Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, laxanos said:

Θα γράψεις τον ψιλό κύριο με το ποσοστό του (λογικά 100% εκτός αν υπάρχει συνιδιοκτήτης).

Πλέον στο 44495, εν αντιθέσει με τον 4178 όπου απαιτούνταν συναίνεση του ψιλού κυρίου, μπορείς

εναλλακτικά να έχεις ως αιτών και τον επικαρπωτή. Πάλι με 100% αφού η ιδιοκτησία δεν είναι καταμερισμένη

σε ποσοστά!

Διαλέγεις και παίρνεις!

Δεν γινεται και οι δυο να εχουν 100%..απο την αλλη εαν ο ΨΚ παρει 100% ο αλλος τι ποσοστο θα εχει? 0%? Δεν περναει..

Αρα, εαν εχω και τους δυο αιτουντες, με τι ποσοστο τους βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εξ αδιαιρέτου Ιδιοκτησία? Μαλλον όχι

Εχεις μια ιδιοκτησία? Μαλλον ναι καθώς αναφέρεις μόνον ψιλό κύριο και επικαρπωτή!

Αρα, ξεχνάς τα ποσοστά.

Ο ψιλός κύριος εχει το 100%. Απλά ο επικαρπωτής όσο ζεί εχει δικαιώμα επι της ιδιοκτησία. Της όλης ιδιοκτησία!

Τα πιο λεπτομερή είναι νομικά και δε μας απασχολούν. https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/voithitika-kemena/psili-kyriotita-epikarpia

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα, ο επικαρπωτης δεν συμετεχει ως αιτων στην τακτοποιηση, ουτε και απαιτειται η δηλωση συναινεσης του απ' οτι καταλαβαινω..

Σαν να μην υπαρχει δλδ για τον Νομο 4495/17..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω μια δήλωση του 4495 με εξοφλημένο το παράβολο και το ανταποδοτικό στις 26/10/2018, την οποία προχώρησα σήμερα σε υπαγωγή. Από την ημ/νία αρχικής υποβολής έως και σήμερα που έκανα την υπαγωγή, άλλαξαν ελαφρώς κάποια τ.μ. Διόρθωσα τα τ.μ. στα φύλλα καταγραφής πριν την προχωρήσω σε υπαγωγή, αλλά δεν ήταν ενεργό το εικονίδιο του Εuro για επανυπολογισμό προστίμου. Οπότε προχωρώντας την σε υπαγωγή, με τα διορθωμένα τ.μ. αλλά τον παλιό υπολογισμό προστίμου, μου εμφανίζεται στην εκτύπωση στοιχείων δήλωσης (pdf) το εξής :"Εαν τα δηλωθέντα στοιχεία έχουν τροποποιηθεί μετά την τελευταία υποβολή της δήλωσης ενδέχεται να εκκρεμεί επανυπολογισμός προστίμου". Προφανώς το εικονίδιο του Εuro είναι και τώρα ανενεργό. Πρέπει να κάνω αίτημα  ΤΕΕ ωστε να μου τη γυρίσουν σε αρχική μορφή για επανυπολογιστούν τα πρόστιμα? Στην καρτέλα "αιτήματα" στο σύστημα του ΤΕΕ δεν υπάρχει η αντίστοιχη  επιλογή... Πρέπει να προλάβω και την ημ/νία για την εφάπαξ εξόφληση που λήγει 30/11.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε όταν η δήλωση είναι σε αρχική υποβολή (απορω γτ καποιοι συνάδερφοι αν δεν υφισταται θέμα πχ ΣΑ κραταν δηλώσεις με εξοφλημένο παράβολο σε αρχική υποβολή)

εως να πληρωθεί το παράβολο και να παει σε υπαγωγη αν δεις το εγχειρίδιο δεν πρεπει να πειραχτεί κάτι.

Επίσης το κουμπί του ευρώ απαξ και γίνει αρχική υποβολή δλδ φύγει η δήλωση απο επεξεργασία κλειδώνει.

Πλέον ολοι οι επαναυπολογισμοί γίνονται με τη χρήση του κουμπιού της υποβολής. Θα δεις οτι οταν πειράξεις κάποια τ.μ ή γενικότερα στοιχεία που

επηρεάζουν το πρόστιμο όσο η δήλωση είναι σε κατάσταση υπαγωγής, με το κουμπί της υπαγωγής η δήλωση πάει ξανά σε υπαγωγή με επαναυπολογισμό

προστίμου και όχι σε οριστική υπαγωγή!

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, maredentro2014 said:

Καλησπέρα. Εχω μια δήλωση του 4495 με εξοφλημένο το παράβολο και το ανταποδοτικό στις 26/10/2018, την οποία προχώρησα σήμερα σε υπαγωγή. Από την ημ/νία αρχικής υποβολής έως και σήμερα που έκανα την υπαγωγή, άλλαξαν ελαφρώς κάποια τ.μ. Διόρθωσα τα τ.μ. στα φύλλα καταγραφής πριν την προχωρήσω σε υπαγωγή, αλλά δεν ήταν ενεργό το εικονίδιο του Εuro για επανυπολογισμό προστίμου. Οπότε προχωρώντας την σε υπαγωγή, με τα διορθωμένα τ.μ. αλλά τον παλιό υπολογισμό προστίμου, μου εμφανίζεται στην εκτύπωση στοιχείων δήλωσης (pdf) το εξής :"Εαν τα δηλωθέντα στοιχεία έχουν τροποποιηθεί μετά την τελευταία υποβολή της δήλωσης ενδέχεται να εκκρεμεί επανυπολογισμός προστίμου". Προφανώς το εικονίδιο του Εuro είναι και τώρα ανενεργό. Πρέπει να κάνω αίτημα  ΤΕΕ ωστε να μου τη γυρίσουν σε αρχική μορφή για επανυπολογιστούν τα πρόστιμα? Στην καρτέλα "αιτήματα" στο σύστημα του ΤΕΕ δεν υπάρχει η αντίστοιχη  επιλογή... Πρέπει να προλάβω και την ημ/νία για την εφάπαξ εξόφληση που λήγει 30/11.. Ευχαριστώ

Εάν έκανες διορθώσεις τις αποθήκευσες  και μετά την υπέβαλες για υπαγωγή, επαναυπολογίστηκε το πρόστιμο με τα διορθωμένα τ. μ.. Φυσικά στα οικονομικά στοιχεία πρέπει να εμφανίζεται νέα εντολή πληρωμής (pdf). Αγνόησε το μήνυμα στην εκτύπωση στοιχείων δήλωσης (pdf) γιατί εμφανίζεται πάντα στα pdf της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.