Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μήπως ξέρει κάποιος αν απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας για τη θερμομόνωση ταράτσας;

(http://www.michanikos.gr/forums/topic/52165-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CF%8E-%CE%B9%CE%B9/?do=findComment&comment=986800)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ιδιοκτήτης που έχει εγκριθεί στο πρόγραμμα και τώρα είναι στο στάδιο επιλογής προμηθευτών έχει επιλέξει την αλλαγή κουφωμάτων και τοποθέτηση συνθετικών. Μπορεί να γίνει αλλαγή και να τοποθετήσει κουφώματα αλουμινίου? Και αν ναι τι διαδικασία απαιτείται για την αλλαγή? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση. Έχω βάλει 2 κλιματιστικά στην αίτηση με δαπάνη 1100€. Γνωρίζετε αν αυτή η δαπάνη είναι ανά μονάδα? και αν ναι, γιατί στον συνολικό προυπολογισμό δεν έχει πάρει 2200€ αλλά 1100€? Αν έχει γίνει λάθος στην καταχώρηση μπορώ να το αλλάξω και αν ναι πως? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τελικά οι αντλίες θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών είναι επιλέξιμες για το πρόγραμμα? Τι σημαίνει πρακτικά η ενεργειακή σήμανση στους 55οC? Σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ θα πρέπει να ισχύει SCOP>=3.3 για 55οC?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση σε τυχόν γνωριζοντες καθώς είμαι ιδιώτης και δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις .Έχω εγκριθεί στο πρόγραμμα και με βάση την αρχική πρόταση παρεμβάσεων είναι να κάνω τις εργασίες.Ποια η διαδικασία σε περίπτωση που δε θέλω να κάνω για παράδειγμα κάποιες από τις παρεμβάσεις που έχουν δηλωθεί;

Πρέπει να κάνει κάποια αλλαγή στο πεα ο μηχανικός ή απλά κάνω αυτά που θέλω και σταματάω και εκδίδεται το β πεα; Ο ελάχιστος στόχος με βάση την πρόταση είναι 79% και με βάση την εισοδηματική μου κατηγορία είναι το 40.

Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά δεν πραγματοποιείς την παρέμβαση.

Προυπόθεση: Με τις υπολοιπόμενες εργασίες να πιάνεις τους στόχους του προγράμματος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2018 at 9:56 ΠΜ, zio7 said:

Καλημέρα. Ιδιοκτήτης που έχει εγκριθεί στο πρόγραμμα και τώρα είναι στο στάδιο επιλογής προμηθευτών έχει επιλέξει την αλλαγή κουφωμάτων και τοποθέτηση συνθετικών. Μπορεί να γίνει αλλαγή και να τοποθετήσει κουφώματα αλουμινίου? Και αν ναι τι διαδικασία απαιτείται για την αλλαγή? Ευχαριστώ πολύ

Μπορεί, αλλά χρήμα θα πάρει ως το άνω οριο των pvc. τα υπόλοιπα απο την τσέπη του.

Link to comment
Share on other sites

Για τοποθέτηση ατομικού λέβητα έως 20kw δίνει το πρόγραμμα 4.500 ευρω.

Στην παρούσα φάση το διαμέρισμα πολυκατοικίας έχει σωληνώσεις κεντρικής θέρμανσης.

Στο ποσό δικαιολογείται και το ''στρώσιμο'' των σωληνώσεων αυτονομίας καλοριφέρ (υλικά και εργασία);;;

Δείτε παρακάτω τι λέει οδηγός:

Στον οδηγό στο στο κεφάλαιο 3.3 στην σελίδα 20 αναφέρει:

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης/ψύξης.

Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμες:
Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης με καινούριο σύστημα (κεντρικό ή ατομικό) πετρελαίου/φυσικού αερίου/υγραερίου/βιομάζας/αντλίας θερμότητας/Σ.Η.Θ.Υ.Α.

Η εγκατάσταση / αντικατάσταση αφορά στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του λεβητοστασίου στο σύνολό του και του δικτύου διανομής (αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα, αντικατάσταση ή μόνωση σωληνώσεων, κλπ.). Δεν είναι επιλέξιμες οι δαπάνες για δεξαμενή πετρελαίου και τερματικές μονάδες απόδοσης θερμότητας (σώματα καλοριφέρ, ενδοδαπέδιο σύστημα, κλπ)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.