Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά σχεδιογράφου (plotter)


human

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Προσοχή στους cannon.

Πριν από δύο χρόνια που τον πήρα ήταν μονόδρομος γιατι οι πλότερ της hp ηταν απαρχιωμένοι (16mb μνημης, χωρις ethernet, αργοί).

Η κεφαλή χάλασε στους 13 μήνες και ενώ ήταν ΠΑΝΤΑ ανοικτο και μάλιστα στα 150τμ χαρτιού (τα ποιο πολλά σχέδια ταν τύπωνα σε εναν αρχαιο αλλά σκυλί hp 500).

Από την εταιρία δεν μου έκαναν ούτε 10€ έκπτωση στη κεφαλή να δείξουν ένα ενδιαφέρον. Επειδή έχασα μόνο το μπλε συνεχίζω χωρίς αλλάγη αφού κατα βάση χρειάζομαι μονόχρωμες εκτυπώσεις.

Όλως τυχαία όταν έκλεισε δυο χρόνια ζήτησε αλλαγή στο cartiege που μαζεύει τα περισευούμενα μελάνια. Το σφουγγάρι ήταν στο μεγαλύτερο τμήμα του λευκό όπως βγήκε από το εργοστάσιο. Δεν με άφηνε να τυπώσω και το άλλαξα. 52 € (δεν κόβουν ούτε τα 2) +φπα για ένα κουτί.

Η πολύ συχνή διαδικασία συντήρησης (που δεν προστάτεψε τη κεφαλή) καταναλώνει πόλύ μελάνι.

Κατά τα άλλα σε θέμα ταχύτητας και ποιότητας αρκετά καλά, τουλάχιστον σε σχέση με τον παλιό hp 500 με τσάμπα ιμιτασιόν μελάνια (340€ περ. για τον cannon)

Δημήτpης είναι συνδεδεμένοι τώρα Προσθήκη Φήμης στον Δημήτpης Αναφορά Μηνύματος Επεξεργασία/Διαγραφή Μηνύματος

Link to comment
Share on other sites

Τι να γίνει τώρα;;;

Την άλλη ερώτηση μπορώ και εγώ να την αντιστρέψω.

Τελος πάντων συγνώμη αν δεν θεωρείται σωστό το διπλο ποστάρισμα σε παρόμοια θέματα.

 

Υ.Γ.

Δεν έχω καμοια αυταπάτη, ένας βασικός κανόνας του ολιγοπωλίου είναι οι δυσαρεστημένοι να βρίσκουν το φως το αληθινό στην "αντίπαλη" εταιρία και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στους cannon.

Πριν από δύο χρόνια που τον πήρα ήταν μονόδρομος γιατι οι πλότερ της hp ηταν απαρχιωμένοι (16mb μνημης, χωρις ethernet, αργοί).

Η κεφαλή χάλασε στους 13 μήνες και ενώ ήταν ΠΑΝΤΑ ανοικτο και μάλιστα στα 150τμ χαρτιού (τα ποιο πολλά σχέδια ταν τύπωνα σε εναν αρχαιο αλλά σκυλί hp 500).

Από την εταιρία δεν μου έκαναν ούτε 10€ έκπτωση στη κεφαλή να δείξουν ένα ενδιαφέρον. Επειδή έχασα μόνο το μπλε συνεχίζω χωρίς αλλάγη αφού κατα βάση χρειάζομαι μονόχρωμες εκτυπώσεις.

Όλως τυχαία όταν έκλεισε δυο χρόνια ζήτησε αλλαγή στο cartiege που μαζεύει τα περισευούμενα μελάνια. Το σφουγγάρι ήταν στο μεγαλύτερο τμήμα του λευκό όπως βγήκε από το εργοστάσιο. Δεν με άφηνε να τυπώσω και το άλλαξα. 52 € (δεν κόβουν ούτε τα 2) +φπα για ένα κουτί.

Η πολύ συχνή διαδικασία συντήρησης (που δεν προστάτεψε τη κεφαλή) καταναλώνει πόλύ μελάνι.

Κατά τα άλλα σε θέμα ταχύτητας και ποιότητας αρκετά καλά, τουλάχιστον σε σχέση με τον παλιό hp 500 με τσάμπα ιμιτασιόν μελάνια (340€ περ. για τον cannon)

Δημήτpης είναι συνδεδεμένοι τώρα Προσθήκη Φήμης στον Δημήτpης Αναφορά Μηνύματος Επεξεργασία/Διαγραφή Μηνύματος

 

 

Η ουσιαστική διαφορά του 750 με τον 710 είναι ότι στον 750 έχουν λύσει το πρόβλημα με την κεφαλή (τουλάχιστον έτσι λέγεται).

 

Έχω των 750. Ακόμα και μετά από μήνες κλειστός ή stand by τυπώνει άψογα (τον ανοίγω μόνο όταν θέλω να τυπώσω Α0 ή όταν τελειώσει το μελάνι στον Α1 )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να πω και εγώ τη γνώμη μου για τον HP430 που έχω. Μονόχρωμος, σχετικά αργός αλλά σκυλί. Δεν πρόκειται να τον αλλάξω σύντομα και μάλιστα σκέφτομαι αν πάρω κάτι καινούριο να είναι έγχρωμο Α1 και αν χρειαστώ Α0 ας τυπώνω ασπρόμαυρα από τον παλιό. Έχω τυπώσει χιλιάδες μ2!!! Μια φορά χρειάστηκε να τον στείλω στη Θεσσαλονίκη για service (αλλαγή ιμάντα, και κεντρικού κουμπιού). Δεν έχω κανένα παράπονο από την εταιρεία, έκανα και μια μικροαναβάθμιση στη μνήμη του και σχεδόν όλα καλά. Και λέω σχεδόν όλα καλά γιατί έχω πρόβλημα στις εκτυπώσεις από τα Stereostatika. Ευτυχώς χρησιμοποιώ το scada και το scada pro τα οποία παράγουν plt αρχεία της τάξης των 200kb έκαστο. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Φυσικά αυτή την περίοδο δεν σκέφτομαι καν την αγορά πλόττερ, εκτός αν μου τύχει καμιά μεγάλη δουλειά η οποία απαιτεί και έγχρωμες εκτυπώσεις.

Από Canon είχα 2-3 εκτυπωτές Α3 και δεν έμεινα ευχαριστημένος. Χαλούσαν οι κεφαλές σε όλους. Εδώ και 3-4 χρόνια πήρα τον 2800 της HP, πολύ οικονομικός στη χρήση του και μέχρι στιγμής δουλέυει ρολόι (εκτός από το σύστημα που έχει να μένει σηκωμένο το καπάκι της κασέτας όταν αλλάζεις χαρτιά). Δεν ξέρω γιατί αλλά την έχω πάρει στραβά την Canon. Τελικά η τιμή της περίφημης κεφαλής στα πλόττερ της Canon που συζητάτε στα προηγούμενα posts πόσο κοστίζει σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποια η διαφορά των Canon IPF750, και IPF755?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.407949

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.407957

 

και οι δυο έχουν Α0 εκτύπωση και ίδιο σουλούπι αλλά 500 ευρώ διαφορά τιμής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.