Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Συνάδελφε λανθάνεις. Στον αναλυτικό δεν μπορεί να μπει καμία αυθαιρεσία που αντιστοιχίζεται σε χώρο (πέραν των όσων αυθαιρεσιών αναφέρονται ρητά στο άρθρο 100 και όσων δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου και δυνάμει της εγκ. 2 ανάγονται σε λοιπές παραβάσεις). Η διαφορά περιγράμματος και επιφάνειας του σχετικού εδαφίου αφορά αυθαιρεσία επιφάνειας κλειστού χώρου. Ομοίως δεν θα μπορούσε να μπει μια αποθήκη κατηγορίας 3. Επιπλέον, η διαφορετική διαμερισμάτωση δεν αφορά επέκταση διαμερίσματος σε κοινόχρηστο, αλλά "ανταλλαγές" επιφανειών μεταξύ όμορων διαμερισμάτων. Οπότε η επέκταση σε κοινόχρηστο δεν λογίζεται ως διαφορετική διαμερισμάτωση.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 hours ago, jbosdas said:
  1. ΥΔ (για μερικούς !!!) ή με διαφορετική διαμερισμάτωση για άλλους (!!!) σύμφωνα με την §8/100.
  2. Κατ3
  3. ΠΠ
  4. παραβολο 100€ συμφωνα με §1β/88.

ΠΠ και ΚΑΤ3 μπορείς να τις συγχωνεύσεις σε 1ΠΠ σύμφωνα με την εγκ2.

Αν τα μαζεψουμε όλα μαζί: 1φκ με ΥΔ ή ΔΔ (για το 1) με 1ΠΠ και άλλο ενα ΦΚ με το παραβολο των 100€.

Πολύ σημαντικό, το θέμα με την επεκταση στον κοινόχρηστο. Συνεννοήσου πρώτα με τον συμβολαιογράφο.

ΠΠ τι σημαίνει φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chalow said:

ΠΠ τι σημαίνει φίλε μου;

Πολεοδομική παράβαση εννοεί ο συν/φος μάλλον

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μήπως έχετε κανένα σχόλιο για το παραπάνω?

Δεν με πειράζει καθόλου να κάνω μια κάτοψη και τομή για τον υπόστεγο χώρο. Απλώς θέλω να καταλάβω αν απαιτείται  στη περίπτωσή μου που έχει πάει με αναλυτικό μιας που βρήκα αυτή τη διευκρίνιση που παραθέτω στο προηγούμενο ποστ μου. Αν τελικά τα αναρτήσω, θέλω επίσης να καταλάβω αν είναι σωστό να συμπεριλάβω μετρήσεις αποστάσεων και συνολική επιφάνεια υπόστεγου χώρου. Ο χώρος είναι σαν Η.Χ. (κλειστός από όλες τις πλευρές εκτός από μια) με ελενίτ για σκεπή που προεξέχει περιμετρικά του χώρου..

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

ΠΠ = "Πολεοδομική Παράβαση" όπως ορίζεται στην §3αρθ81 και υπολογίζεται βασει της §5αρθ100.

(και ένα μίνι ιστορικό....:    "Λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις" αναγράφεται στο Παραρτημα Α (στο "Λοιπές" συμπεριλαμβάνει "διαμερισμάτωση" και χωροθέτηση Θ.Στάθμευσης"), και καταγράφηκε στο σύστημα του ΤΕΕ ως "Λοιπές παραβάσεις" ... άντε βγάλε άκρη με το ΤΕΕ!

 

2 ώρες πριν, the_topo said:

Συνάδελφοι μήπως έχετε κανένα σχόλιο για το παραπάνω?

Δεν με πειράζει καθόλου να κάνω μια κάτοψη και τομή για τον υπόστεγο χώρο. Απλώς θέλω να καταλάβω αν απαιτείται  στη περίπτωσή μου που έχει πάει με αναλυτικό μιας που βρήκα αυτή τη διευκρίνιση που παραθέτω στο προηγούμενο ποστ μου. Αν τελικά τα αναρτήσω, θέλω επίσης να καταλάβω αν είναι σωστό να συμπεριλάβω μετρήσεις αποστάσεων και συνολική επιφάνεια υπόστεγου χώρου. Ο χώρος είναι σαν Η.Χ. (κλειστός από όλες τις πλευρές εκτός από μια) με ελενίτ για σκεπή που προεξέχει περιμετρικά του χώρου..

Δεν απαιτείται, όπως έγραψε ο @akis73 αλλά και αναφερεις και συ ο ίδιος με το δδδ.

Αν θες και πληρώνεσαι κάνε και σχέδιο και εμβαδομετρήσεις και ότι άλλο θες.  :)  Έτσι θα μπορέσεις να φτιαξεις και τον αναλυτικό προϋπολογισμό του παραρτήματος Β

 

 

5 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφε λανθάνεις. 

Παύλο, έχει συζητηθεί το θέμα αρκετές φορές... Υπάρχουν απόψεις που δεν συμφωνούν με την λογική της ΥΔ σε κοινόχρηστο ο οποίος έχει ήδη προσμετρηθεί στην δόμηση. Δεν αυξάνεται η πραγματοποιούμενη δόμηση, δεν υπάρχει καμία "περιβαλλοντική επιβάρυνση". Αν δεν είχε μετρησει ο χώρος στην δόμηση, θα συμφωνήσω με ΥΔ. 

Βέβαια το θέμα μας δεν είναι αυτό, και ήμουν ξεκάθαρος για τις δύο θέσεις που επικρατούν. Δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε εδώ (φαντάζομαι). 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

ρυθμίζω μεζονέτα ΟΙ στην οποία δημιουργήθηκε αποθήκη στον δεύτερο όροφο (ΣΤ) με κατασκευή ανοίγματος πρόσβασης (σαν ντουλάπα) πάνω από την πλάκα του φρεατίου του ανελκυστήρα. Ο ιδιοκτήτης έχει αποκλειστική χρήση της ταράτσας και του δώματος. Είναι σωστό ότι πρόκειται για λοιπή παράβαση; Επίσης, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω; Είμαι νέος μηχανικός και κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη.

Screenshot 2023-01-12 182930.jpg

Screenshot 2023-01-12 182616.jpg

Edited by Mercer
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η "αυθαίρετη ντουλάπα" βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο....

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε χρειάζεται συναίνεση αν έχει την αποκλειστική χρήση του δώματος, όπως γράφει.

Από τη στιγμή που ο χώρος που δημιουργήθηκε δεν έχει το απαιτούμενο ύψος χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης, θα το δήλωνα με αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.