Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Ακύρωση δήλωσης υπαγωγής


Recommended Posts

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω Δημήτρη για την άμεση απάντηση.

Τώρα δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά και μου απαντάς με έμμεσο τρόπο αλλά από αυτά που γράφεις θεωρείς ότι δεν μπορεί να γίνει "σκάντζα" το παράβολο μίας "παρατημένης" δήλωσης και να χρησιμοποιηθεί σε μία καινούργια.

Η περίπτωση που αναφέρομαι, για να είναι ξεκάθαρο είναι η εξής:

 - Δήλωση σε κατάσταση αρχικής υποβολής πριν το Σεπτέμβριο του 2020 που είχα αρχικά ετοιμάσει για τον πελάτη Α και ο οποίος είχε πληρώσει το παράβολο αλλά η δήλωση δεν προχώρησε περαιτέρω.

- Τώρα έχω πελάτη Β με αυθαιρεσίες κατηγορίας 5 όπου ως γνωστό, για την ώρα, δεν μπορεί να υπαχθεί στον 4495.

Το ερώτημα είναι αν είναι νόμιμο (γιατί εφικτό είναι) να χρησιμοποιήσω την "παρατημένη" δήλωση του πελάτη Α που έχει ως ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου πριν από το Σεπτέμβριο του 2020 για τον νέο πελάτη Β, προκειμένου να μπορέσει να παρακαμφθεί με τον τρόπο αυτό η τωρινή απαγόρευση του νόμου για τα αυθαίρετα κατηγορίας 5 (δεν έχω δει πουθενά στο νόμο ή σε κάποια εγκύκλιο ότι απαγορεύεται αυτή η διαδικασία και γι' αυτό προσπαθώ να σιγουρευτώ σχετικά με τη νομιμότητα ή όχι αυτής τη διαδικασίας)

Εννοείται ότι θα αλλάξουν όλα τα στοιχεία της δήλωσης προφανώς αλλά θα εξακολουθεί να φαίνεται στο σύστημα ότι το παράβολο έχει πληρωθεί από τον πελάτη Α ενώ τώρα στη δήλωση θα φαίνεται ο πελάτης Β.

 

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, geokar74 said:

.... πελάτη Α και ο οποίος είχε πληρώσει το παράβολο αλλά η δήλωση δεν προχώρησε περαιτέρω.

- Τώρα έχω πελάτη Β .....

 

γι' αυτό προσπαθώ να σιγουρευτώ σχετικά με τη νομιμότητα ή όχι αυτής τη διαδικασίας)

......

 

Νόμιμο και σκάντζα τα πάντα ρει..... και φυσικά υπάρχουν τα νομικά αποδεκτά τα οποία όμως ηθικά δεν είναι αποδεκτά ....

Βασικό ερώτημα και ζήτημα 

ο Πελάτης Β θα δώσει το ποσό του παραβόλου στον Πελάτη Α που το είχε πληρώσει?

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει απαντηθεί αλλά έχω ενδοιασμούς για τη νομιμότητα και για αυτό ρώτησα κυρίως Δημήτρη. Και κάτι σημαντικό που ξέχασα και μάλλον κάνει τα πράγματα χειρότερα. Στη συγκεκριμένη δήλωση έχω ανεβάσει στα "αρχεία" το έγγραφο "Ανάθεση του ιδιοκτήτη (δλδ του Πελάτη Α) στο μηχανικό για την Υπαγωγή".

(Το να πάρει ο Πελάτης Α τα λεφτά του παραβόλου πίσω το μόνο εύκολο Didonis.)

Link to comment
Share on other sites

άμα σκεφτείς λίγο πιο πονηρά -(δεν θέλει εξυπνάδα-πονηράδα θέλει)  και υπό ορισμένες συνθήκες όλα γίνονται!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα

την βοήθεια σας..Χθές, 3/11/21 σε νέα δήλωση Ν4495 απο επεξεργασία πήγα σε αρχική υπoβολή και μου έβγαλε το σύστημα κωδικούς πληρωμής για τα 250ευρώ του τέλους υπαγωγής και τα 15 ευρώ για το ΤΕΕ, με λήξη πληρωμής, 8/11/19...!

Δεν έχω υπογράψει τίποτα ακόμα με τον ιδιοκτήτη, ούτε έχει πληρώσει φυσικά το τέλος υπαγωγής και ο οποίος δεν θέλει να προχωρήσει ακόμα, γιατί δεν συμφωνεί με τις προτάσεις μου.  Το ερώτημα είναι τώρα...

Μπορώ να γυρίσω σε φάση επεξεργασίας? Να ακυρώσω την δήλωση τελείως, δεν γίνεται.. τουλάχιστον να είναι σε επεξεργασία, που είναι σαν να μην έγινε.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γυρίζει πίσω... Άφησέ την όπως είναι... Δεν έχεις απολύτως καμία συνέπεια και από κανέναν. 

Να μην βιάζεσαι... Καλές δουλειές!

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν γυρίζει πίσω... Άφησέ την όπως είναι... Δεν έχεις απολύτως καμία συνέπεια και από κανέναν. 

Να μην βιάζεσαι... Καλές δουλειές!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχω πελάτη οποίος πλήρωσε το παραβολο η δηλωση είναι σε αρχική  υποβολη  όμως  δεν θέλει να συνεχίσει  . Τι επιπτώσεις θα έχει ο μηχανικος ;πρέπει να υπογράψει Υδ ο ιδιοκτητης οτι δεν θέλει να  συνεχισει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.