Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

 

Καλημέρα  σήμερα στο ΤΕΕ μου είπαν ότι οι δυο  νόμοι  (4178-νεος ) θα πάνε παράλληλα για ένα χρόνο , στο 4178 θα μπορείς να κάνεις ότι έκανες  εκτός  της νέας  υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου είπαν κι εμένα.

 

Παίδες ερώτηση αν και off topic...

 

Μετά απο έλεγχο των υπαγωγών, εντόπισα κάποιους πελάτες που ενώ κάναμε μετάβαση απο 4014 σε 4178, δεν εχουν πληρώσει το τέλος ανταπόδοσης ΤΕΕ....υπάρχει πρόβλημα αν δεν το πράξουν έως τη Δευτέρα?

 

Θα μπορούν να μεταβούν στο νέο νόμο με συμψηφισμό όσων πλήρωσαν? Θα μπορούν να ολοκληρώσουν με 4178/13?

 

Πρέπει να τους πάρω τηλ να ενημερώσω να πληρώσουν?

 

Μια δήλωση θεωρείται πως έχει υπαχθεί στον 4178 με την πληρωμή του παραβόλου και μόνο (δηλαδή σε κατάσταση αρχικής υποβολής με πληρωμένο παράβολο) και η ημέρα που πληρώνεται το παράβολο είναι και η ημερομηνία που ξεκινά να ισχύει επίσημα η δήλωση. Για τις δηλώσεις του 4014 η ημερομηνία αυτή αφορά την ημερομηνία μεταφοράς της δήλωσης στον 4178. Το ανταποδοτικό τέλος ναι μεν πρέπει να πληρωθεί για να συνεχίσει κάποιος τη διαδικασία τακτοποίησης, δεν επηρεάζει όμως την ημερομηνία που η δήλωση θεωρείται ενεργή, μπορεί δηλαδή να πληρωθεί και σε μεταγενέστερο χρόνο. Αυτό μου επιβεβαίωσε πάνω κάτω και ο υπάλληλος του ΤΕΕ που επικοινώνησα τηλεφωνικά χθες. Με την έναρξη ισχύος του νέου νόμου δεν θα μπορούν (λογικά) να γίνουν νέες δηλώσεις στον 4178. Οι δηλώσεις όμως που έχουν ήδη πληρωμένο παράβολο θα είναι ανοιχτές και πλήρως επεξεργάσιμες. Αυτό λέει και η κοινή λογική, αφού και κατά το κλείδωμα του ηλεκτρονικού συστήματος του 4014 οι δηλώσεις σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο μπορούσαν κανονικά να μεταφερθούν στον 4178, θεωρούνταν δηλαδή πως έχουν μπει κανονικά στο σύστημα από τη στιγμή που πήγε ο αυθαιρετούχος και τα έσκασε. Τώρα αν κάποιος φοβάται και δεν θέλει να το ρισκάρει ας μεριμνήσει και για την πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους και ας προχωρήσει τη δήλωση σε κατάσταση Υπαγωγή αν προλαβαίνει. Εγώ πάντως δεν έχω σκοπό να πληρώσω από την τσέπη μου ανταποδοτικά τέλη ξεχασμένων πελατών...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καλό είναι να το πει ο αρμόδιος υπουργός με ΥΑ. Το ΤΕΕ δεν έχει δικαίωμα ...νομοθέτησης!

 

P.S.

Δηλαδή, είναι μη νόμιμο (όσο και να μας βολεύει) στις 23.10 να δηλώνεις 40 τ.μ. αυθαίρετα και στις 23.11 τα 40 να γίνουν π.χ. 140 τ.μ.

Κι αυτό ένας "μάγκας" νομικός ξέρει να το αντιμετωπίσει.....

Και οι ..."ημερομηνίες" καταγράφονται.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή του παραβόλου και του ποσοστού ανταπόδοσης διαπιστώνεται αυτόματα με την διαβίβαση ηλεκτρονικών αρχείων από τα συμβεβλημένα Τραπεζικά Ιδρύματα πληρωμών. Εφόσον εξοφληθούν το παράβολο και το ποσοστό ανταπόδοσης η δήλωση αποκτά αριθμό πρωτοκόλλου,μονοσήμαντο − μοναδικό αριθμό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης και επιπλέον κωδικούς πληρωμής που αποτελούν απαραίτητο στοιχείο για την πληρωμή του ενιαίου ειδικού προστίμου. Ως ημερομηνία υπαγωγής της δήλωσης θεωρείται η ημερομηνία καταβολής του παραβόλου.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/nomothesia/FEK_2184B_2013_YA%202254.pdf

 

Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των απαραίτητων δικαιολογητικών για την υπαγωγή στο άρθρο 24 του νόμου 4178/2013 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης-Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 174/Α΄).

 

 

Από τη μία ημερομηνία υπαγωγής η ημερομηνία καταβολής του παραβόλου, από την άλλη δεν παίρνει πρωτόκολλο εάν δεν πληρωθεί το ανταποδοτικό... Για μένα το ρισκάρεις αφήνοντας το ανταποδοτικό απλήρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Οι δηλώσεις του 4178 με πληρωμένο παράβολο και απλήρωτο ανταποδοτικό:

 

1) Έιτε θα θεωρηθούν ενεργές δηλώσεις, άρα σε αυτή την περίπτωση μπορεί ο μηχανικός είτε να τις ολοκληρώσει στον 4178 είτε να τις μεταφέρει στο νέο νόμο με συμψηφισμό του πληρωμένου παραβόλου.

2) Είτε θα θεωρηθούν ως μη γενόμενες αρά το παράβολο που πληρώθηκε θα χαθεί :shock: και θα πρέπει να γίνει νέα ένταξη στο νέο νόμο με πληρωμή νέου παραβόλου

3) Είτε θα είναι υποχρεωτικό για αυτές μόνο :confused:  να μεταφερθούν στο νέο νόμο με συμψηφισμό του καταβληθέντος παραβόλου, σε αντίθεση με τις δηλώσεις του 4178 που είναι σε κατάσταση υπαγωγής ή οριστικής υπαγωγής, οι οποίες θα μπορούν να παραμείνουν και να ολοκληρωθούν στον 4178, κατ' επιλογήν του ιδιοκτήτη και του μηχανικού

 

Το 2) και το 3) μου φαίνονται τελείως παράλογα. Από τη στιγμή που έχει γίνει ένταξη (πληρωμή παραβόλου) πιστεύω πως θα έχεις και την επιλογή η δήλωση να παραμείνει στον 4178...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω το θεωρώ μεγάλο ρίσκο να μην πληρωθεί το τέλος του ΤΕΕ.

Ερώτηση : έχω κάποιες δηλώσεις του Ν.4014/2011 που δεν έχουν μεταφερθεί στον Ν.4178/2013 και μάλιστα σε κάποιες από αυτές έχουν πραγματοποιηθεί και συμβόλαια. Σε καμία από αυτές δεν είχαν ανέβει τα σχέδια και τα λοιπά στοιχεία στο σύστημα. Τι λέτε να τις μεταφέρω έστω και τώρα ή να περιμένω μια και καλή τη μεταφορά τους στον νέο νόμο? Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις δικές μου από τον 4014 τις μετέφερα όλες. Το να τις αφήσεις στον 4014 για εμένα είναι μεγαλύτερο ρίσκο από να τις μεταφέρεις και να αφήσεις το ανταποδοτικό απλήρωτο..

Link to comment
Share on other sites

Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Η συνταγματικότητα του νέου νόμου με απασχολεί βασικά και τείνω να τις μεταφέρω στον Ν.4178/2013 και αν είναι μετά τις ξαναμεταφέρω στον καινούργιο. Τι να πω? Καμιά άλλη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

καλο  θα  είναι  να  κλεινεις  τον 4014 

εγω  τα  εκλεισα  όλα  τα  παλια και  εχω  μονο  ανοικτες  4178

περιμενοντας  το 20%   εκπτωση  , τωρα  τι  θα γινει  με  την  στατικη  επαρκεια

δεν  ξερω  ας  το  αναλαβουν οι " ειδικοι "οσοι  υπογραφουν με  κλειστα  ματια 

και  οσοι  λενε  " ελα  μωρε  τωρα ¨" ..  εγω  δεν  αναλαμβανω στατικη  επαρκεια

σε  κτιρια που  για  να  βρεις  το  δομικο  συστημα  χωρις  σχεδια αυθαιρετο πρεπει  να σκαβεις  μια  βδομαδα

ασε για την  θεμελιωση  που είναι  ανυπαρκτη και  πρεπει  να  κατασκευαστεί  από  την  αρχη  χωρις  να  πειρακτει

ο  φερον  οργανισμος  ,  αναρωτησου  ποιος  θα  πληρωσει  τις  υποσκαφες

μετα  θα  ερθει  η  ενισχυση  με  μανδυες  στις  τοιχοποιες  και  στην  στεγη κλπ κλπ 

ποιος  θα τα  πληρωσει  οεο !!!

η  περιμενετε  να  σας  βγει  η  τοιχοποια  που  την  εκτισε  σε  ένα  βραδυ  ο  μητσος  τσεπώνοντας  τριπλα  μεροκάματα

επειδή  δουλευε αυθαιρετο  νυχτα .

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σπαστικό είναι να έχεις απο τη μια ενα Υπουργείο που αγνοεί επιδεικτικά τους μηχανικούς και δεν αναφέρει τίποτα απολύτως επί του πρακτέου και απο την άλλη ενα επιμελητήριο που κάνει ακριβώς το ίδιο αφήνοντάς μας όλους στο σκοτάδι και το κυριότερο, που ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ το τηλέφωνο να σου δώσει μια απάντηση!!!!@?#!@?#

 

Είναι τόσο δύσκολο να υπάρχει επίσημη ενημέρωση με έγγραφο για το τι ισχύει για τις δηλώσεις και το ηλεκρονικό σύστημα!??!

 

Και κάτι ακόμα...με βάση το κλείδωμα του 4014 απο το ΤΕΕ πριν την καταληκτική ημερομηνία χωρίς καμιά προειδοποίηση, πλέον πιστεύω ακράδαντα πως οτι και να αναφέρει ο νόμος πχ για την ισχύ υπαγωγής με πληρωμένο παράβολο κ χωρίς τέλος ΤΕΕ, στο τέλος επικρατεί ο κώδικας που γράφτηκε το ηλεκτρονικό σύστημα.

 

Αν το ΤΕΕ προέβλεψε να γραφεί στον κώδικα οτι δηλώσεις σαν τις παραπάνω δε μπορούν να προχωρήσουν σε καθεστώς υπαγωγής με μεταχρονολογημένη πληρωμή του τέλους ΤΕΕ, αυτό και θα γίνει....και ψάξε μετά να βρείς το δίκιο σου....

 

Όποιος μπορεί ας ειδοποιήσει τους πελάτες να πληρώσουν....απο εκεί και πέρα ας φέρουν αυτοί την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.