Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχω ακίνητο χωρίς Ο.Α. το οποίο θέλω να ρυθμίσω με κατ.2. Στο ίδιο ακίνητο κατασκευάστηκε εξωτερικά λεβητοστάσιο το οποίο πάει κατ. 5.

Υπάρχει δυνατότητα με ΕΕΕΚ να κατεδαφίσω το λεβητοστάσιο ώστε μετά να ρυθμίσω το υπόλοιπο κτίριο ή πρέπει να περιμένω να ξεπαγώσει η κατ.5;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 7/11/2023 at 2:30 ΜΜ, JOANN said:

Καλησπέρα,

Αν και εν μέρει έχει απαντηθεί το ερώτημά μου είναι το εξής:

Έχουμε ισόγεια παλαιά κατοικία άνευ οικ.άδειας, τμήμα της οποίας είναι προϋφιστάμενο του 1955 και το υπόλοιπο είναι αυθαίρετη προσθήκη προ του 1983. Εφόσον έχω νομίμως υφιστάμενο τμήμα κτιρίου (προ του 1955-->θα θέλει και ΣΑ) δεν μπορώ να πάω με έγκριση εκτέλεσης εργασιών του άρθρου 106 μόνο, σωστά?

Κανονικά πρώτα θα έπρεπε να τακτοποιήσω τα αυθαίρετα τμήματα, να οριστικοποιηθεί η αίτηση και κατόπιν να εκδώσω μια συνολική άδεια κατεδάφισης (Κατηγ. 1) για το κτίριο?

Το θέμα είναι πως το εν λόγω ακίνητο έχει και έκθεση επικίνδυνης οικοδομής από το Δήμο. Επομένως δεν μπορεί να γίνει ρύθμιση χωρίς τις επισκευές που περιγράφονται στην εν λόγω έκθεση. Επισκευές δεν συμφέρει να γίνουν και ο ιδιοκτήτης επιθυμεί την κατεδάφιση.

Μήπως άρα πρέπει για το προ του 1955 νομίμως υφιστάμενο τμήμα να εκδώσω άδεια κατεδάφισης (Κατηγ.1) και για το αυθαίρετο τμήμα να γίνει ρύθμιση με επιλογή "έκδοση άδειας νομιμ./ έγκριση κατεδάφισης" και ταυτόχρονη έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών?

Γνώμες??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σε κάτι τετοιο θα ήθελα κι εγώ μια γνώμη. Προκειται για κτίριο προ του 55 χωρίς αδεια και με τελείως διαφορετική περιγραφή χώρων σε σχετικό συμβόλαιο (περιπου τα μισά τετραγωνικά) και κατόπιν αυτοψίας διαπίστωσα και καποια πρόσθετα τμήματα μεταγενέστερα . Θέλει ο ιδιοκτήτης να το κατεδαφίσει όλο και το συντομότερο . Πρέπει να τακτοποιηθούν τα αυθαιρετα τμήματα και να ενταχθει όλο σε μια άδεια κατεδάφισης; Να δηλώσω τα αυθαιρετα και να εκδόσω πρωτα ΕΕΕΚ  και μετα την ασχολούμαι με την άδεια κατεδάφισηςτου κεντρικού κτιρίου του προ 55? Χρονικά  κερδίζω κάτι με το δεύτερο;   

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Edited by mandragorin
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην Πολεοδομία μου είχαν πει πως εφόσον έχει νομίμως υφιστάμενο τμήμα πάει όλο με άδεια κατεδάφισης. Ρυθμίζεις τα αυθαίρετα με επιλογή " έκδοση άδειας νομιμ./ έγκριση κατεδάφισης" και εκδίδεις βεβαίωση όρων δόμησης (με έλεγχο τοπογραφικού) και κατόπιν άδεια (Κατηγορία 1). Εφόσον θα εκδόσεις άδεια δεν χρειάζεται να εκδόσεις και έγκριση εκτέλεσης εργασιών. Βέβαια καλό θα είναι να ρωτήσεις στην Πολεοδομία πρώτα.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε οικόπεδο με νόμιμες κατασκευές, υπάρχει αυθαίρετος οικίσκος (χρονολογία κατασκευής 1986) τον οποίο ο πελάτης θέλει να κατεδαφίσει. Προχωράω σε 4495, έκδοση έγκρισης κατεδάφισης και στην συνέχεια πρέπει μέσω eadeies να βγάλω προέγκριση άδειας κατεδάφισης ή μπορώ να προχωρήσω με ΕΕΔΜΚ; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σωστά τα περιγράφεις, το βάζεις στο 4495 με ένδειξη 'προς κατεδάφιση' στο φύλλο καταγραφής. Πληρώνεις παράβολο, όμως μετά θα πας για πρόεγκριση όχι με ΕΕΔΜΚ.

Αν θες να πας σε πιό γρήγορη διαδικασία θα μπορούσες με έγκριση εκτέλεσης εργασιών. Όμως θα πρέπει το κτίριο να είναι σε κακή στατική κατάσταση, και να κάνεις έγγραφο προς την αρμόδια Υδομ να κάνουν αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Η προέγκριση είναι πάντα προαιρετική.

Η άδεια κατεδάφισης είναι κατηγ.1 για την οποία όμως πρέπει να προηγηθεί βεβ.όρων δόμησης με έλεγχο τοπογραφικού διαγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση κτιρίου στο οποίο θα εκδοθεί οικοδομική άδεια για προσθήκη, αλλαγή χρήσης, διαρρύθμιση κ.α. Εξωτερικά του κτιρίου εφαπτόμενο υπάρχει ένα δωματιάκι 15 τ.μ. το οποίο έχει τακτοποιηθεί με τον 4495 και είναι από τσιμεντότουβλα. Επίσης είναι στατικά ανεξάρτητο και δεν έχει θεμέλια. Θέλουμε να το γκρεμίσουμε ώστε να χρησιμοποιηθούν και τα τετραγωνικά του για την υπόλοιπη κατοικία. Μπορεί να ενταχθεί στην άδεια που θα εκδοθεί για τις υπόλοιπες εργασίες ή θα πρέπει πρώτα να εκδοθεί πράξη εκτέλεσης εργασιών επειδή είναι τακτοποιημένο?

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2024 at 4:39 ΜΜ, OLINAPAL said:

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση κτιρίου στο οποίο θα εκδοθεί οικοδομική άδεια για προσθήκη, αλλαγή χρήσης, διαρρύθμιση κ.α. Εξωτερικά του κτιρίου εφαπτόμενο υπάρχει ένα δωματιάκι 15 τ.μ. το οποίο έχει τακτοποιηθεί με τον 4495 και είναι από τσιμεντότουβλα. Επίσης είναι στατικά ανεξάρτητο και δεν έχει θεμέλια. Θέλουμε να το γκρεμίσουμε ώστε να χρησιμοποιηθούν και τα τετραγωνικά του για την υπόλοιπη κατοικία. Μπορεί να ενταχθεί στην άδεια που θα εκδοθεί για τις υπόλοιπες εργασίες ή θα πρέπει πρώτα να εκδοθεί πράξη εκτέλεσης εργασιών επειδή είναι τακτοποιημένο?

Κάποιος που να γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να βγάλεις έγκριση εκτέλεσης εργασιών, θες χαρτί από την Υδομ ότι ειναι στατικώς επικίνδυνο κλπ. Διαφορετικά ανοίγετε την δήλωση του Ν.4495/17 το βάζετε στο Φ.Κ. ως προς κατεδάφιση και βγάζετε κανονική άδεια κατεδάφισης για το κτίσμα των 15 τμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, για να βγάλεις έγκριση εκτέλεσης εργασιών, θες χαρτί από την Υδομ ότι ειναι στατικώς επικίνδυνο κλπ. Διαφορετικά ανοίγετε την δήλωση του Ν.4495/17 το βάζετε στο Φ.Κ. ως προς κατεδάφιση και βγάζετε κανονική άδεια κατεδάφισης για το κτίσμα των 15 τμ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαδικασία τακτοποίησης έχει ήδη περαιωθεί. Δεν είναι στατικά επικίνδυνο απλά θέλουμε άλλη διαρρύθμιση στο κτίριο και προσθήκη.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.