Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

37 λεπτά πριν, matadorosfp said:

...και μια πέργκολα 27τμ κατασκεπασμένη το 2016 ...

Εσείς πώς θα το μεταφέρατε αυτό στην δήλωση ?

Με τι υλικό είναι σκεπασμένη γιατί μπορεί να έχω απωλέσει τον χαρακτήρα της πέργκολας και να ειναι στέγαστρο πλέον με ότι αυτό συνεπάγεται δηλ. έκδοση ΕΕΔΜΚ. Οπότε χρειάζεται ΕΕΔΜΚ νομ/σης.

ΥΓ: Μήπως τελικά εννοούσες κατασκευασμένη;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

30 λεπτά πριν, akis73 said:

Με τι υλικό είναι σκεπασμένη γιατί μπορεί να έχω απωλέσει τον χαρακτήρα της πέργκολας και να ειναι στέγαστρο πλέον με ότι αυτό συνεπάγεται δηλ. έκδοση ΕΕΔΜΚ. Οπότε χρειάζεται ΕΕΔΜΚ νομ/σης.

ΥΓ: Μήπως τελικά εννοούσες κατασκευασμένη;

Ναι συγνώμη Είναι Κατασκευασμένη από 4 ξύλινες κολόνες και από επάνω είναι με ξύλα τάβλες ανά 40 με 50 εκ

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου εφόσο η συγκεκριμένη πέργκολα σήμερα δεν θέλει άδεια τότε καλύπτεσαι. Υπάρχει ένα θέμα όμως αν ο νόμος έχει αναδρομική ισχύ, δηλ. αν θες να το ψάξεις παραπάνω θα πρέπει να δεις τι ίσχυε το 2016 που κατασκευάστηκε η πέργκολα.

Link to comment
Share on other sites

εγκ 2/19 άρθρο 81

Σε κάθε περίπτωση, εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας
κατά το άρθρο 30 του ν.4495/2017, δεν συνιστούν αυθαίρετες κατασκευές ούτε και
πολεοδομικές παραβάσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν ασχολούμαι πιά με τακτοποιήσεις αλλά πρέπει τώρα λόγω ιδιαίτερων συνθηκών......

Έχω περίπτωση ενός εξώστη ο οποίος ενώ στην άδεια (του 1987) δεν αναφέρει μήκος προεξοχής αλλά κατ' εκτίμηση δική μου λέω ότι σχεδιάστηκε λιγότερο από 1,00. Στην πράξη είναι 2,00 και εντός πρασιάς κατά 1,80μ.

Μπορεί αυτό να τακτοποιηθεί;

Δεν μπορώ να εντοπίσω στον ΓΟΚ του '85 αν επιτρεπόταν εξώστες μέσα στην πρασιά και πόσο ήταν η μέγιστη προεξοχή τους.

Προφανώς γράφω σε λάθος "θέμα" αλλά, δεν μπόρεσα που να γράψω...!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν έμπαινε εντός πρασιάς μέχρι 20εκ τότε θα μπορούσε να τακτοποιηθεί. Όμως όπως το περιγράφεις δεν γίνεται γιατί ειναι κατ.5 που απαγορεύεται.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις τον ΓΟΚ '85, ο έλεγχος γίνεται με την άδεια, ότι είναι καθ υπέρβαση αυτής χρεώνεται ως αυθαίρετο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dimidomo  Καλησπέρα. Κάτι δεν έχω κατανοήσει από το θέμα που ασχολείσαι. Αναφέρεις  ότι ο εξώστης στην άδεια δεν έχει διαστάσεις. Αυτό δεν σε εμποδίζει να πάρεις το κλιμακόμετρο και να τον μετρήσεις πάνω στο σχέδιο της εγκεκριμένης κάτοψης. Άρα, έχεις τις διαστάσεις που ψάχνεις και όπως ορθώς αναφέρει ο Άκης παραπάνω, η σύγκριση για την εύρεση αυθαιρεσιών γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια που προσαρτήθηκαν στην Ο.Α.  Για να μην γίνονται άσκοπες επεξηγηματικές παραθέσεις, θα ήταν καλό να συγκεντρώσεις σε μια δημοσίευση μια πλήρη περιγραφή του ακινήτου, δηλαδή εάν είναι αυτοτελές, εάν υπάρχει ΠΣΟΙ, έτος κατασκευής, εμβαδόν οικοπέδου, εντός ή εκτός Ρ.Σ κλπ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν. Pavlos 33)

Θα ήθελα ν ρωτησω το εξής.  1)Σε ένα διαμέρισμα δεν έχει κατασκευαστει  ζαρντινιερα στην επεκταση του εξωστη . Το υπόλοιπο διαμέρισμα είναι νόμιμο.  Υπάρχει η υποχρέωση υποβολής στο Ν.4495/2017 κατασκευης που δεν εχει πραγματοποιηθει?  2) Η μετακίνηση των υδραυλικών και ηλεκτρολογικων  εγκαταστάσεων σε άλλη θέση εντός του ιδιου δωματίου αποτελεί αυθαιρεσία λοιπης παραβάσης. Προκειται για διαρρυθμιση του χώρου και οχι διαμερισματωση

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Γειά σας, είμαι νέος μηχανικός και έχω αναλάβει την πρώτη μου νομιμοποίηση. Πρόκειται για ισόγειο κατοικία του 1993.

1. Οι μπαζωμένες βεράντες έχουν καληφθεί με ξύλινα στέγαστρα με κεραμοσκεπή. Ενώ στην άδεια το ύψος της οικοδομής αναφέρει στάθμη ισιγείου στο +0.70 ,η στάθμη έχει διαμορφοθεί στο +1.20 ,που απ'ότι βλέπω επιτρεπόταν σαν ύψος στάθμης τότε. Επιπλέον το Η μαχ =7.50 δεν υπερβαίνεται. Εχω παράβαση ύψους?

2.Στη μία βεράντα πλάτους 2 μέτρων, Εχει γίνει ξεμπάζωμα και με επιπλέων 4 σκαλοπάτια που κατεβαίνουν έχει δημιουργηθεί λεβητοστάσιο Ε=16.60 μέτρων καί Η= 1.90.

Επειδή είναι κάτω από Η=2μ μετράει στη δόμηση? Με τι μειωτικό συντελεστή το υπολογίζω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@teodimo πρόκειται περί τακτοποίησης και όχι νομιμοποίησης.
1. Όχι, έχεις παράβαση αναλυτικού προϋπολογισμού. 
2. Είναι αυθαίρετα δομημένος χώρος (και ας είναι 1,90 το ύψος).
Σε υπόγειους αυτοτελείς χώρους εφαρμόζεται συντελεστής 0,50. 


@irene2023 ούτε το 1 ούτε το 2 αποτελεί λόγο υπαγωγής στον νόμο.

Edited by Δαίδαλoς
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.