Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Νικ η μόνη αναφορά που θα μπορούσαμε να επικαλεστούμε κατ αναλογία είναι αυτή που αφορά αποθήκες κατηγορίας 3. Στην περίπτωση αυτή (ερμηνεία εγκ. 2 ν. 4495 και εγκ. 4 Ν. 4178) όπου έχουμε περισσότερες από μια αποθήκες μπορούμε να υπάγουμε στην κατηγορία 3, τις αποθήκες που η επιφάνειά τους αθροιστικά δεν ξεπερνά τα 15 τμ. Οπότε στην δική σου περίπτωση οι αυτοτελείς αποθήκες που θέλεις να υπάγεις με μειωτικό συντελεστή πόσα τετραγωνικά μέτρα είναι; Ξεπερνούν τα 50 τμ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο για την κατ 3. Σωστό επιχείρημα. Δεν το είχα προσέξει και όντως ισχύει η αναλογία.

Ναι ξεπερνάω τα 50μ2 φαντάσου περίπου 7 αποθήκες των 15μ2 η κάθε μία.

Πάντως είναι χαζό να βάζεις όριο στην επιφάνεια χώρου. Μπορεί μία πολυκατοικία να είναι 5000μ2 και μία άλλη να είναι 500μ2. Άλλο πράγμα η αποθήκη 50μ2 στην μία περίπτωση και άλλο στην άλλη. 

Επομένως η τελική ερμηνεία που δίνετε @ΙΑΣΟΝΑΣ (που σε μάλωσα) και @Pavlos33  είναι ότι ο νόμος θέλει απλά να σου δώσει την δυνατότητα να κάνεις σαν δώρο μία μικρή αποθηκούλα 50μ2 ή περισσότερες αλλά αθροιστικά μέχρι 50μ2 με μειωτικό για να εξυπηρετεί το κτίριο και δεν θέλει να σου δώσει γενικά μειωτικό συντελεστή για ισόγειους βοηθητικούς χώρους. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό τουλάχιστον διαφαίνεται. Άν έχεις 10 ισόγειες αποθήκες των 10 τμ δεν θα μπορέσεις να βάλεις μειωτικό και στις 10 αποθήκες, Θα βάλεις στις 5.

Link to comment
Share on other sites

μετα ταυτα ερωτώ

Πώςθα γινει η τακτοποιηση?

α] θα πει ο  πρωτος,  εχω 15 τμ. ειμαι κατω απο τα 50...προλαβα τους αλλους και τακτοποιω  με μειωτικο.

Ομοιως ο 2ος ο 3ος κλκπ. μεχρι τα 50 τμ.

Μετα τι θα γινει με τους υπολοιπους?

β] Αλλο σεναριο:

Μαζευονται και οι 7 και λενε  οτι εχουν απο 15 τμ. αποθηκη ο  καθε ενας, δικαιουνται μειωτικο για  συνολικα 50 τμ. αρα απο 7 τμ. εκαστος, αρα ενα φυλλο με μειωτικο για 7 τμ.και ενα κανονικα για 8 τμ.

γ] αλλο σεναριο:

Mαζευονται οι 5 απο τους 7...ο 6ος καπου βρισκεται -αγνωστο πού- ο 7ος εχει αποβιωσει και δεν υπαρχουν κληρονομοι...

Πώς θα γνει η υπαγωγη

δ] και τελος

δεν συμφωνουν  μεταξυ τους [καλα, αυτο ειναι ευκολακι...😁]

---------------------------------------

[παραμ... παραμ... παραμ.... παραμονευει η παραταση...]

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! 

είμαι σίγουρη ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές ,αλλά απο οτι καταλαβαίνετε πνίγομαι να βγάλω πρόστιμο και τετραγωνικά.....(όπως φαντάζομαι και όλοι σας..)

Σε τριώροφη μεζονέτα το ισόγειο  (70 τετραγωνικά) είναι στην άδεια γκαράζ και αποθήκη με εσωτερική σκάλα για τον πρώτο όροφο. Για τον υπολογισμό προστΙμου βάζω τα 50 με συντελεστή 0,5 και τα υπόλοιπα κανονικά χωρίς συντελεστή;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου.  Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by efoula
τονισμός
Link to comment
Share on other sites

@efoula Νομίζω ξέχασες να γράψεις τι δηλώνεις.Έχεις ένα ισόγειο με γκαράζ και αποθήκη 70 τ.μ.Τι αυθαιρεσία έχουν δεν λες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, ChristinaK said:

@efoula Νομίζω ξέχασες να γράψεις τι δηλώνεις.Έχεις ένα ισόγειο με γκαράζ και αποθήκη 70 τ.μ.Τι αυθαιρεσία έχουν δεν λες.

έχεις δίκιο συγνώμη....αλλαγή χρήσης έχω ,από γκαράζ (βοηθητική χρήση) σε κατοικία (κύρια)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, efoula said:

.αλλαγή χρήσης έχω ,από γκαράζ (βοηθητική χρήση) σε κατοικία (κύρια)

Ωραία-οπότε:ό,τι μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,με αναλυτικό για την αλλαγή χρήσης.Ό,τι δεν μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,υπέρβαση δόμησης για την αλλαγή χρήσης.Όχι μειωτικού,έχεις Κύριο Χώρο=κατοικία.☺

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Ωραία-οπότε:ό,τι μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,με αναλυτικό για την αλλαγή χρήσης.Ό,τι δεν μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,υπέρβαση δόμησης για την αλλαγή χρήσης.Όχι μειωτικού,έχεις Κύριο Χώρο=κατοικία.☺

και αυτό που αναφέρει ο νόμος στο άρθρο 100 για ισόγειους βοηθητικούς χώρους (γκαραζ ,αποθήκες) μέχρι 50τ.μ. σε τι  είδους παράβαση αναφέρεται;

συγνώμη για τις ερωτήσεις....και ευχαριστώ για την απάντηση

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.