Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

12 ώρες πριν, ChristinaK said:

Να σαι καλά!...έγινε αυθαίρετη εκσκαφή θεμελίωσης?δεν έχω καταλάβει ..Εσύ τι έχεις να ρυθμίσεις σε αυτό το ακίνητο?

Έχω ισόγειο και μια αποθήκη,και επομένως Ναι έγινε αυθαίρετη εκσκαφή θεμελίων για την αρχαιολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα-η εφορεία αρχαιοτήτων για την υπαγωγή  σήμερα θα γνωμοδοτήσει επί όλων των αυθαίρετων κατασκευών του ακινήτου που περιέχονται στην δήλωση...η διαδικασία που θα ακολουθήσει η δήλωση είναι αυτή του άρθρου 116.9.α. (ή 9β. σε περίπτωση που είναι Κατηγορίας 5 και εμπίπτει στις νέες εξαιρέσεις που δικαιούνται ακόμη υπαγωγή βάσει του τροποποιημένου άρθρου 96.παρ.ε,νέα παράγραφος 1),οπότε διαβάζεις την υποπερίπτωση 9α ή 9β ανάλογα που υπάγεται.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι γελοίο πάντως όλο αυτό , ειδικά για τις περιοχές που δεν γειτνιάζουν με κάποιο μνημείο , δεν είναι σε κάποια προστατευόμενη ζώνη μνημείου ,  αλλά σε περιοχή που απλώς ελέγχεται η εκσκαφή από την  ΕΦΑ .

Θα κάτσει λοιπόν το ΚΕΣΑ ( !!! ) να ασχοληθεί  με ένα ισόγειο αυθαίρετο που ζήτημα είναι να έχει βάθος θεμελίωσης 0,5μ. ή  με μια αυθαίρετη αγροτική αποθήκη , που δεν έχει καν θεμελίωση.

Το όργωμα μεγαλύτερο βάθος έχει..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2021 at 12:55 ΜΜ, avgoust said:

Είναι γελοίο πάντως όλο αυτό , ειδικά για τις περιοχές που δεν γειτνιάζουν με κάποιο μνημείο , δεν είναι σε κάποια προστατευόμενη ζώνη μνημείου ,  αλλά σε περιοχή που απλώς ελέγχεται η εκσκαφή από την  ΕΦΑ .

Θα κάτσει λοιπόν το ΚΕΣΑ ( !!! ) να ασχοληθεί  με ένα ισόγειο αυθαίρετο που ζήτημα είναι να έχει βάθος θεμελίωσης 0,5μ. ή  με μια αυθαίρετη αγροτική αποθήκη , που δεν έχει καν θεμελίωση.

Το όργωμα μεγαλύτερο βάθος έχει..

Όμως αυτή εΊναι η αλΉθεια  το πρόβλημα ειναι αν δεν εγκρίνουν κάπποιο κτίριο γιατί δεν εχει πάρει έγκριση απο αρχαιολογία (πως ειναι δυνατον  εφοσον ειναι αυθαίρετο) .Δεν μπορεί να προχωρήσει η δήλωση? δεν μπρορεί να δωθεί βεβαίωση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στον Πειραιά, στο κέντρο που είναι ιστορικό κέντρο και κυρηγμένος αρχαιολογικός χώρος, για να τακτοποιήσω π.χ. μία αλλαγή διαμερισμάτωσης στον Ε' όροφο απαιτείται έγκριση υπουργείου πολιτισμού ?! 

Δεν είναι λίγο παράλογο αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, nik said:

Στον Πειραιά, στο κέντρο που είναι ιστορικό κέντρο και κυρηγμένος αρχαιολογικός χώρος, για να τακτοποιήσω π.χ. μία αλλαγή διαμερισμάτωσης στον Ε' όροφο απαιτείται έγκριση υπουργείου πολιτισμού ?! 

Δεν είναι λίγο παράλογο αυτό ?

Παράλογο δυστυχώς , αλλά όπως έχουν διατυπώσει την περίπτωση του νόμου , ότι εμπίπτει σε προστατευόμενη περιοχή του ΥΠΠΟ , ανεξάρτητα της παράβασης , μπαίνει ,στη βάσανο της επιτροπής 🥵

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν το κάνεις ? Θα το βρει ίσως μπροστά του ο μελλοντικός ιδιοκτήτης αν πάει να βγάλει καμιά άδεια και του ελέγξουν την τακτοποίηση στην πολεοδομία. Αλλιώς δεν θα το μάθει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, nik said:

Και αν δεν το κάνεις ? Θα το βρει ίσως μπροστά του ο μελλοντικός ιδιοκτήτης αν πάει να βγάλει καμιά άδεια και του ελέγξουν την τακτοποίηση στην πολεοδομία. Αλλιώς δεν θα το μάθει κανείς.

Θα σε συμβούλευα να μην το επιχειρήσεις... σε περιμένει στη γωνία η ταυτότητα του κτηρίου  !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πως θα το βρούνε στην ταυτότητα ? Δεν λέω ότι θα το κάνω. Εγώ θα δώσω μία περαιωμένη 4495 χωρίς να έχω πάει επιτροπή. Ο μηχανικός που θα κάνει ΗΤΚ γιατί να ψάξει αν έχω πάει επιτροπή ?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, nik said:

Γιατί πως θα το βρούνε στην ταυτότητα ? Δεν λέω ότι θα το κάνω. Εγώ θα δώσω μία περαιωμένη 4495 χωρίς να έχω πάει επιτροπή. Ο μηχανικός που θα κάνει ΗΤΚ γιατί να ψάξει αν έχω πάει επιτροπή ?

Ένας σωστός επαγγελματίας οφείλει να ελέγξει τα πάντα πριν δώσει βεβαίωση . Αν εσύ επρόκειτο να αγοράσεις το ακίνητο δεν θα έκανες έλεγχο ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.