Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Για τον προσδιορισμό της κατηγορίας στο σύνολο της ΥΔ θα συμπεριλάβω και τα τετραγωνικά της αλλαγής χρήσης υπογείου; 

Γιατί τότε είμαι στο 86,81 %.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

καλησπέρα,

εχω αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ σε κτίριο με άδεια, χωρίς σύσταση, εντός σχεδίου.

Συγκεκριμένα στο υπόγειο της άδειας φαίνονταν αποθήκες και λεβητοστάσιο που επικοινωνούσαν με εσωτερική ανοικτή σκάλα με την κατοικία του ισογείου.

Στην πράξη, οι αποθήκες έγιναν κατοικία με ανεξάρτητη είσοδο από τον ακάλυπτο, το λεβητοστάσιο έχει επίσης ανεξάρτητη είσοδο από τον ακάλυπτο και η εσωτερική σκάλα έχει γίνει κλειστό κλιμακοστάσιο υπογείου - ισογείου - δώματος.

Οι απορίες είναι τα εξής:

1.     Η επιφάνεια της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης δεν θα περιλαμβάνει την εξωτερική νόμιμη τοιχοποιία

2.     Η επιφάνεια της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης δεν θα περιλαμβάνει το λεβητοστάσιο (βοηθητικός χώρος) και θα ληφθεί ο μισός κοινός τοίχος

3.     Η επιφάνεια της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης δεν θα περιλαμβάνει το κλειστό κλιμακοστάσιο και θα ληφθεί ο μισός κοινός τοίχος, καθότι η κύρια πρόσβαση στην κατοικία υπογείου είναι από τον ακάλυπτο.

4.     Για τον υπολογισμό της κατηγορίας έχει ισχύ η περίπτωση δδ της κατηγορίας 4 ή αναφέρεται σε αλλαγή χρήσης από κύρια σε άλλη κύρια χρήση?

(δδ)  αυθαίρετες αλλαγές χρήσης, εφόσον έχουν συντελεστεί σε περιοχές εντός σχεδίου και με την προϋπόθεση, ότι η εν λόγω χρήση είναι σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής,

 5.     Διαφορετικά θα πρέπει η επιφάνεια της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης να μην υπερβαίνει το 40% της επιτρεπόμενης δόμησης για να μπορεί να ρυθμιστεί ως κατηγορία 4 (δεν υπάρχει ΥΔ στο ισόγειο)

 

 

 

Edited by vassia
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Έχω την εξής περίπτωση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει:

Κατά την άδεια υπάρχει ισόγειο κατάστημα το οποίο συνδέεται λειτουργικά με εσωτερική κλίμακα με υπόγεια αποθήκη. Πέρα από την υπόγεια αποθήκη υπήρχαν ανοιχτές θέσεις στάθμευσης.

Κατά την σύσταση και την πραγματικότητα, υπάρχει ισόγειο κατάστημα το οποίο συνδέεται λειτουργικά με εσωτερική κλίμακα με υπόγεια αποθήκη η οποία αποθήκη έχει επεκταθεί κατά 80 τ.μ. και έχει καταλάβει χώρο από τις ανοιχτές θέσεις στάθμευσης. Αυτή η διαφορά, υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό ως αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΒΧ ή είναι ξεκάθαρα ΥΔ με 0,30; 

Σας παραθέτω ένα σκαρίφημα και ευχαριστώ πολύ όποιον μπορέσει να ασχοληθεί με την υπόθεσή μου.

skarifhma.pdf

Link to comment
Share on other sites

@vagias Ποια είναι η αδειοδοτημένη επιφάνεια χώρων του υπογείου (ασχέτως αν δεν προσμετρήθηκε στον ΣΔ)?

Edited by ChristinaK
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου που παλαιότερα είχε λάβει νόμιμη οικοδομική άδεια για ενοικιαζόμενα δωμάτια καθώς ήταν εντός οικισμού, διαπίστωσα ότι πέρα από μεγαλύτερο εμβαδό 99,8 τ.μ. μετρημένο, 96,48 τ.μ. αδειδοτημένο, το κτίριο βρίσκεται και μετακινημένο εκτός νομίμου περιγράμματος ενώ ταυτόχρονα είναι πλέον κατοικία. Η ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α) χρεώνω ΥΔ, ΥΚ μόνο τα τετραγωνικά που είναι εκτός νομίμου περιγράμματος(και τα υπόλοιπα τα παω με αναλυτικό αφού έχουν μετρήσει στον σδ τα νόμιμα) ή το σύνολο λόγω αλλαγής χρήσης.

β) Μπορώ τις υπερβάσεις να τις χρεώσω κατηγορία 3 στο 5% αφού δεν αναφέρεται πουθενά στην κατηγορία 3 για νόμιμο περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μου ζητήθηκε να εκδώσω ταυτότητα για μία οριζόντια η οποία βρίσκεται σε διατηρητέο κτίριο. Στα σχέδια η εν λόγω οριζόντια φαίνεται ως κατοικία. Στην πράξη ο εν λόγω χώρος ήταν άδειος, εκτός από ένα δωμάτιο στο οποίο υπήρχε ένα γραφείο, καρέκλες κλπ. Μετά από συζήτηση διαπίστωσα ότι η εν λόγω "κατοικία", χρησιμοποιείται από την ιδιοκτήτρια ως επαγγελματική της έδρα, για τις συνεδρίες της (είναι ψυχολόγος στο επάγγεμα). Επίσης ένα δωμάτιο της εν λόγω κατοικίας δηλώνεται ως έδρα μίας εταιρίας, στην οποία είναι μέτοχος η ιδιοκτήτρια. Εγώ θα πρέπει να δηλώσω στον Νόμο μετά τις απαιτούμενες εγκρίσεις, την αλλαγή χρήσης με μία λοιπή παράβαση (από κύρια σε κύρια) ή δεν απαιτείται η αλλαγή χρήσης; Προβληματίζομαι καθώς ο μηχανικός μπορεί να δηλώσει ως έδρα του ένα δωμάτιο κατοικίας. Μπορεί ανάλογα και μία ψυχολόγος ή μία εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.