Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Σαν επιφάνεια ΥΔ θα μπει και η υπέρβαση λόγω της αλλαγής χρήσης από Β.Χ σε ΚΧ, αλλά και η επιφάνεια της αυθαίρετης επέκτασης του υπογείου. Αν η επέκταση έχει χρήση βοηθητική (πχ αποθήκη) θα βάλεις την επιφάνειά της στους Β.Χ. Αν δεν έχεις σύσταση οροφοκτησίας θα αθροίσεις όλες τις επιφάνειες υπέρβασης και θα τις διαιρέσεις με την επιτρεπόμενη δόμηση ή αυτή που ίσχυε κατά την έκδοση της άδειας (ότι είναι πιο συμφέρον). 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μάλλον εκεί έχω μπερδευτεί, αν έχω καταλάβει καλά με τη βοήθεια σου:

1. όταν έχω ΥΔ είτε κύρια είτε βοηθητικά τμ, ΟΛΑ μπαίνουν υπέρβαση δόμησης και μετράει στους συντελεστές

2. όταν έχω κύρια χώρους τα βάζω στους κύριους χώρους τα τμ, ακόμα και αν είναι στο υπόγειο

3. οι μειωτικοί συντελεστές 0,3+0,50 είναι ΜΟΝΟ για βοηθητικούς χώρους, όχι για κύριους

σωστά?

άρα εμένα που είναι όλα κύρια, ισόγειο και υπόγειο, τα βάζω όλα στα κύρια, δεν χρησιμοποιώ τους μειωτικούς καθόλου, είχα κτλβει ότι οι κύριοι, αν είναι στο υπόγειο συνενωμένοι με σκάλα, πάνε 0,30

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχεις λειτουργικά συνενωμένο υπόγειο με το ισόγειο. Θα βάλεις όλα τα τ.μ στο κελί του μειωτικού 0,30 για να πάρει το πρόστιμο την μείωση. Στην τεχνική έκθεση όμως θα αναγράψεις αναλυτικά την επιφάνεια που έχει γίνει κατοικία (κύρια χρήση) και την επιφάνεια που ενδεχομένως παραμένει χώρος βοηθητικής χρήσης (π΄χ αποθήκη, λεβητοστάσιο, χώρος στάθμευσης κλπ). Οι μειωτικοί 0,30 ή 0,50 εφαρμόζονται όπως αναγράφεται στο άρθρο 100 (υπάρχουν και οι περιπτώσεις σοφιτών και παταριών ή ισόγειων Β.Χ μέχρι 50 τμ). 

Αν έχεις και αυθαίρετους χώρους σε ισόγειο (πχ κατοικία) θα τους βάλεις στο κελί ΥΔΚΧ (σε άλλο φύλλο καταγραφής) αφού αυτοί δεν λαμβάνουν μειωτικό.  Τα ποσοστά υπέρβασης θα είναι τα ίδια σε κάθε φ΄.κ.

Αν έχεις το τμήμα υπογείου με παραβίαση ΥΚ και Δ, σπας την επιφάνεια σε άλλο Φ.Κ για να βάλεις τον συνδυασμό παράβασης.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

άρα δεν έχει διαφορά στο πως δηλώνεται και το πρόστιμο, ένας υπόγειος βοηθητικός, με έναν υπόγειο κύριο χώρο? όλοι πάνε 0,30 και απλά το δηλώνω στην ΤΕ?

στο άρθρο 100 δεν αναφέρει αν είναι κύριοι ή βοηθητικοί οι χώροι που μπαίνουν στον μειωτικό, αλλά καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου ότι μπαίνουν και οι δύο.

όλα τα υπόλοιπα με φύλλα καταγραφής κτλ είναι κατανοητά.

μόνο την διαφορά δήλωσης υπόγειου συνενωμένου κύριου, με βοηθητικό χώρο, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω 🧐

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Όμως θα πρέπει να γράψεις στην Τ.Ε την επιφάνεια του νόμιμου υπογείου που άλλαξε χρήση σε κατοικία και την αυθαίρετη επιφάνεια υπογείου με βοηθητική χρήση, διότι την δήλωση θα την χρησιμοποιήσει μετά και η συμβολαιογράφος και θα πρέπει να της δώσεις να καταλάβει για τις χρήσεις, ώστε να υπολογίσει σωστά τις αντικειμενικές αξίες.

Οι μειωτικός 0,30 αφορά την περίπτωση στην οποία το αυθαίρετο υπόγειο ή το υπόγειο που άλλαξε χρήση, συνδέεται λειτουργικά με το ισόγειο (με απλά λόγια να έχεις εσωτερική πρόσβαση σε αυτό). 

Ελπίζω τώρα να τα ξεκαθάρισες.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχω μεζονέτα με υπόγειο, ισόγειο και όροφο εντός σχεδίου σε συγκρότημα κατοικιών με οριζόντια σύσταση και ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4.

Έχω Υ.Δ. σε όλους τους ορόφους και Υ.Κ.

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης υπογείου από βοηθητική σε κύρια. (υπόγειο από 58,54 μ2 γίνεται 77,88 μ2 και είναι εντός περιγράμματος κτιρίου) .

Επειδή όμως το υπόγειο είναι πάνω από 1,5 μ. από έδαφος παύω να το θεωρώ υπόγειο.

Άρα : για Υ.Δ. παίρνω όλα τα τετραγωνικά του υπογείου με την υπέρβαση όλων των ορόφων και διαιρώ με επιτρεπόμενη δόμηση. 

Αυτό μου βγάζει ποσοστό 86,81 % .

Και στα Φ.Κ. βάζω τα τετραγωνικά υπέρβασης και όλα του υπογείου στους κύριους χώρους και με ποσοστό υπέρβασης δόμησης την επιλογή 50-100 % της επιτρεπόμενης δόμησης.

Σωστά το κάνω;

Το ποσοστό 86,81 % μήπως με πηγαίνει ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα κάνω την τακτοποίηση.

Αυτό το ποσοστό είναι και για τον έλεγχο ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ;

Δεν μπορώ να καταλάβω αν λόγω 96 , δβ ή δδ παραμένω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ELENAMOSH  Για τον προσδιορισμό της κατηγορίας θα διαιρέσεις το σύνολο της ΥΔ δια του ΣΔ του οικοπέδου ή αυτού που ίσχυε κατά την έκδοση της άδειας (αν τυχόν έχει αλλάξει σήμερα ως προς το δυσμενέστερο). Το ίδιο για την κάλυψη και το ύψος. Αν σου βγει το 40-40-20 το ακίνητο έχει κατηγορία 4. Η αλλαγή χρήσης υπογείου από ΒΧ σε ΚΧ οδηγεί σε καταγραφή υπέρβασης δόμησης και δεν έχει να κάνει με την αλλαγή που αναφέρεται στην υπ. δδ της κατηγορίας 4.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.