Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αν καταλαβαίνω σωστά, γιατί έχω μπερδευτεί λίγο, αναφέρεσαι στη δήλωση στην περίπτωση που το σπίτι είχε αυθαιρεσίες. Δεν έχει όμως. Οπότε εκδίδω νέα βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι συνήθως οι συμβολαιογράφοι θέλουν την βεβαίωση όταν πρόκειται να γίνει μια μεταβίβαση, μια τροποποίηση σύστασης ή μια σχετική διαδικασία, οπότε αρχικά ας πούμε για ποιόν λόγο του δίνεις εσύ την βεβαίωση?

(Διότι ο ισχυρισμός μου έχει να κάνει ότι αφού σου ζήτησε την "Περιγραφη του ακινητου" στην βεβαίωση να την γράφει "κάπως" (όπως λέει αυτός) μάλλον θα σου ζητήσει και το 5σέλιδο ή μπορει  να σου ζητήσει μετά και το 5σέλιδο  να την γράφει το ίδιο. Οπότε μια νέα βεβαίωση μπορείς να φτιάξεις, όμως μπορεί να σου ζητήσει και στο 5σέλιδο να γραφεται το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Arche said:

Λέω ότι συνήθως οι συμβολαιογράφοι θέλουν την βεβαίωση όταν πρόκειται να γίνει μια μεταβίβαση, μια τροποποίηση σύστασης ή μια σχετική διαδικασία, οπότε αρχικά ας πούμε για ποιόν λόγο του δίνεις εσύ την βεβαίωση?

(Διότι ο ισχυρισμός μου έχει να κάνει ότι αφού σου ζήτησε την "Περιγραφη του ακινητου" στην βεβαίωση να την γράφει "κάπως" (όπως λέει αυτός) μάλλον θα σου ζητήσει και το 5σέλιδο ή μπορει  να σου ζητήσει μετά και το 5σέλιδο  να την γράφει το ίδιο. Οπότε μια νέα βεβαίωση μπορείς να φτιάξεις, όμως μπορεί να σου ζητήσει και στο 5σέλιδο να γραφεται το ιδιο

Για μεταβίβαση. Το 5σελιδο το δίνω. Από τη στιγμή που θα εκδώσω νέα βεβαίωση θα στείλω και νέο 5σέλιδο

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Marianna Vasilaki said:

Καλημέρα,

Σε περαιωμένη δήλωση μη αυθαιρεσιών ο συμβλαιογράφος μου ζητάει αλλαγές στην περιγραφή του ακινήτου. Μπορώ να εκδώσω νέα βεβαίωση ή πρέπει να επαναφέρω την υπάρχουσα για να κάνω τις αλλαγές; Υπάρχει κάποια επίπτωση αν εκδώσω δύο βεβαιώσεις για το ίδιο ακίνητο;

Εκδίδεις νέα βεβαίωση με περιγραφή όπως σου τη ζητάει ο Συμβολαιογράφος  . Δεν έχει σημασία αν έχεις εκδώσει ήδη άλλη βεβαίωση . Δεν υπάρχουν επιπτώσεις .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας!

Σε δήλωση που μεταφέρθηκε στον 4495 στις 31/10/2018 (από 4178) , προχώρησα σήμερα την κατάσταση της δήλωσης από αρχική υποβολή σε υπαγωγή και τροποποίησα το πρόστιμο.

Βλέπω οτι δεν μου υπολογίζει όμως την έκπτωση 20% που δικαιούνταν λόγω παράτασης αλλά 10%.

Κατά την προώθηση σε υπαγωγή δεν πάτησα διπλό κλικ στην υπαγωγή καθότι είχα διαβάσει στις ανακοινωσεις του ΤΕΕ οτι το διορθώσανε.

Τροποποίησα το πρόστιμο και ξαναέκανα υποβολή για να δω εαν θα το διορθώσει και βλέπω στην προεπισκόπηση οτι δεν το αλλάζει και επομένως δεν πάτησα υποβολή ώστε να ολοκληρωθεί.

Με αγχώνει να πάρω τηλ στο ΤΕΕ, μήπως λογω τις καθυστέρησης της προώθησης σε υπαγωγή χάσει ο πελάτης την δυνατότητα της εξόφλησης του 30% ,την οποία έχουμε ήδη διαλέξει.

Υπάρχει καμία συμβουλή στο τι να κάνω? 

Σας ευχαριστώ θερμα εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι γνωρίζετε αν σε δήλωση Ν4495/17 που βρίσκεται σε στάδιο οριστικής υπαγωγής έχω τη δυνατότητα να ανεβάσω αρχεία όπως τοπογραφικό ή απόδειξη (σε περίπτωση που χρειαστώ κάποια αλλαγή)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαγράφεται όπως ανέφερε και η janna . Όταν ανεβάζεις νέο δικαιολογητικό , πρέπει να ακυρώσεις το αντίστοιχο παλιό ( το επιλέγεις κλικάρεις ακύρωση) , γιατί αλλιώς το σύστημα θα διαβάζει ως έγκυρα και τα δύο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατά το παρελθόν έχω ανεβάσει σχέδια στο πληροφοριακό σύστημα, τώρα όταν έφτιαχνα την δήλωση με τον 4014, τον 4178 ή τον 4495, δεν θυμάμαι. Πάντως ανοίγω σήμερα την δήλωση, βρίσκεται στον 4495 τώρα και σε κατάσταση νομίζω "υπαγωγή" και θέλω να δω πχ το τοπογραφικό της άδειας που το έχω σκανάρει ή την κάτοψη που την έχω βάλει μέσα. Επιλέγω το αρχείο και έρχεται στην οθόνη μου το σχέδιο, pdf πρέπει να είναι. Την πινακίδα την βλέπω εντελώς λευκή. Πληροφορίες πάνω σε αυτήν, γραμμές, διαστάσεις, πόρτες, δεν εμφανίζεται απολύτως τίποτα...
Ένα λευκό χαρτί, ένα λευκό pdf. Ξέρει κάποιος το γιατί???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.