Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

7 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, αν κατάλαβα περιγράφεις αυθαίρετο η/χ και μετατροπή πέργκολας σε στέγαστρο, αμφότερα αποτελούν λοιπές παραβάσεις. Αν ο  η/χ ειναι απο συμβατική κατασκευή βάλε δάπεδο από σκυρόδεμα, δαπέδο πχ. πλακάκια, τοιχοποιίες σοβατίσματα και χρωματισμούς και έχεις μία εκτίμηση. Στην 2η περίπτωση με την επικάλυψη της πέργκολας αν και είναι υπερβολικό να ξαναχρεώσεις την πέργκολα εκ νέου θα μπορούσες να βάλεις κάτι παρεμφερές πχ. την ξύλινη στέγη. Διαφορετικά ακόμα και αν χρεώσεις όλη την πέργκολα εκ νέου, αν στο τέλος είσαι κάτω από τα 15 χιλ ευρώ, προσωπικά δεν βλέπω κάτι το μεμπτό.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε θα πηγαίνω σε παρεμφερή και όποτε είναι δυνατό σε ακριβότερα από το δικό μου για να είμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@oresteskal H "αίσθηση" του κόστους δηλαδή οι τιμές πιάτσας που λέμε, σε οδηγούν να μην χρειάζεται να υπολογίζεις για τέτοιες μικρές παραβάσεις γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι για ένα σύνηθες στέγαστρο (Η.Χ κλπ) (οικιακό) το κόστος του δεν θα ξεπερνά τις 15.000 Ευρώ. Ο νόμος δεν σε υποχρεώνει να ανεβάζεις προυπολογισμό σε δηλώσεις ν.4495. Για δική σου χρήση, μπορείς να κρατάς τις προμετρήσεις-επιμετρήσεις και υπολογισμούς στο φάκελο της υπόθεσης.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων εκδόθηκε μία οικοδομική άδεια το 1983 για διώροφο κτίσμα χωρίς να φαίνεται κάπου (σε τομή ή κάτοψη) ότι υπάρχει απόληξη κλιμακοστασίου. Εγω από αεροφωτογραφίες βλέπω ότι η απόληξη κλιμακοστασίου έγινε εκ κατασκευής της οικοδομής. Θα τη χρεώσ λοιπόν με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Η απορία μου είναι η εξής: στο αντίστοιχο ΦΕΚ 181 Δ'/3-5-1985 (περί οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων) αναφέρει ότι «Πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου δεν επιτρέπεται καμία κατασκευή εκτός από αυτές που αναφέρονται παρακάτω...»όπου ΔΕΝ λεει για απόληξη κλιμακοστασίου....Αυτό θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? Στις τομές που θα καταθέσω θα φαίνεται κανονικά η στάθμη και το ύψος της απόληξης.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο ύψος κατά 20%, ναι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα γιατί είναι κατηγορία 5. Φαντάζομαι ξεπερνάει το 1,5μ.

Το παράδοξο είναι πως αν η απόληξη κατέληγε εντός στέγης θα ήταν νόμιμη (με ύψος έως 2μ).

Το άρθρο 16 του ΓΟΚ85 (κατασκευές πάνω από το κτήριο) ισχύει μόνο στα εντός σχεδίου. Δεν ισχύει σε οικισμούς.

Στην εγκ2 του 19 (σχετικά με άρθ 100 παρ5) αν θυμάμαι καλά, αναφέρει πως οι απολήξεις δηλώνονται με αναλυτικό, όμως αυτό δε σημαίνει πως αναιρεί το άρθρο 96 για τον έλεγχο ύψους ως προς την κατηγορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Gousgounis ακριβώς αυτή είναι η απορία μου...θα το δηλώσω με αναλυτικό αλλά πρέπει να κάνω και έλεγχο ύψους? αν ναι τότε πάω κατηγορία 5, και άρα δεν μπορώ να κάνω καν δήλωση σε αυτήν την περιοχή...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες με αυτόν ή προηγούμενους νόμους, πάρε το ρίσκο και βαλ'το στην κατηγορία 4 στην περίπτωση δγ.

(αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του ποσοστού υπέρβασης της κάλυψης ή της δόμησης, όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα πενήντα (50) τ.μ. σε συνολική δόμηση)

Δεν αναφέρει κάτι για ύψος...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς είμαι λίγο πάνω από 50 τμ...(αν και είναι άλλη συζήτηση το τι μετράει στα 50τμ οεο)...

οπότε θα πάω με την άποψη του @Pavlos33 που λέει σε αντίστοιχη περίπτωση ότι

«Από τη στιγμή που το στέγαστρο υπολογίζεται με αναλυτικό η κατηγορία της λοιπής παράβασης είναι η 4. Συστημικά συνδυασμός Λ.Π με ύψος δεν υπάρχει. Είναι αυτά τα ωραία κενά νόμου, τα οποία μας συμφέρουν.

Αν όμως για κάποιο λόγο αποφάσιζες ότι το στέγαστρο δεν υπολογίζεται με αναλυτικό αλλά με ΥΔ τότε θα πήγαινες να εφαρμόσεις γενικές διατάξεις.

Ενδεχομένως και για λόγους πληρότητας μπορείς να αναφέρεις ότι το στέγαστρο βρίσκεται πάνω από το μέγιστο ύψος της περιοχής, όμως επειδή το πρόστιμο για το στέγαστρο υπολογίστηκε με αναλυτικό και εμπίπτει στην κατηγορία λοιπών παραβάσεων, συστημικά από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ ο συνδυασμός αυτός δεν υποστηρίζεται και δεν καταχωρείται υπέρβαση ύψους. Άρα την επιλογή της κατηγορίας την καθορίζουν τα ποσοστά ΥΔ και ΥΚ (αν υπάρχει) σύμφωνα με τα σχετικά αναφερόμενα της κατηγορίας 4 του άρθρου 96.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυθαίρετη αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων διαμερίσματος (πχ είχε 2 δωμάτια το διαμέρισμα στην οικ. άδεια και κατασκευάστηκαν τρια δωμάτια) μπορεί να πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό (άρθρο 100 παρ. 5) ή υποχρεωτικά με ενημέρωση αδείας (άρθρο 100 παρ.14);

Εχω δυνατότητα επιλογής;

 

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2023 at 12:19 ΠΜ, thessalon-77 said:

 μπορεί να πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό

Εγώ λέω όχι, αλλά και δήλωση αυθαιρέτων να κάνεις για οτιδήποτε (ακόμα και όταν δεν χρειάζεται) το υπουργείο δεν πρόκειται να έχει αντίρρηση γιατί λεφτά θα δώσεις.
Θα φτιάξεις σχέδιο με τη νέα διαρρύθμιση και θα το αναρτήσεις όταν χρειαστεί (ΗΤ).
Δεν γνωρίζω πόσοι κάνουν ενημέρωση φακέλου και δεν αρκούνται μόνο στην ηλεκτρονική ταυτότητα.

Edited by Δαίδαλoς
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2023 at 4:53 ΜΜ, Δαίδαλoς said:

Εγώ λέω όχι, αλλά και δήλωση αυθαιρέτων να κάνεις για οτιδήποτε (ακόμα και όταν δεν χρειάζεται) το υπουργείο δεν πρόκειται να έχει αντίρρηση γιατί λεφτά θα δώσεις.
Θα φτιάξεις σχέδιο με τη νέα διαρρύθμιση και θα το αναρτήσεις όταν χρειαστεί (ΗΤ).
Δεν γνωρίζω πόσοι κάνουν ενημέρωση φακέλου και δεν αρκούνται μόνο στην ηλεκτρονική ταυτότητα.

Από οσο ρωτησα δια ζώσης ή ηλεκτρονικα σε φόρουμ ελαχιστοι κανουν ενημερωση. Ολοι μαζι με τυχον αλλες παραβασεις σε αναλυτικο προϋπολογισμο το πανε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.