Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Διάφορες περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα. Κατά τη γνώμη μου, εφόσον η μια πλευρά του περιγράμματος έχει απόκλιση 20% >>2% δεν μπορείς να θεωρήσεις ότι εμπίπτει στην παρ. 2α άρθρου 81 Ν. 4495.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατα την γνώμη μου εξετάζεις την απόκλιση στην συνολική (μεγάλη) διάσταση του περιγράμματος και εμπίπτει στις εξαιρέσεις χωρίς τακτοποίηση. Το περιγράφεις στην Τεχν.Έκθεση και αναφέρεις το υφιστάμενο εμβαδόν.

Link to comment
Share on other sites

Η μετρητική απόκλιση αφορά στο αντικείμενο ελέγχου, το οποίο είναι το κτήριο σαν σύνολο ή κάποια/ες συγκεκριμένες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Είναι ποσοστιαία στη συνολική διάσταση της εξεταζόμενης οντότητας αλλά έχει και πάνω όριο για το κτήριο σαν σύνολο. Κάτω από αυτά τα όρια γίνεται απλή ενημέρωση με την ΗΤΑ, πάνω από αυτά και μέχρι ένα άλλο όριο είναι μικροπαράβαση που δεν θίγει ονόματα και υπολήψεις και ακόμη παραπάνω από αυτό παίρνουν κεφάλια.

Αν το ποσοστό αφορούσε κάθε διάσταση επιμέρους δεν θα γινόταν ποτέ έλεγχος μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στη κοινότητα...
 

σε αθλητικές εγκαταστάσεις έχουν ανεγερθεί πριν το 2011 κατασκευές από panel για χρήση αποδυτηρίων και αποθήκευσης αθλητικού εξοπλισμού. Για τις εν λόγω κατασκευές δεν έχει εκδοθεί άδεια.

Γνωρίζω ότι σε προγενέστερους νόμους αυθαιρέτων υπήρχε η επιλογή ''πρόχειρη κατασκευή''. Μπορεί να ληφθεί υπόψη ως προχειρη μια κατασκευή αποτελούμενη απο panel με πορτες, παραθυρα,κλπ??? Σημειώνω (πως δεν υπάρχει θέρμανση στους χώρους).

Πως θα καταχωρηθούν στον Ν.4495 οι κατασκευές αυτές?

Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα δεν περιέχει απαραίτητες πληροφορίες, όπως για παράδειγμα, τι είδους κτίριο υπάρχει (δημόσιο ή ιδιωτικό) και αν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο. Προτείνω να περιγράψεις αναλυτικά την υπόθεση προκειμένου να δεχτείς απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2024 at 2:40 ΜΜ, orestis_evg94 said:

Μπορεί να ληφθεί υπόψη ως προχειρη μια κατασκευή αποτελούμενη απο panel με πορτες, παραθυρα

Δεν μπορεί, ανεξαρτήτως θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω ένα κατάστημα 28 τ.μ. σε ισόγειο πολυκατοικίας του 1957 και το wc ήταν κοινόχρηστο. Ο πατέρας του πελάτη μου έφτιαξε wc στο κατάστημα. Ο πελάτης μου θέλει να το νοικιάσει ως κομμωτήριο. Γνωρίζετε εάν η κατασκευή του wc απαιτεί τακτοποίηση ή αν είχε δοθεί κάποιο φεκ που υποχρέωνε την ύπαρξη wc για την λειτουργία του καταστήματος; Ευχαριστώ

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΙΟΣ ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ 

3.2. Σε κάθε κτίριο ή χώρο, νέο ή υφιστάμενο, οποιασδήποτε χρήσης, όπου προβλέπεται παραμονή, εργασία ή παρουσία ατόμων, επιβάλλεται η ύπαρξη κατάλληλου πλήθους αποχωρητηρίων και νιπτήρων, καθώς και λοιπών υδραυλικών αποδοχέων, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

και αφού είναι εντός του προ του 1955 κτίσματος δεν χρειάζεται να προβείς σε κάποια ρύθμιση

edit Υπάρχει και κάποια άλλη ίσως υγειονομική διάταξη κατά την οποία το wc και ο προθάλαμος πρέπει να έχουν ελάχιστο ύψος 2.2 και διαστάσεις 1,0Χ1,20μ .

Υπόψη σου επίσης ότι το παραπάνω ελάχιστο ύψος των 2,20μ για τα προ του 55 κτίσματα μειώνεται στα 2,0μ και μάλιστα όχι μόνο του wc αλλά και του καταστήματός σου

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, stavgian said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω ένα κατάστημα 28 τ.μ. σε ισόγειο πολυκατοικίας του 1957 και το wc ήταν κοινόχρηστο. Ο πατέρας του πελάτη μου έφτιαξε wc στο κατάστημα. Ο πελάτης μου θέλει να το νοικιάσει ως κομμωτήριο. Γνωρίζετε εάν η κατασκευή του wc απαιτεί τακτοποίηση ή αν είχε δοθεί κάποιο φεκ που υποχρέωνε την ύπαρξη wc για την λειτουργία του καταστήματος; Ευχαριστώ

 

Καλημέρα. Να υποθέσουμε ότι το w.c έγινε μεταγενέστερα του έτους 1957. Πίσω από την βεβαίωση κύριας χρήσης υπάρχει η πλήρης νομιμότητα. Η γενική αρχή είναι ό,τι δεν φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α ρυθμίζεται. Άρα, ένα αυθαίρετο w.c συνιστά μεν διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση και μπορεί να γίνει απαλλαγή μέχρι τη σύνταξη της ΗΤΚ, πλην όμως στα πλαίσια της οποίας θα πρέπει να ενημερωθεί η Ο.Α. Επομένως, γιατί να μη γίνει σήμερα μια υπαγωγή στο ν. 4495 και να "μαζέψεις" και ό,τι άλλο υπάρχει από μικροαυθαιρεσίες (συνήθως έχεις αλλαγές όψεων κλπ) και να έχεις μια κάτοψη υφιστάμενης κατάστασης, έτοιμη για κάθε χρήση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.