Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

2 ώρες πριν, ppanag said:

..............πάμε με ΓΟΚ, γιατί ο ΓΟΚ ίσχυε όταν κατασκευάσθηκε, ......

ΔΕΝ είναι αυτό το κριτήριο επιλογής του ΓΟΚ ΄85 και απόδειξη τούτου είναι ότι και τα επί ΓΟΚ ΄73 ή ΓΟΚ΄55 αυθαίρετα πάλι σύμφωνα με τον ΓΟΚ'85 κρίνονται όπως ειδικώς έχει οριστεί από την παραπάνω ΕΓΚ. 3/13.   Οι ΓΟΚ αδειοδότησης '73 και '55, προκειμένου για μία  αυθαίρετη υπέρβαση,  βοηθούν στην ερμηνεία της τότε αδείας, όμως η θεώρηση των αυθαιρέτων χώρων βασίζεται στον ΓΟΚ '85 ως εξ΄ορισμού. 

Τέλος, για τον ΝΟΚ βεβαίως και δεν τίθεται συζήτηση αφού δεν υπήρχε προ 28-07-11 !

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε επικοινωνία μου με το helpdesk του ΤΕΕ μου είπαν ότι αναμένεται τροποποιητική απόφαση από το υπουργείο όσον αφορά την προσθήκη ισόγειων αποθηκών και την υπαγωγή τους στον  μειωτικό συντελεστή. Αλλά, μου ανέφεραν ότι, όπως και στον 4178 έτσι και στον 4495 θα αναφέρεται σε χρήση κατοικίας!

Οπότε η περίπτωση των φωτογραφιών, που έχει να κάνει με την προσθήκη αποθήκης(;) σε  κατάστημα λιπασμάτων-ζωοτροφών-γεωργικών εφοδίων, από πάνελ σε μεταλλικό σκελετό (από την πράσινη κολόνα και αριστερά, με την κεκλιμένη σκεπή), ρυθμίζεται ως υπέρβαση κύριων χώρων κανονικά, χωρίς μειωτικό συντελεστή;

Μπορεί η συγκεκριμένη κατασκευή να χαρακτηριστεί ως υπόστεγο, δηλαδή να αφαιρεθούν  οι πλάγιες πλευρές (με τις πόρτες) και να είναι ανοικτό από τα πλάγια; Στην περίπτωση αυτή έχουμε υπολογισμό με αναλυτικό προϋπολογισμό; 

Για τις μικρές αποθήκες, κατηγορία 3, εως 15 τ.μ. και 2,5 μ. ύψος, σε πρόσφατη ρύθμιση, ο υπολογισμός του προστίμου είναι ανεξάρτητος του αριθμού των αποθηκών, δηλαδή είτε μία, είτε 2  κτλ, ρυθμιστούν για το ίδιο βέβαια οικόπεδο, το πρόστιμο βγαίνει 250 ευρώ.

20180305_152745.thumb.jpg.5fbc650d15238c67e238818857c1a3ad.jpg 5ad9fc3e2d099_20180305_152803.thumb.jpg.c8963beac9b385bc6616ab2f30e6b863.jpg20180305_153245.thumb.jpg.1ce410bac1ce32f9f00ddff478904bae.jpg20180305_153951.thumb.jpg.6088d3ce42a7c9d3cec22e6d8d9d2b4e.jpg20180305_153001.thumb.jpg.ee157bf1e60156a449eafb2ec72202d2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, 

εχω μια περίπτωση, οικίας που ναι μεν εκδόθηκε οικοδομική άδεια, αλλά επειδή δεν υπάρχει καμία σχέση με την πραγματικότητα θα ρυθμιστεί όλη σαν να μην έχει άδεια.

Αποτελείται από υπόγειο ισόγειο και Α όροφο, όλο ενωμένο με εσωτερικές σκάλες και χρήση κατοικία. Το υπόγειο είναι σε υπόγεια στάθμη, αλλά έχει περιμετρικά του σκαμμένο κουραγκλε.

Θα βάζατε στα τετραγωνικά του υπογείου μειωτικό συντελεστή 0,30 ή θα το αποφεύγατε;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Polytexnitis said:

σαν να μην έχει άδεια. -->  γιατι να το κανεις αυτο? εισαι σε καποια περιπτωση του παραρτηματος?

 Το υπόγειο είναι σε υπόγεια στάθμη -->  επομενως με μειωτικό συντελεστή

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Largy said:

 

Γιατί σύμφωνα με το Παράρτημα Α, το κτίριο έχει ανεγερθεί σε άλλη θέση, με άλλο περίγραμμα που δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με το προβλεπόμενο από την οικοδομική άδεια περίγραμμα, έχουμε υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους...τα πάντα δηλαδή.

Όσον αφορά τον μειωτικό συντελεστή, με προβληματίζει γιατί πρώτον δεν έχω κάποια νόμιμη αφετηρία μέτρησης υψών, 2ον γιατί έχει κύρια χρήση και 3ον γιατί δεν μοιάζει με κανονικό υπόγειο. Ναι μεν είναι σε υπόγεια στάθμη, αλλά λόγω του περιμετρικού κουραγκλέ, υπάρχει πρόσβαση σε αυτό κατεβαίνοντας κάποια σκαλιά από το επίπεδο του φυσικού εδάφους και μπαίνεις από πόρτα (δεν είναι κάποια παράθυρα πάνω από την επιφάνεια του εδάφους)

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω ΚΑΘΕΤΑ και ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ.....:smile:

Η παράβαση "ξεμπάζωμα" θεωρείται αυτονόητα ΜΟΝΟΝ σε σχέση με  περιμετρικό μπάζωμα που θα οριζόταν από  εγκεκριμένη μελέτη  οικοδομικής αδείας.

Θεωρουμένου όμως του  "ΝΟ άδεια" => ΝΟ εγκεκρ. μελέτη => ΝΟ εγκ. μπάζωμα => ΝΟ ξεμπάζωμα.  

Για την θεώρηση της κάτω στάθμης ως υπογείου θα πρέπει να ισχύει ο ορισμός "υπογείου " κατά ΓΟΚ'85 και ειδικότερα το συνημ. σχήμα της  Ερμ. εγκ. 113_86

Ενημερωτικά  βεβαίως και χωρίς να το θεωρώ κατευθυντήριο υπάρχει η Εγκ.4/13  (βλ. συνημ) που ορίζει άλλα....

EDIT : τα bold για την ήδη αναφερθείσα Εγκ.4/13

 

ΓΟΚ ΄85  υπόγεια και Σ.Δ.png

Εγκ 4-13 μειωτ συντ..png

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα δεν μου φαίνεται πολύ σωστό το ξεμπάζωμα στην περίπτωση μου.

Ευχαριστώ πολύ πάντως Largy και Anton. 

Anton αυτό που επισύναψες (το κείμενο όχι η εικόνα) από που είναι; 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, απ'ότι διαβάζω για τις ισόγειες αποθήκες στον 4495 αναμένουμε εγκύκλιο. Πάντως στον 4178 αν είχαμε στον ακάλυπτο ενός επαγγελματικού κτιρίου τρεις ανεξάρτητες λειτουργικά αποθήκες από 20 τμ η κάθε μία, πόσες θα έπαιρναν το μειωτικό συντελεστή? 1 ή 2?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.