Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερύψωση βάσης από οπλισμένο σκυρόδεμα


Recommended Posts

Συμφωνώντας με τον Παύλο και επειδή κι εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης είναι διατεθειμένος να μπει στη διαδικασία έκδοσης άδειας δόμησης για βάση έδρασης αλλά όχι για ανέγερση κατοικίας!!!

Του έχεις εξηγήσει ότι (πέραν του επιπλέον κόστους των μελετών φυσικά) σαν διαδικασία δεν είναι και πολύ πιο χρονοβόρα?

Εκτός αν δεν υπάρχει η δυνατότητα ανέγερσης, δηλαδή το γήπεδο είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο.

Αν ισχύει το 2ο τότε δεν μπορεί να βγάλει άδεια για τίποτε άλλο πέρα από απλή περίφραξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί βρε συνάδερφοι να μην μπορεί να εκδόσει άδεια "κατασκευής οπλισμένης εδαφόπλακας" ?

Προσμετρά στη κάλυψη, κάνει τους ελέγχους φύτευσης, Δ κτλ , από μελέτες τοπογραφικό-αρχιτεκτονικά-στατικά , φορολογικά με αναλυτικό, έλεγχος δόμησης κατά τα γνωστά και πάει στην ευχή του θεού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι γραμμένος ο Νοκ μπορεί να το αρνηθούν, μιας και θα πρόκειται  για κατασκευές επί ακαλύπτου που ΔΕΝ προορίζονται όμως για να εξυπηρετήσουν κτίριο κλπ.

Ούτε έχει κάποια ειδική εγκατάσταση με γνωμοδότηση υπηρεσίας κλπ για να αιτιολογήσει "ειδικές" κατασκευές.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

ο φίλος δεν μας έγραψε: Είναι εντός Ρ.Σ. ?? ή είναι εκτός?? τι εμβαδόν έχει το οικόπεδο ή γήπεδο. Είναι αρτιο -οικοδομήσιμο?. Αν ειναι εντος σχεδίου, το διάταγμα ρυμοτομίας που συνοδεύει το σχέδιο αυτό για τον οικισμό, τι λέει για την περίπτωσή του? Αν είναι εντός σχ. , άρτιος και οικοδομήσιμος, γιατί να μην μπορεί να βγάλει άδεια για "πλατφόρμα" όπως λέει ο yian παραπάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θέμα που με έχει απασχολήσει και μένα στο παρελθόν, αλλά δεν ψάχτηκα παραπάνω γιατί τελικά έχασα τη δουλειά.

Για να δούμε που θα καταλήξουμε, μιας και αυτή είναι συνηθισμένη τακτική κατασκευής σε ορεινά χωριά και θάλασσες........Φυσικά για να μπει το αυθαίρετο πάνω.

 

Συμφωνώντας με τον Παύλο και επειδή κι εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης είναι διατεθειμένος να μπει στη διαδικασία έκδοσης άδειας δόμησης για βάση έδρασης αλλά όχι για ανέγερση κατοικίας!!!

Του έχεις εξηγήσει ότι (πέραν του επιπλέον κόστους των μελετών φυσικά) σαν διαδικασία δεν είναι και πολύ πιο χρονοβόρα?

 

Δανάη είναι και το ΙΚΑ μην το ξεχνάς......

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευη μιας πλακας επι εδαφους (σκετη ) ειναι πολυ κοινη κατασκευη για ολο τον κοσμο.Για ποιους λογους; Για 333.

Να πω μερικους;

Για να βαλει το αυτοκινητο του επανω

Για να βαλει ενα τραπεζι και καρεκλες με μια ομπρελλα στον κηπο του

Για να βαλει αργοτερα μια τροχοβιλα

Για να βαλει γλαστρες

Για να στησει μια κουνια

κ.ο.κ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει συμφωνώ. Όμως ποια από τις παραπάνω χρήσεις που ανέφερες δικαιολογεί το μεγαλύτερο από 1,5μ. ύψος της βάσης που αναφέρει ότι θέλει ο συνάδελφος?

Επίσης για μένα βασικό είναι να απαντηθεί το αν είναι άρτιο η όχι το οικόπεδο.

Στην 1η περίπτωση να συνεχίσουμε να συζητάμε το ενδιαφέρον ομολογουμένως θέμα.

Στη 2η δεν υπάρχει συζήτηση κατά τη γνώμη μου.

Ηλία έχεις δίκιο για το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ειναι εντος οριοθετημενου οικισμου κατω των 2000 κατοικων, αρτιο και οικοδομήσιμο. Εχει μια κλιση 10-12%, οποτε αν θελει να βάλει ενα αυτοκινητο σε επιπεδο εδαφος πχ, γιατι να μην δικαιούται να φτιαξει μια τετοια κατασκευή? Ακομα και ως απλή βεράντα να χρησιμοποιηθεί αρχικα μπορει να αξίζει, σοβαρα μιλωντας η θεα από το σημειο ειναι επικη! Και αφου σκεφτεται να την χρησιμοποιήσει αργότερα και ως βάση σπιτιού (μπορει και 10+ετια αργοτερα, οποτε δεν θελει να βγαλει σημερα αδεια και για ανωδομη), θελει να εχει θεμελιωση και υπερύψωση. Σε μια συντομη συζητηση που ειχα στην πολεδομία μου ειπαν να εξασφαλισω κυρίως την φυτευση, περισσοτερα οταν τους παω το διαγραμμα καλυψης. Καλυψη θεωρω πως δεν έχω, φρόντιζω παντως να εχω σωστες αποστάσεις από όρια για αργοτερα. Έχω ομως κολλησει στο ύψος. Αυτα.

Edited by redshift
Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ειναι εντος οριοθετημενου οικισμου κατω των 2000 κατοικων, αρτιο και οικοδομήσιμο. Εχει μια κλιση 10-12%, οποτε αν θελει να βάλει ενα αυτοκινητο σε επιπεδο εδαφος πχ, γιατι να μην δικαιούται να φτιαξει μια τετοια κατασκευή? Ακομα και ως απλή βεράντα να χρησιμοποιηθεί αρχικα μπορει να αξίζει, σοβαρα μιλωντας η θεα από το σημειο ειναι επικη! Και αφου σκεφτεται να την χρησιμοποιήσει αργότερα και ως βάση σπιτιού (μπορει και 10+ετια αργοτερα, οποτε δεν θελει να βγαλει σημερα αδεια και για ανωδομη), θελει να εχει θεμελιωση και υπερύψωση. Σε μια συντομη συζητηση που ειχα στην πολεδομία μου ειπαν να εξασφαλισω κυρίως την φυτευση, περισσοτερα οταν τους παω το διαγραμμα καλυψης. Καλυψη θεωρω πως δεν έχω, φρόντιζω παντως να εχω σωστες αποστάσεις από όρια για αργοτερα. Έχω ομως κολλησει στο ύψος. Αυτα.

Σε 10 χρόνια θα είναι άχρηστη ως βάση σπιτιού, πέρα από το γεγονός πως δεν θα είναι δυνατόν να υπολογιστεί τώρα για τα μελλοντικά φορτία και προδιαγραφές.

 

Αυτή η απλότητα στη σκέψη να "ρίξουμε μια πλάκα για να χτίσουμε" με εκπλήσσει δυσάρεστα να την ακούω από μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η απλότητα στη σκέψη να "ρίξουμε μια πλάκα για να χτίσουμε" με εκπλήσσει δυσάρεστα να την ακούω από μηχανικό.

 

Όχι Αλέξανδρε δεν είπε αυτό ο συνάδελφος, για να μην τον αδικούμε.

Του ζήτησε ο πελάτης να του βγάλει άδεια γι΄ αυτή τη βάση και απλά ψάχνεται να δει ως τι θα την περάσει. 

Αν εκείνος θα βάλει πάνω το αυθαιρετάκι του νομίζω είναι άλλο θέμα και δεν ενδιαφέρει τον Μηχανικό τι θα κάνει μετά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.