Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Ε, με συγχωρείς, αλλά λίγο από εδώ λίγο από εκεί μπερδεύτηκα από τη διατύπωση. Αλλά και πάλι, έστω και αν δεν απαγορεύεται η υπαγωγή (δεν είπα κάτι τέτοιο) γιατί σημειώνεις μία λοιπή παράβαση εφόσον πρόκειται για κατηγορία 1;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, ppanag said:

Η κατηγορία 1 δεν έχει καθόλου πρόστιμο, συνεπώς δεν έχει και επιβαρύνσεις, οι οποίες δεν αφορούν το παράβολο. (Σε άλλη τσέπη παει το παράβολο και σε άλλη το πρόστιμο 😉)

Ορθώς!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tettris said:

Ε, με συγχωρείς, αλλά λίγο από εδώ λίγο από εκεί μπερδεύτηκα από τη διατύπωση. Αλλά και πάλι, έστω και αν δεν απαγορεύεται η υπαγωγή (δεν είπα κάτι τέτοιο) γιατί σημειώνεις μία λοιπή παράβαση εφόσον πρόκειται για κατηγορία 1;

Τις παραβάσεις αυτές τις υπολογίζω με αναλυτικό προυπολογισμό και προκύπτει 1 λ.π.

Προτείνεις απλώς να έβαζα κατ. 1 χωρίς να αναφέρω λ.π.; Έτσι κι αλλιώς, από τη στιγμή που δεν αλλάζει το ποσό (250) νομίζω δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tim22 said:

Προτείνεις απλώς να έβαζα κατ. 1 χωρίς να αναφέρω λ.π.;

Ναι και όποια αναλυτική περιγραφή να γίνει στην τεχνική έκθεση. Έτσι πιστεύω, όχι ότι είμαι 100% σίγουρος. Γι' αυτό και από τη μεριά μου απόρησα αν πρέπει την διαφορετική διαμερισμάτωση να τη σημειώσουμε (έστω σαν λοιπή παράβαση), επειδή δεν είμαι σίγουρος. Πιστεύω όμως ότι δεν χρειάζεται, καθώς η δ.δ. (παρ.8) και οι λ.π. (παρ.5) είναι διατάξεις του άρθρου 100, που όπως είπε και ο Ιάσονας, αφορούν στο ειδικό πρόστιμο και άρα δεν σχετίζονται με την κατηγορία 1. Αναρωτήθηκα επίσης μήπως οι συμβ/φοι ειδικά θέλουν να δουν κάποια συγκεκριμένη αντιμετώπιση, αλλά νομίζω αρκεί η σωστή περιγραφή στην τεχνική έκθεση και όχι η συμπλήρωση πεδίων της φόρμας, άσχετα που "δεν έγινε και τίποτα" επειδή δεν επηρεάζουν το ύψος του προστίμου.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

1. Στην Κατηγορία 1 μπορείς να έχεις όσα ΦΚ θέλεις! Όσα και να συμπληρώσεις το παράβολο δεν αλλάζει!

2. Σε οποιαδήποτε δήλωση, οποιασδήποτε Κατηγορίας, όσα περισσότερα ΦΚ βάλουμε, τόσο καλύτερη εικόνα έχουμε για το υπαγόμενο ακίνητο! Βεβαίως οι ομοειδείς αυθαιρεσίες να έχουν υπαχθεί στο ίδιο ΦΚ!

Ο συνδυασμός τον δύο παραπάνω δίδει την απάντηση που καθείς εξ υμών δύναται να επιλέξει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αυτό να το θεωρήσω Η/Χ;

Είναι διώροφη οικοδομή με υπόγειο σε οικισμό και υπάρχει στο ξεμπάζωτο υπόγειο και στο ισόγειο. Στην άδεια δεν υπήρχε η κολονίτσα απο οπλ σκυρ αλλα οι διαστάσεις των εξωστών  είναι σωστές

 

Capture.JPG

Edited by grmaster
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να προχωρήσω σε οριστική εξάιρεση η/χ με το άρθρο 88 του 4495, το βάζω κατηγορία 4, συμπληρώνω τα τατραγωνικά στους κύριους χώρους και το σύστημα μου ζητάει 100+15 αλλά η παγίδα είναι και τα 15 έγγραφα που πρέπει να ανεβάσω, άρα συζητάμε για διαδικασία με φουλ αμοιβή 4495; ή κάτι δεν έχω συμπληρώσει σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας όλους, σε ένα διαμέρισμα που καλούμαι να βγάλω Ηλεκτρονική Ταυτότητα διαπίστωσα πως υπάρχει τζάκι ενώ δεν φαίνεται στα αρχιτεκτονικά σχέδια. Η άδεια είναι του 2016. Πως το προχωρώ; Απαιτείται άδεια νομιμοποίησης ή άδεια μικρής κλίμακας; Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το τζάκι μέσα στο διαμέρισμα δεν αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή. Το ερώτημα είναι τι γίνεται με την αυθαίρετη καμινάδα, αναφορικά με το αν παραβιάζει κοινόκτητα τμήματα της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2023 at 8:06 ΜΜ, grmaster said:

Στην άδεια δεν υπήρχε η κολονίτσα απο οπλ σκυρ αλλα οι διαστάσεις των εξωστών  είναι σωστές

Στους εξώστες δεν επιτρέπονται κατακόρυφα φέροντα στοιχεία.
Εάν είναι μικρής διαμέτρου, είναι αρχιτεκτονικό στοιχείο.

On 13/12/2023 at 4:12 ΜΜ, italian said:

τα 15 έγγραφα που πρέπει να ανεβάσω,

Αναρτάς ό,τι απαιτείται από τον νόμο. Το σύστημα, αρκετές φορές, ζητάει περισσότερα.

Edited by Σερίφης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.