Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο νέος νόμος αυθαιρέτων: Νόμος 4495/2017


gio

Recommended Posts

δεν υπάρχει τίποτα ούτε σύσταση ούτε διανομή, όλα είναι εξ' αδιαρέτου αλλά το σπίτι (που είναι μοναδικό μέσα στο γήπεδο) το έφτιαξε ο ένας μόνος του και το δηλώνει και μόνος του στο Ε9, όλοι συμφωνούν και τα έχουν καλά μεταξύ τους.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 λεπτά πριν, Roukat said:

.....να σημειωθεί ότι οι συνιδιοκτήτες δεν έχουν κανένα θέμα με τη δήλωση αρκεί να μην πληρώσουν τίποτα.

μόνο σχετικά με αυτό (και αφού δεν διάβασα με προσοχή το υπόλοιπο κείμενο σου) σου συνιστώ αφού και οι συνιδιοκτήτες δεν έχουν πρόβλημα, να ζητήσεις να υπογράψουν ΥΔ με γνήσιο υπογραφής (όλοι του) ότι εξουσιοδοτούν και συναινούν ο Χ (πελάτης σου) να κάνει υπαγωγή και να αναθέσει σε μηχανικό και όλα τα έξοδα δικά του και αυτοί δεν θα έχουν καμία οικονομική υποχρέωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο "πελάτης" σου γνωρίζει ότι, οι εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες του έχουν "δικαιώματα" επί του "σπιτιού" του, τα οποία ανά πάσα στιγμή μπορούν να τα διεκδικήσουν; Τόσο οι ίδιοι, όσοι οι οι μέλλοντες κληρονόμοι τους;

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή διότι δεν είναι απλά πράγματα αυτά.... Π.χ. θα πρότεινα την εξαγορά του ποσοστού τους κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

 το Ε9 δεν ειναι τιτλος

Η αδεια δεν ειναι τιτλος

Ειναι ολοι εξ αδιαιρετου και στο γηπεδο και στο κτισμα.

Ουτε οι ΥΔ διασωζουν την κατασταση.

Εσυ δεν μπορεις να κανεις τπτ.

Ρωτηστε τον συμβ/φο τι θα γραφει η αποδοχη κληρονομιας...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ο στόχος που γίνεται η δήλωση και στη συνέχεια η Η.Τ.Κ. είναι ο πελάτης μου να εξαγοράσει το ποσοστό των συνιδιοκτητών. Θα μιλήσω και με τη συμβολαιογράφο για την  αποδοχή κληρονομιάς, ωστόσο θεωρείτε ότι παράλληλα εγώ μπορώ να συνεχίσω με τη δήλωση αναγράφοντας (όχι ώς αιτούντες όμως) τους νόμιμους κληρονόμους? Ίσως να συντάξω μία ΥΔ που να λέει ότι συναινούν, ότι δεν έχουν καμία οικονομική υποχρέωση και πιθανά και κάτι που θα μου πει η συμβολαιογράφος...

 

υγ: έχω εξηγήσει αναλυτικά στον πελάτη μου τι σημαίνει το εξ αδιαιρέτου

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 12:28 ΜΜ, Roukat said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ο στόχος που γίνεται η δήλωση και στη συνέχεια η Η.Τ.Κ. είναι ο πελάτης μου να εξαγοράσει το ποσοστό των συνιδιοκτητών. Θα μιλήσω και με τη συμβολαιογράφο για την  αποδοχή κληρονομιάς, ωστόσο θεωρείτε ότι παράλληλα εγώ μπορώ να συνεχίσω με τη δήλωση αναγράφοντας (όχι ώς αιτούντες όμως) τους νόμιμους κληρονόμους? Ίσως να συντάξω μία ΥΔ που να λέει ότι συναινούν, ότι δεν έχουν καμία οικονομική υποχρέωση και πιθανά και κάτι που θα μου πει η συμβολαιογράφος...

 

υγ: έχω εξηγήσει αναλυτικά στον πελάτη μου τι σημαίνει το εξ αδιαιρέτου

 

Η δήλωση στο Ε9 ότι σε εξ αδιαιρέτου γήπεδο, ό ένας συνιδιοκτήτης διαθέτει το 100% της ιδιοκτησίας του κτιρίου είναι ψευδής. Στο Ε9, που μεταφορτώνεται στο πληροφοριακό σύστημα των αυθαιρέτων, πρέπει τα ποσοστά συνιδιοκτησίας των συνιδιοκτητών να είναι τα πραγματικά και έτσι να τα δηλώνει ο μηχανικός στη δήλωση ένταξης του ακινήτου στο ν. 4495/2017. Η ένταξη εξ αδιαιρέτου γηπέδου στο ν. 4495/2017 μπορεί να γίνει εφόσον συμφωνούν οι συνιδιοκτήτες που συγκεντρώνουν τουλάχιστον το 65% συνιδιοκτησίας του γηπέδου. Ο αιτών μπορεί να είναι μόνο ένας από τους συνιδιοκτήτες, αλλά απαιτείται σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων συνιδιοκτητών, που συγκεντρώνουν αθροιστικά με τον αιτούντα ποσοστό συνιδιοκτησίας τουλάχιστον 65% (υπεύθυνη δήλωση με θεωρημένη την γνησιότητα της υπογραφής για κάθε ένα συνιδιοκτήτη).

Αν δεν υπάρχει πράξη αποδοχής κληρονομιάς ή πιστοποιητικό μη αποποίησης κληρονομιάς, τότε δεν είναι σωστό να θεωρήσεις ως νόμιμους κληρονόμους τους δυνητικούς κληρονόμους (δηλαδή τους κληρονόμους που αναφέρονται στη διαθήκη - εφόσον υπάρχει διαθήκη - ή τους πλησιέστερους συγγενείς αν δεν υπάρχει διαθήκη). Αυτό γιατί κάποιος δυνητικός κληρονόμος έχει το δικαίωμα να αποποιηθεί την κληρονομιά, οπότε δεν θεωρείται νόμιμος κληρονόμος και το κληρονομικό του μερίδιο μεταβιβάζεται στους κληρονόμους που αποδέχονται την κληρονομιά (νόμιμοι κληρονόμοι). Η μεταφόρτωση του Ε9 του αποβιώσαντος συνιδιοκτήτη, στο σύστημα των αυθαιρέτων, δεν απαιτείται αν δεν είναι αιτών κανένας από τους νόμιμους κληρονόμους. Αν μεταφορτωθεί το Ε9 του αποβιώσαντος συνιδιοκτήτη, τότε πρέπει να αναφέρεται στο έτος θανάτου.

Για να εξαγοράσει ο ενδιαφερόμενος συνιδιοκτήτης το μερίδιο των άλλων συνιδιοκτητών, ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει πιστοποιητικό μη οφειλής ΕΝΦΙΑ για κάθε ένα από τους συνιδιοκτήτες, που ενδιαφέρονται να πουλήσουν το μερίδιό τους. Αυτό σημαίνει ότι για τα τελευταία 5 χρόνια, πρέπει να δηλωθούν σωστά τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα στο Ε9 για κάθε ένα από τους συνιδιοκτήτες-πωλητές. Από αυτές τις αλλαγές θα προκύψουν επιπλέον οφειλές ΕΝΦΙΑ που πρέπει να πληρωθούν. Ο συμβολαιογράφος επίσης θα ζητήσει πιστοποιητικό μη οφειλής ΤΑΠ του ακινήτου από τον οικείο δήμο. Το ίδιο πρόβλημα με τον ΕΝΦΙΑ προκύπτει και με το ΤΑΠ αν οι συνιδιοκτήτες δεν έχουν δηλώσει σωστά την ιδιοκτησία τους στο ακίνητο.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση σου @geoste. Πράγματι έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες. Τα συζήτησα και με τους συνιδιοκτήτες και παγώσαμε λίγο τη δήλωση του αυθαιρέτου έως ότου ξεκαθαρίσουν όλα τα υπόλοιπα με την αποδοχή κληρονομιάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.