Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Αν πάς για καινούριο μίλησε με κάποιον προμηθευτή να σου στείλει τα τεχμικά χαρακτηριστικά, διαφορετικά στην σελίδα 48707 στις τεχνικές οδηγίες αναφέρει ( λέβητας βιομάζας ( χωρίς στοιχεία ) Β.Α. 0.75  και  λέβητας βιομάζας πιστοποιημένος Β.Α. 0.82 )  

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι υπάρχει κάπου διορθωμένη σε pdf η ΤΟΤΕΕ του νέου ΚΕΝΑΚ προς εκτύπωση; Χωρίς τα σφάλματα μέσα....;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε MAR_PAX είναι πολύ συχνό φαινόμενο αυτό. Βέβαια η σωστή προετοιμασία μιας επιθεώρησης προϋποθέτει και την σωστή ενημέρωση του ιδιοκτήτη ότι θα χρειαστείς πρόσβαση στο λεβητοστάσιο (στο δώμα αν δεν είναι ρετιρέ ή δεν έχει ηλιακό δεν ανεβαίνω). Πολλές φορές (και εγώ το έχω κάνει) τους ζητάμε να πάμε στο λεβητοστάσιο την ημέρα της επιθεώρησης και ψάχνονται για τα κλειδιά. Θεωρώ ότι είναι δικό μας λάθος αυτό. Το έχω κάνει πολλές φορές και έχω πάει αρκετές φορές την επόμενη μέρα για να τσεκάρω μόνο το λεβητοστάσιο. 

 

Η ατάκα "δεν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση" από τον ιδιοκτήτη προσωπικά με έχει κάνει να χάσω καμιά δεκαριά πιστοποιητικά αυτά τα 8 χρόνια που κάνω επιθεωρήσεις. Πολύ μικρό νούμερο για να διακινδυνεύσω την άδεια μου. 

 

Υ.Γ. Το έχω γράψει και σε άλλο πόστ, ότι στην 4η ΤΟΤΕΕ έχει προστεθεί το εξής : 

 

"Ο ενεργειακός επιθεωρητής οφείλει να συγκεντρώνει και να τηρεί αυτές τις ελάχιστες απαιτούμενες πληροφορίες και στοιχεία στο προσωπικό του αρχείο. Επίσης, όσα από αυτά τα στοιχεία δεν υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο αρχείο επιθεωρήσεως κτηρίων, ο ενεργειακός επιθεωρητής οφείλει να τα διαθέτει αμέσως σε περίπτωση ζήτησή τους".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση για κλείσιμο φακέλου στη πολεοδομία άδειας δόμησης όπου το ΚΕΝΑΚ είχε γίνει με την έκδοση 1.29 του ΤΕΕ τώρα πρέπει να το κάνω με αυτήν την έκδοση ή με την νέα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, δεν λέει κάπου ότι μπορείς να το κάνεις με την παλιά. Να ξέρεις ότι ακόμα και εάν έχει εφαρμοστεί στο 100% η ΜΕΑ, υπάρχει ο κίνδυνος με τις νέες ΤΟΤΕΕ και την 1.31 να μη βγει Β το κτίριο.

 

Συζητώντας το θέμα με τον κύριο Λάσκο της ΠΣΥΝΕΠΕΠ σε πρόσφατο σεμινάριο είχε αναφερθεί ότι ενδεχομένως να μπορούμε να πατήσουμε στο αρθρο 26 του 2831/2000 και να βγάλουμε το ΠΕΑ με βάση τα παλιά. Αλλά και πάλι δεν ξέρω τι θα καταλάβει το buildingcert.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.