Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

#1001 # Εγώ έχω καταλήξει ότι το Ε.Κ.Κ.Ο. το βρίσκουμε είτε από το  ΑΡΘΡΟ 41α του ν.1249/1982  , είτε από την  ' Δ Η Λ Ω Σ Η    Ε Ν Ι Α Ι Ο Υ     Φ Ο Ρ Ο Υ     Ι Δ Ι Ο Κ Τ Η Σ Ι Α Σ    Α Κ Ι Ν Η Τ Ω Ν   (ΕΝ.Φ.Ι.Α.)  '' που αναγράφετε η αξία του ακινήτου για την χρονιά της δήλωσης που θα αναζητήσεις ( η τελευταία είναι του  2017 )  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια λογική αυτό που λες, από την άλλη η τιμή αυτή δεν έχει να κάνει μόνο με το κτίριο, αλλά και με το οικόπεδο, πχ πόσα πρόσωπα έχει, την τιμή ζώνης κ.α.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι το κόστος οικοδόμησης.

Θα μπορούσε να αποτελέσει μια βάση αναφοράς παντως

Link to comment
Share on other sites

Από τον οδηγό:

 

Μονοκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία, που διατάσσεται σε μία ή περισσότερες στάθμες, με κύρια χρήση κατοικίας. Στον ορισμό της μονοκατοικίας εμπίπτουν και οι περιπτώσεις κτηρίων μικτής χρήσης με χρήσεις άλλες από κατοικία στη στάθμη  του ισόγειου / ημιυπόγειου / ημιώροφου με ανεξάρτητη πρόσβαση (π.χ. καταστήματα, εργαστήρια κ.ά. με είσοδο από το δρόμο.

 

Νομίζω ότι το ένα αναιρεί το άλλο. Κι εξηγώ:

Έχω κτίριο μικτής χρήσης. Στο ισόγειο καταστήματα με δική τους είσοδο και στον όροφο 1 διαμέρισμα κατοικία και 1 γραφείο με πρόσβαση από κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Με βάση το κόκκινο το βάζω Κτιριακή Μονάδα και Μονοκατοικία

Με βάση το πράσινο το βάζω (δεν λέω που...) γιατί στον όροφο έχω και 1 ακόμα διαμέρισμα-γραφείο.

 

Τι πιστεύετε?

Μήπως η επεξήγηση (πράσινο) είναι πλεονασμός που οδηγεί σε παρερμηνείες?

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zester η περίπτωσή σου δεν έχει καμια σχέση με το κόκκινο όπου μιλάει για κτίριο που είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟ μία ιδιοκτησία κατοικία.

Είσαι στο πράσινο, όπου στο κτίριο σου έχεις 1 μόνο κατοικία και τα υπόλοιπα είναι επαγγελματικά...απλά δεν το διατυπώνει πολύ καλά.

Επομένως βγάζεις μονοκατοικία-κτηριακή μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Rania δεν είναι το κόστος οικοδόμησης , αλλά δεν έρχεται πιο κοντά στον ορισμό '' τρέχουσα αξία '' ?

Κι εγώ στην αρχή έτσι πίστευα. Μετά που το κυκλοφόρησα λιγάκι μέσα μου, δεν ψάχνουμε την τρέχουσα αξία, αλλά το κόστος οικοδόμησης της.

 

Πχ 100τμ στην Εκάλη και 100τμ στην κωλοπετεινιτσα, καμιά σχέση η τιμή που δίνει η εφορια. Οπότε,ακόμα κ αν ισχύσει, άδικο θα είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει έναν συλλογισμό με βάση το λεκτικό του παραρτήματος Ι. Τον μεταφέρω για σχολιασμό και γνώμες:

 

Μονοκατοικία:

1.  ωφελιμη επιφανεια ΠΕΑ  -  επιφάνεια κύριας  χρήσης Ο.Α./νομιμοπ.εγγράφου  < ή = 7,00μ2

2. επιφάνεια κύριας  χρήσης Ο.Α./νομιμοπ.εγγράφου = επιφάνεια κ.χ.  Ε9  + [επιφάνεια  δηλωμένων αυθαιρεσιών που δεν έχουν δηλωθεί στο Ε9]

 

Διαμέρισμα:

1. ωφελιμη επιφανεια ΠΕΑ  - [επιφάνεια κυρίων χώρων Ε9 + επιφάνεια δηλωμένων αυθαρεσιών] < ή = 7,00 μ2.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός συλλογισμός βάση παραρτήματος 1.

Το θέμα είναι ότι επιφάνεια Οικοδομικης άδειας και Ε9 πρέπει οπωσδήποτε να ταυτίζονται? γιατί σπάνια συμβαίνει αυτό.....στο ε9 πολλοί δηλώνουν στρογγυλοποιημένα νούμερα....

μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα μικροδιαφορές 1-2 τετραγωνικών?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε μονοκατοικία ε?

Μόνο εγώ βλέπω ότι τα διαμερίσματα είναι λίγο ωφελημένα ,γιατί δεν έχουν να συγκριθούν με οικοδομική άδεια?...

Έχουν μόνο να συγκρίνουν ωφέλιμη ΠΕΑ με Ε9, στο οποίο Ε9 αν δεν κάνω λάθος δηλώνεις ό,τι θέλεις και μπορείς να διορθώσεις (μικρά πράγματα εννοώ) χωρίς ιδιαίτερες επιβαρύνσεις...

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.