περιγραφή του , έδωσα και τις δύο περιπτώσεις.

Ωστε να μπορέσει ο ίδος που έχει και την πραγματική εικόνα μπροστά του να αποφασίσει σωστά.

Αυτό είναι όλο.

 

Το ζητούμενο είναι αν διαφωνείς η συφμωνείς με τις περιπτώσεις όπως τις περιγράφω.

 

 

 

edit στο 262 :Και όπως βλέπω τώρα,πολυ σωστά γράφει  ο συνάδελφος  maximos      

 

.....Νομίζω πως θα μπορούσε να ελεγχθεί (σύμφωνα με την Ο.Α. πάντα) η στάθμη του δαπέδου του ισογείου (το κάτω "μέρος" του δαπέδου) και αν τυχόν διαπιστωθεί ότι αυτή η στάθμη δεν υπερβαίνει το 1,5μ απο το διαμορφωμένο έδαφος της άδειας τότε μόνο να θεωρηθεί ο νέος αυθαίρετος όροφος ως υπόγειο.....

 

Που δικαιώνει κατά κάποιον τρόπο και την δική μου διπλή  απάντηση.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ τη βοήθειά σας, είναι επείγον.

 

Πρόκειται να κάνω γνωστοποίηση για ένα Κατάστημα Κ1 Υγειονομικού Ενδιαφέροντος.

 

Κάτοψη Αδείας του 1969:
εμφανίζεται το κατάστημα K1, 45 μ2, ένα χώρος και τίποτα άλλο (ούτε WC). Δεξιά του, ολόιδιο κατάστημα K2 με 45 μ2 και αυτό, στο οποίo φαίνεται και ένα WC. Ενδιάμεσά τους υπάρχει διακεκομμένη γραμμή, στην οποία αναγράφεται «διαχωρισμός καταστημάτων».

 

Συμβολαιογραφικά είναι ξεχωριστές Ο.Ι. των 45 μ2, η κάθε μία, αποτελούμενες από μία αίθουσα και αποχωρητήριο, όπως αναγράφεται για την κάθε μία, και Ε9 φυσικά 45 μ2.

 

Αυτοψία στο Κατάστημα Κ1 που μας ενδιαφέρει.
Τα τετραγωνικά είναι εντάξει 45 μ2 και οι διαστάσεις.
Στο βάθος όμως, σχεδόν το μισό κατάστημα, έχει πατάρι εσωτερικό 20 περίπου μ2., εσωτερικού καθαρού  Ύψους 1.90μ, εκ της κατασκευής προφανώς, που βλέπει μπροστά κάτω το υπόλοιπο ελεύθερο κατάστημα.

Επικοινωνεί με το υποκείμενο κατάστημα με σιδερένια σκάλα διαμέτρου 1,00 μ.
Απάνω στο πατάρι και πίσω, έχει και ένα WC 1,20 m2. Κάτω από το πατάρι, καθαρό ύψος Καταστήματος 2.45μ.

Το μπροστά κομμάτι του καταστήματος έχει καθαρό ελεύθερο ύψος δηλαδή 2.45+0.20+0.05+1.90= 4.60μ. Η άδεια δείχνει 4.90μ

 

Έχω χαθεί. Πως τακτοποιώ πατάρι, WC, τα πίσω παράθυρα που είναι πιο μικρά, ίσως και τον διαχωριστικό τοίχο μεταξύ των δύο καταστημάτων. Με υπερβάσεις, με μειωτικούς, με αναλυτικό.

 

Δεν έχω πρόβλημα προς το παρόν από υγειονομικές διατάξεις, να βγάλω χώρους με συγκεκριμένα μ2, θα δω με το WC που είναι πολύ μικρό.

 

Πάω κατηγορία 2 δυστυχώς αν και προ 1975.

Edited by Kertesz
Link to comment
Share on other sites

Κάτοψη Αδείας του 1969:

εμφανίζεται το κατάστημα K1, 45 μ2, ένα χώρος και τίποτα άλλο (ούτε WC). Δεξιά του, ολόιδιο κατάστημα K2 με 45 μ2 και αυτό, στο οποίo φαίνεται και ένα WC. Ενδιάμεσά τους υπάρχει διακεκομμένη γραμμή, στην οποία αναγράφεται «διαχωρισμός καταστημάτων».

Συμβολαιογραφικά είναι ξεχωριστές Ο.Ι. των 45 μ2, η κάθε μία, αποτελούμενες από μία αίθουσα και αποχωρητήριο, όπως αναγράφεται για την κάθε μία, και Ε9 φυσικά 45 μ2. Δηλαδή το Κ1 στη πραγματικότητα  έχει το δικό του αποχωρητήριο και επιπλέον έχει κατασκευαστεί κ wc στο πατάρι?

Αυτοψία στο Κατάστημα Κ1 που μας ενδιαφέρει.
Τα τετραγωνικά είναι εντάξει 45 μ2 και οι διαστάσεις.
Στο βάθος όμως, σχεδόν το μισό κατάστημα, έχει πατάρι εσωτερικό 20 περίπου μ2., εσωτερικού καθαρού  Ύψους 1.90μ, εκ της κατασκευής προφανώς, που βλέπει μπροστά κάτω το υπόλοιπο ελεύθερο κατάστημα.

Επικοινωνεί με το υποκείμενο κατάστημα με σιδερένια σκάλα διαμέτρου 1,00 μ.
Απάνω στο πατάρι και πίσω, έχει και ένα WC 1,20 m2.  ΥΔ με μειωτικό συντελεστή 0,30- συμπεριλαμβάνεται το λουτρό δηλαδή δεν υπολογίζεται επιπλέον. Κάτω από το πατάρι, καθαρό ύψος Καταστήματος 2.45μ.  Θετικό,  δεδομένου ότι διαθέτει το ελάχιστο επιτρεπόμενο ύψος κατά ΓΟΚ για χώρο ΚΧ.

Το μπροστά κομμάτι του καταστήματος έχει καθαρό ελεύθερο ύψος δηλαδή 2.45+0.20+0.05+1.90= 4.60μ. Η άδεια δείχνει 4.90μ  Εχει μικρότερο ύψος, νομίζω δεν θεωρείται υπέρβαση.

 

Έχω χαθεί. Πως τακτοποιώ πατάρι, WC, αν υπάρχει wc στο κατάστημα (εκτός απο αυτό που είναι στο πατάρι) και απο τη στιγμή που δεν εμφανίζεται στη κάτοψη της άδειας, μπορεί νομίζω να υπολογιστεί με αναλυτικό με δεδομένο ότι το απαιτεί η χρήση του καταστήματος (σαν απλή διαρρύθμιση δεν θα χρεωνόταν)

 

τα πίσω παράθυρα που είναι πιο μικρά, ίσως και τον διαχωριστικό τοίχο μεταξύ των δύο καταστημάτων. Αυτά μαζί με τη σκάλα του παταριού με αναλυτικό. Ακόμη και να υπάρχει μικρή παράβαση Κατ. 3 για τα ανοίγματα νομίζω πως μπορούν να συγχωνευτούν με τις παραβάσεις αναλυτικού, αφού όπως έχει ειπωθεί "ημιεπίσημα" ότι ίσχυε (αναφορικά με εγκυκλίους) εξακολουθεί να ισχύει κ στον 4495.  Με υπερβάσεις, με μειωτικούς, με αναλυτικό.

........................................................................

Πάω κατηγορία 2 δυστυχώς αν και προ 1975. Φτάνει να τεκμηριώνεται βάσει της  1.β του άρθρου 87

 

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο.

Λόγω Αδείας είναι με ΓΟΚ 55.

 

Κάτοψη Αδείας του 1969:

εμφανίζεται το κατάστημα K1, 45 μ2, ένα χώρος και τίποτα άλλο (ούτε WC). Δεξιά του, ολόιδιο κατάστημα K2 με 45 μ2 και αυτό, στο οποίo φαίνεται και ένα WC. Ενδιάμεσά τους υπάρχει διακεκομμένη γραμμή, στην οποία αναγράφεται «διαχωρισμός καταστημάτων».

Συμβολαιογραφικά είναι ξεχωριστές Ο.Ι. των 45 μ2, η κάθε μία, αποτελούμενες από μία αίθουσα και αποχωρητήριο, όπως αναγράφεται για την κάθε μία, και Ε9 φυσικά 45 μ2. Δηλαδή το Κ1 στη πραγματικότητα  έχει το δικό του αποχωρητήριο και επιπλέον έχει κατασκευαστεί κ wc στο πατάρι? Μόνο ένα Wc υπάρχει σήμερα, επάνω, Η άδεια δεν έχει κανένα.

Αυτοψία στο Κατάστημα Κ1 που μας ενδιαφέρει.

Τα τετραγωνικά είναι εντάξει 45 μ2 και οι διαστάσεις.

Στο βάθος όμως, σχεδόν το μισό κατάστημα, έχει πατάρι εσωτερικό 20 περίπου μ2., εσωτερικού καθαρού  Ύψους 1.90μ, εκ της κατασκευής προφανώς, που βλέπει μπροστά κάτω το υπόλοιπο ελεύθερο κατάστημα.

Επικοινωνεί με το υποκείμενο κατάστημα με σιδερένια σκάλα διαμέτρου 1,00 μ.

Απάνω στο πατάρι και πίσω, έχει και ένα WC 1,20 m2.  ΥΔ με μειωτικό συντελεστή 0,30- συμπεριλαμβάνεται το λουτρό δηλαδή δεν υπολογίζεται επιπλέον. Δηλαδή με ΥΔ ΒΧ, που δεν πληρεί όμως το 'Υψος ΒΧ, χωρίς εμβαδομέτρηση των περιμετρικών τοίχων, με εμβαδομέτρηση της τρύπας σκάλας και του WC που είναι ουσιαστικά ο μόνος κλειστός χώρος. Και μειωτικός συντελεστής ανεξάρτητα του ότι δεν είναι νόμιμος χώρος ; Κάτω από το πατάρι, καθαρό ύψος Καταστήματος 2.45μ.  Θετικό,  δεδομένου ότι διαθέτει το ελάχιστο επιτρεπόμενο ύψος κατά ΓΟΚ για χώρο ΚΧ. Μήπως για ΒΧ βάσει ΝΟΚ ;

Το μπροστά κομμάτι του καταστήματος έχει καθαρό ελεύθερο ύψος δηλαδή 2.45+0.20+0.05+1.90= 4.60μ. Η άδεια δείχνει 4.90μ  Εχει μικρότερο ύψος, νομίζω δεν θεωρείται υπέρβαση.

 

Έχω χαθεί. Πως τακτοποιώ πατάρι, WC, αν υπάρχει wc στο κατάστημα (εκτός απο αυτό που είναι στο πατάρι) και απο τη στιγμή που δεν εμφανίζεται στη κάτοψη της άδειας, μπορεί νομίζω να υπολογιστεί με αναλυτικό με δεδομένο ότι το απαιτεί η χρήση του καταστήματος (σαν απλή διαρρύθμιση δεν θα χρεωνόταν). Δεν το κατάλαβα ακριβώς.

 

τα πίσω παράθυρα που είναι πιο μικρά, ίσως και τον διαχωριστικό τοίχο μεταξύ των δύο καταστημάτων. Αυτά μαζί με τη σκάλα του παταριού με αναλυτικό. Ακόμη και να υπάρχει μικρή παράβαση Κατ. 3 για τα ανοίγματα νομίζω πως μπορούν να συγχωνευτούν με τις παραβάσεις αναλυτικού, αφού όπως έχει ειπωθεί "ημιεπίσημα" ότι ίσχυε (αναφορικά με εγκυκλίους) εξακολουθεί να ισχύει κ στον 4495.  Με υπερβάσεις, με μειωτικούς, με αναλυτικό.

........................................................................

Πάω κατηγορία 2 δυστυχώς αν και προ 1975. Έχω επικρατούσα χρήση κατοικία, αλλά λόγω εγκυκλίου.  Φτάνει να τεκμηριώνεται βάσει της  1.β του άρθρου 87. Η πλάκα του παταριού εκ της κατασκευής (κοινή σκυροδέτηση). Το WC επάνω, και ο διαχωρισμός, και μια κάθετη (σε σχέση με το βάθος) γυψοσανίδα που διαχωρίζει το κατάστημα κάτω, εκεί που  ύψος από 4.60 γίνεται  2.45 (κάτω από πατάρι), δεν έχω στοιχεία.

 

 

Η μορφοποίηση του μηνύματός σου έχει τροποποιηθεί, διότι παραβιάζει τους κανόνες συμμετοχής. Επιπλέον, δεν υπάρχει κανείς λόγος να κάνεις παράθεση ;όλου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος με τόσα εμβόλιμα σχόλια. Το μήνυμα γίνεται κουραστικό και ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να απαντηθεί. 

Διάβασε καλά τους κανόνες συμμετοχής.

 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με ΥΔ ΒΧ, που δεν πληρεί όμως το 'Υψος ΒΧ, χωρίς εμβαδομέτρηση των περιμετρικών τοίχων, με εμβαδομέτρηση της τρύπας σκάλας και του WC που είναι ουσιαστικά ο μόνος κλειστός χώρος. Και μειωτικός συντελεστής ανεξάρτητα του ότι δεν είναι νόμιμος χώρος ; Ακριβώς έτσι. Ο μειωτικός συντελεστής δεν σχετίζεται με τη χρήση του χώρου αλλά με τη θέση του χώρου (παρ. 6 άρθρου 100), και το ύψος,  όποιο και να είναι,  δεν αφορά  (δεν σχετίζεται) τη ρύθμιση αυθαιρέτων κατασκευών.

 

Μήπως για ΒΧ βάσει ΝΟΚ ; Το κατάστημα είναι  νόμιμο και προυφίσταται της ισχύος του ΝΟΚ. Μέσα στον όγκο του κατασκευάστηκε το αυθαίρετο πατάρι (προ 28-7-2011), συνεπώς νομίζω πως αυτό το θέμα -αν ενδιαφέρει- εξακολουθεί να ελέγχεται κατά ΓΟΚ.
 
Δεν το κατάλαβα ακριβώς. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλο "αυθαίρετο" wc στο κατάστημα, αυτό που απάντησα δεν έχει νόημα (αν υπήρχε θα υπολογιζόταν με αναλυτικό).
 ........................................................................
Πάω κατηγορία 2 δυστυχώς αν και προ 1975. Έχω επικρατούσα χρήση κατοικία, αλλά λόγω εγκυκλίου.  Φτάνει να τεκμηριώνεται βάσει της  1.β του άρθρου 87.  Η πλάκα του παταριού εκ της κατασκευής (κοινή σκυροδέτηση). Μετά τη συμπλήρωση (περί φέροντος οργανισμού) φαίνεται ότι υπάρχει αποδεικτικό στοιχείο. Το WC επάνω, και ο διαχωρισμός, και μια κάθετη (σε σχέση με το βάθος) γυψοσανίδα που διαχωρίζει το κατάστημα κάτω, εκεί που  ύψος από 4.60 γίνεται  2.45 (κάτω από πατάρι), δεν έχω στοιχεία. Τότε μαζί με με τις εργασίες στίς οποίες έχουμε ήδη αναφερθεί και υπολογίζονται με αναλυτικό, νομίζω πως είναι δυνατόν να προστεθούν το wc -θα έλεγε κανείς ότι έτσι το wc πληρώνεται δύο φορές- και η γυψοσανίδα, με Κατ. 4 και καταλογισμό μίας παράβασης συνολικά αν προκύπτει  προυπολογισμός <=15000 ευρώ. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι,  στη περίπτωση που απαιτηθεί κάποια άδεια λειτουργίας, αν θα  υπάρξει πρόβλημα με το ύψος και το εμβαδόν του wc.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Σε χώρο που εμφανίζεται στην οικοδομική άδεια ως υπόγειο πολυκατοικίας με το δάπεδο του να είναι 1.30 μέτρα κάτω από το επίπεδο του δρόμου ενώ στην πραγματικότητα έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα με το δάπεδο του να είναι 0,70 μέτρα κάτω από το επίπεδο του δρόμου, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός συντελεστής? 

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Johnjohn1 δεν κοιτάμε το δάπεδο. Αυτό το έλεγε  η εγκ. 4. Ομως μετά απο αυτή βγήκε η ερωτοαπάντηση 21 του Helpdesk  που,  όπως είναι το σωστό,  έλεγε ότι  ελέγχεται μόνο η οροφή του υπογείου (κάτω μέρος πλάκας). Αυτό λέει και  ο ΓΟΚ 85 στους ορισμούς του για το υπόγειο.

 

Αν λοιπόν η οροφή του είναι, το πολύ ως 1,5μ απο το δρόμο, τότε είναι υπόγειο και παίρνει μειωτικό (0,3 ή 0,50).

Λέω "από το δρόμο" θεωρώντας σαν δεδομένο ότι αυτή ήταν η αφετηρία μέτρησης των υψών βάσει της οικ. άδειας.

 

Αν δεν είναι αυτή πάντως, τότε  όποια και να είναι η στάθμη +0,00 της άδειας,  πρέπει να προσδιοριστεί στη πράξη, με την βοήθεια των σχεδίων (αν μπορέσουμε...) και μετά να ελέγξουμε,  αν απο αυτή τη στάθμη  έχουμε το 1,5μ ή λιγότερο ως το κάτω μέρος της πλάκας, για να μπορέσουμε να το χαρακτηρίσουμε υπόγειο.

 

Αν αυτό δεν ισχύει τότε θεωρείται ισόγειο και δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή.

 

Δέστε και από περιέργεια τι έλεγε η οικ. άδεια, δηλαδή πόσο έδειχνε ότι απείχε η οροφή απο το +0.00 της άδειας.

Δεν μας πειράζει αν στην πράξη είναι διαφορετικό, φτάνει να μην είναι πάνω από 1,5μ.

 

 

Υ.Γ.  Η Ε/Α 21 πέραν του ότι αποσυνδέει από τον έλεγχο τη στάθμη του δαπέδου,  παραλείπει επίσης τον όρο της εγκ. 4 που έλεγε: «δηλ. µε βάση οικοδοµική άδεια………».  Με τον τρόπο αυτό συμπεριλαμβάνονται πλέον  και  «νέα» αυθαίρετα υπόγεια πέρα από τα υφιστάμενα βάσει Ο.Α.

Η μοναδική απαίτηση είναι να ελέγχεται ο χώρος κατά τον ορισμό του ΓΟΚ, με τη επισήμανση ότι η οριστική στάθμη του εδάφους,  που αναφέρεται,  είναι αυτή που προέβλεπε η οικοδομική άδεια.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι σε ισογεια κατοικια βγήκε άδεια στέγης αλλα αυθαιρετα κατω απο την στέγη κατασκευαστηκε επιπλέον όροφος με ανεξάρτητη είσοδο άρα δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή, αυτό που ήθελα να διευκρινήσω είναι για το ύψος, κατ αρχας το συνολικο H ειναι μικρότερο από το max της περιοχής άρα θα παέι με αναλυτικο.Όσο για  το ύψος του ορόφου κατω από την στέγη κυμαίνεται από 1μ έως 2 μ , η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής, στην υπέρβαση δόμησης θα μετρήσει όλη η επιφάνει ή μόνο απόκάποιο ύψος και πάνω?γνωρίζει κάποιος να μου το διευκρινήσει γιατι δεν το γνωρίζω καθόλου,

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.