Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

@qwert

Το ίδιο λέω, αλλά τέλος πάντων.

Υποθέτω πως δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος.

  • Οι α.θ. αέρος-αέρος (με ονομαστική θερμική ή ψυκτική ισχύ ≤ 12kW, οπότε δεν καλύπτονται τα περισσότερα VRV/VRF/VRT....) σχετίζονται με την οδηγία 626/2011. Αυτή, σχετίζεται με τον κανονισμό 206/2012 της ΕΕ. Εκεί, στο Παράρτημα I στο 2ο μέρος αυτού, π.χ. στα σημεία β). και γ). γράφει ότι: <<II. Στις απαιτήσεις για την ενεργειακή απόδοση συνεκτιμώνται οι συνθήκες αναφοράς για τον σχεδιασμό που καθορίζονται στο παράρτημα ΙΙ πίνακας 3 με βάση τη «μέση» εποχή θέρμανσης, κατά περίπτωση>>.

Και στο 3ο μέρος, στον πίνακα 1 με τις απαιτούμενες πληροφορίες (για κλιματιστικά εκτός αυτών με έναν ή δύο αεραγωγούς) γράφει τα εξής: <<Εάν στις λειτουργίες συγκαταλέγεται η θέρμανση: δηλώνεται η εποχή θέρμανσης που αφορούν οι πληροφορίες. Οι τιμές πρέπει να δηλώνονται χωριστά για κάθε εποχή θέρμανσης. Περιλαμβάνεται τουλάχιστον η «μέση εποχή» θέρμανσης>>.

Με αυτό το σκεπτικό, και εφόσον ναι μεν εάν έχουν την δυνατότητα και θέρμανσης, τότε θα πρέπει να δηλώνεται η εποχή θέρμανσης, ωστόσο η κατ' ελάχιστον επιβαλλόμενη να αναγράφεται είναι η "μέση" εποχή, ε, μάλλον αφού ως "ενωμένη" Ευρώπη του κεφαλαίου αυτούς που μας ταΐζουν θα προσέξουμε, ξεχνάμε την δυνατότητα λήψης του εποχιακού βαθμούς απόδοσης στο θερμό κλίμα, έστω κι αν μας κάνει την χάρη ο κατασκευαστής να την δίνει, και για να μην δυσαρεστήσουμε κανέναν από τους συναδέλφους του, λαμβάνουμε υποχρεωτικώς αυτόν του μέσου κλίματος ("εποχής" σε κάποιες οδηγίες).

Επιπλέον, όσον αφορά στο SCOP των α.θ. αέρος-αέρος, υπάρχει και το EN 14825 (2015, 2016, 2017), όπου γράφει τα εξής: <<In European energy labelling, SCOP for the Average climate profile is mandatory, whereas the other two profiles are voluntary. The minimum requirement is also based on SCOP for the Average profile>>.

  • Από την άλλη, τις α.θ. αέρος-νερού, στην θέρμανση τις σχετίζει με την 811/2013. Εκεί δεν αναφέρει πουθενά ότι <<Περιλαμβάνεται τουλάχιστον η «μέση εποχή» θέρμανσης>>.

Γράφει απλά, ότι στο δελτίο προϊόντος (Παράρτημα IV) π.χ. για τους θερμαντήρες χώρου με αντλία θερμότητας, πρέπει να παρέχεται η πληροφορία αναγράφεται <<ια) η ενεργειακή απόδοση της εποχιακής θέρμανσης χώρου υπό ψυχρότερες ή θερμότερες κλιματικές συνθήκες, σε ποσοστό επί τοις εκατό (%), στρογγυλοποιημένη στον πλησιέστερο ακέραιο και υπολογισμένη σύμφωνα με το σημείο 4 του παραρτήματος VII>>*.

Δηλαδή, εφόσον (υποχρεωτικά) δίνεται η πληροφορία για την ενεργ. απόδοση και στις τρεις εποχές/κλίμ. ζώνες, πλέον μας επιτρέπει (επιβάλλει μάλλον) η ΤΟΤΕΕ να χρησιμοποιήσουμε τον nsΘΚ του θερμού κλίματος. 

Έτσι το αντιλαμβάνομαι. Αυτή την εξήγηση δίνω. Αν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει και γιατί επιλέχθηκαν αυτά από τους συντάκτες της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017, ας το πει.

 

* Αν και πιο πριν, στο σημείο 1.1. ε). του Παραρτήματος  IV και πάλι, γράφει ότι: <<ε) η ενεργειακή απόδοση της εποχιακής θέρμανσης χώρου σε ποσοστό επί τοις εκατό (%), στρογγυλοποιημένη στον πλησιέστερο ακέραιο και υπολογισμένη σύμφωνα με τα σημεία 3 και 4 του παραρτήματος VII (για θερμαντήρες χώρου με αντλία θερμότητας υπό μέσες κλιματικές συνθήκες)>>.  :confused: 

 

Όσο για τις συνθήκες του μέσου κλίματος, πέρα από αυτές των «συνθηκών αναφοράς για τον σχεδιασμό» (π.χ. Παρ. II πιν. 3, της 206/2012), το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε πεα για διαμερισμα που είναι σύμφωνα με ΚΘΚ ο συντελεστής θερμοπερατότητας των τοίχων θα είναι αυξημένος κατά 0,20 w/m2K,με βάση τις νεες τοτεε?? Δηλαδή στην καρτέλα αδιαφανείς επιφάνειες στο τεε κενακ βάζω (χειρονακτικά?) πχ U=1,05 αντί για 0,85 (για τοίχους) και U=1,15 αντί για 0,95 (δώμα)?? και στην καρτέλα Θερμογέφυρες ΣΨΙ (W/K) δεν συμπληρώνουμε τίποτα??

Link to comment
Share on other sites

Αν οι χώροι ειναι ανοιχτοί όχι αν μιλάμε για κλειστούς η/χ τότε δηλώνεις ότι επιθεωρείς άρα τα τμ των κλειστών η/χ θα μπούν μέσα στην θερμική ζώνη.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, σε περίπτωση εκλογής Kmax πρέπει να προστεθεί χειροκίνητα +0,2 στις κατακόρυφες και οριζόντιες αδιαφανείς πλην των επιφανειών σε επαφή με το έδαφος;

 

Πχ. σύμφωνα με τον Πιν 3.6 σελ. 60 ο συντελεστής για εξωτ. τοίχους θα είναι: 0,7 + 0,2 = 0,9 W/mk2; Και για οροφές αντίστοιχα 0,70;

 

Σας ευχαριστώ, καλό υπόλοιπο σ/κ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημλερα και καλή Κυριακη,θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με λεβητα πετρελαιου.απο τεχνικη περιγραφη κεντρικης θερμανσης οικοδομης βλεπω οτι βασει μελετης τοποθετηθηκε για της αναγκες 4οροφης οικοδομης λεβητας 145.000 KCAL/HR(168.63 kw) με καυστηρα κτλ.βλεπω οτι με την συντηρηση που εγινε στο φυλλο αναγραφει ισχυ 132.80 με βαθμο αποδοσης 0.89.Η οικοδομη ανεγερθηκε το 2003 ,ενω στο φυλλο αδειας βλεπω σαν ολικη επιφανειες οροφων 1430,20 m2 πρεπει να κανω υπερδιαστασιολογηση?το διαμερισμα ειναι τριτου οροφου με εμβαδον 56,12 τμ

Edited by bstoch
Link to comment
Share on other sites

Kαλημλερα και καλή Κυριακη,θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με λεβητα πετρελαιου.απο τεχνικη περιγραφη κεντρικης θερμανσης οικοδομης βλεπω οτι βασει μελετης τοποθετηθηκε για της αναγκες 4οροφης οικοδομης λεβητας 145.000 KCAL/HR(168.63 kw) με καυστηρα κτλ.βλεπω οτι με την συντηρηση που εγινε στο φυλλο αναγραφει ισχυ 132.80 με βαθμο αποδοσης 0.89.Η οικοδομη ανεγερθηκε το 2003 ,ενω στο φυλλο αδειας βλεπω σαν ολικη επιφανειες οροφων 1430,20 m2 πρεπει να κανω υπερδιαστασιολογηση?

το διαμερισμα ειναι γ οροφου εμβαδου 56,12 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την μελέτη εφαρμογής θέρμανσης του κτηρίου, δεν χρησιμοποιείς τον τύπο 4.1 της ΤΟΤΕΕ-1/2017.

Η Pgen είναι η ισχύς του λέβητα η υπολογιζόμενη από την μελέτη. Με αυτή κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω να παραδώσω ένα πιστοποιητικό και ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι δε μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στο λεβητοστάσιο,γιατί δεν έχει κλειδιά και ούτε ξέρει ποιος μπορεί να τα έχει. Πήγα στη διαχειριστική εταιρεία που βγάζει τα κοινόχρηστα μπας και καταφέρω να βρω κλειδιά αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν γιατί η οικοδομή δε βάζει πλέον πετρέλαιο, οπότε δεν έχουν και καμιά δουλειά στο λεβητοστάσιο. Πηγα στην πολεοδομία και πήρα τη μελέτη θέρμανσης του κτιριου.

Πως ομως μπορώ να υπολογίσω την υπερδιαστασιολογηση του λέβητα?

(ο ιδιοκτήτης φυσικά μου λέει να τελειώνω οσό το δυνατό γρηγορότερα και να μη το ψάχνω τοσο)

 

 

Επισης,με αφορμή το παραπάνω γεγονος ηθελα να ρωτήσω αν πηγαίνετε για αυτοψία στα κτίρια που σας ζητάνε να κάνετε πιστοποιητικό? Και σας εξηγώ γιατί το ρωτάω ...

Όταν λέω στους πελάτες ότι πρεπει να πάω να το δω το ακινητο και ότι θα πρέπει να εχω πρόσβαση στο λεβητοστάσιο και στο δώμα μου λένε ότι το ψάχνω πολύ και να παραλείψουμε αυτά τα βήματα γιατί πχ ο λογιστής τους είπε ότι είναι ένα χαρτί το πιστοποιητικό που βγαίνει πολύ ευκολα και γρήγορα η πχ σε συζήτηση στο καφενείο του είπε κάποιος ότι αυτό το "παραγγέλνεις" και σου το φτιαχνουν.

Ακομη, κατά την επικοινωνία μου με ένα διαχειριστή, μου είπε ότι αυτός έκανε πρόσφατα πιστοποιητικό και δε χρειάστηκε να έρθει κανένας ... Του έβγαλε ο μηχανικός το χαρτί και τέλος!Με κοιτούσε δηλαδή περίεργα που ήθελα να κατέβω στο λεβητοστάσιο.

Επίσης, έχω χάσει πελάτη γιατί δεν ήθελε να μπω στο σπιτι...θεωρούσε ότι θα ενοχλούσε τον ενοικιαστή. Έμαθα όμως αργότερα ότι κάποιος του το έκανε το πιστοποιητικό χωρίς να μπει στο σπιτι.

Οι περιπτώσεις που αναφέρω είναι πραγματικές και μου έχουν τύχει κατ' επαναληψη για αυτό και ρωτάω

(αν και θεωρώ ότι οπωσδήποτε οφείλεις να κάνεις αυτοψία για να εκδόσεις πιστοποιητικό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.