Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Έκδοση οικοδομικών αδειών - Κατηγορία 3


Recommended Posts

Και κάτι ακόμη:

Η ισχύς αυτών των αδειών περίφραξης κατ.3, είναι 4 χρόνια [Ισχύς Αδείας 4 έτη (Ανέγερση κτιρίων <5000τμ & Λοιπ.Περιπτώσεις)] ή 1 χρόνος [Ισχύς αδείας 1 έτος (Εκσκαφές, επιχώσεις, διαμορφ.,κοπή δέντρων)];

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρώτη φορά προσπαθώ να εκδώσω οικ. άδεια με βεβαίωση όρων δόμησης.

Αφού εκδόθηκε η βεβαίωση προχωρώ στην έκδοση της οικ. άδεια. Στα αρχεία που απαιτούνται πέρα από τα βασικά (ανάθεση ΕΛΣΤΑΤ, βεβαίωση υψομέτρου, αρχαιολογία κλπ) δεν εμφανίζονται το διάγραμμα κάλυψης, και οι λοιπές μελέτες (αρχιτεκτονικά, ΗΜ ΣΔΑ κλπ). Πρέπει να τις επιλέξω από κάπου χειροκίνητα ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

Για προσθήκη δόμησης σε υφιστάμενο κτήριο με χρήση κατοικίας, υπάρχει κάποια προϋπόθεση με ελάχιστα τετραγωνικά; Γιατί στην δική μου περίπτωση πρόκειται για μετατροπή εξώστη σε wc, συνολικής δόμησης 2,50τ.μ. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προσθήκη κατ΄ επέκταση -επί εξώστη- χώρου w.c. Aρκεί να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, κάλυψης και η προσθήκη να μην παραβιάζει την Δ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, περιμένω διάγραμμα κάλυψης για να κάνω αυτούς τους ελέγχους. 

Μπορείτε μήπως να με κατευθείνετε και ως προς τα δικαιολογητικά; Ή βασίζομαι σε αυτά που μου βγάζει το σύστημα μόλις επιλέξω την κατηγορία προσθήκη δόμησης στο e-adeies;

Γιατί σίγουρα θα είναι λιγότερα από αυτά που θέλει μια άδεια για ανέγερση της ίδιας κατηγορίας που αναφέρονται και στον Ν. 4495/17.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/4/2023 at 10:15 ΜΜ, duderino said:

Πρώτη φορά προσπαθώ να εκδώσω οικ. άδεια με βεβαίωση όρων δόμησης.

Αφού εκδόθηκε η βεβαίωση προχωρώ στην έκδοση της οικ. άδεια. Στα αρχεία που απαιτούνται πέρα από τα βασικά (ανάθεση ΕΛΣΤΑΤ, βεβαίωση υψομέτρου, αρχαιολογία κλπ) δεν εμφανίζονται το διάγραμμα κάλυψης, και οι λοιπές μελέτες (αρχιτεκτονικά, ΗΜ ΣΔΑ κλπ). Πρέπει να τις επιλέξω από κάπου χειροκίνητα ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Για άδεια νέα που δεν επιφέρει εκσκαφές χρειάζεται έγκριση από αρχαιολογία;

Επίσης ούτε το τοπογραφικό αλλάζει(το τελευταίο ήταν μεσα από e- αδειες),  πρέπει να υποβληθεί νέο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι πρέπει να καταθέσεις τοπογραφικό και διάγραμμα νομίζω μαζί με ΥΔ και τεχνική έκθεση όπου θα αναφέρεις πως δεν απαιτούνται εκσκαφές. Απαντούν νωρίτερα από την κανονική έγκριση αρχαιολογίας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

 

Θέλω να εκδόσω οικοδομική άδεια για νέα πολυόροφη οικοδομή με ευθύνη μηχανικού ΚΑΤ 3 (χωρίς προέγκριση),

χωρίς τον έλεγχο από την υπηρεσία για να γλιτώσω τον γραφειοκρατικό κυκεώνα. Επιλέγω:

Εισαγωγή νέας πράξης->Άδειες->Οικοδομική άδεια ΔΑΟΚΑ/ΥΠΕΝ Ν.3986/2011 (χωρίς προέγκριση) -> Κατηγορία 3 (χωρίς προέγκριση);

Απ' ότι βλέπω δεν έχω άλλη επιλογή ή είναι κάτι άλλο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.