Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Σήμερα δημοσιεύτηκε απόφαση που δείχνει την πορεία προς το ν.4495/17 ενός διπλοχαρακτηρισμένου :

Άρθρο 125

5. Μέχρι την συγκρότηση και έναρξη λειτουργίας της επιτροπής της παραγράφου 10 του άρθρου 117, το ΚΕΣΑ, μετά από σύμφωνη γνώμη της αρμόδιας Διεύθυνσης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, επιλαμβάνεται της υπαγωγής στη διαδικασία του άρθρου 117 του παρόντος νόμου των εκκρεμών ενώπιόν του διαδικασιών τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών και χρήσεων διατηρητέων κτιρίων της παραγράφου 10 του άρθρου 117 του παρόντος νόμου.

 

Άρθρο 117

10.         Στην περίπτωση αυθαίρετων κατασκευών επί διατηρητέων κτιρίων που είναι χαρακτηρισμένα τόσο από το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας όσο και από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, για την υπαγωγή αυτών στις διατάξεις του παρόντος τηρείται η διαδικασία που ορίζεται στο άρθρο 116 και επιλαμβάνεται εννεαμελής επιτροπή η οποία συνιστάται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, συνεδριάζει στην έδρα του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας. ...

ΨΠ8Δ4653Π4-Ξ8Π.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παραθέτω μερικές απαντήσεις

sakelsakel

Η κάθε ΕΦΑ υποχρεωτικά , λόγω αρμοδιότητας και 3028/02 , τα παραπέμπει στο Τοπικό

Δες  και τις επόμενες απαντήσεις μου

sissy_arch

ΠΡΟΣΟΧΗ Δεν κάνεις ένταξη αν δεν προηγηθεί γνωμοδότηση ΥΠΠΟ  ( οπότε τι 5σελιδο να στείλεις χωρίς προέγκριση ) .

Αν είσαι εκτός από αρχαιολογικό χώρο και σε ιστορικό τόπο η γειτνιάζεις με μνημείο , τότε η ΕΦΑ το διαβιβάζει για γνωμοδότηση και σε Νεωτέρων και Τοπικό

Απαιτούμενα δικαιολογητικά αν και δεν αναφέρονται πουθενά οι ΕΦΑ ζητάνε πλήρη αποτύπωση - τοπογραφικό – φωτο . σαν να εκδίδεις νέα άδεια

sakelsakel

Στο αρθ. 116 παρ. 9 ανφέρεται ότι αν είσαι σε περιπτώσεις που υπόκεινται στο ν.3028/02 τότε υποχρεωτικά απαιτείται έγκριση !!

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι αν είσαι πριν την κήρυξη δεν απαιτείται έγκριση ΕΦΑ.

Link to comment
Share on other sites

Tο άρθρο 116 έχει τίτλο που αφορά παραδοσιακούς οικσιμούς . Η παρ.9 και η συνακόλουθη Υ.Α. έχει εφαρμογή και εκτός παραδοσιακών οικισμών ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, avgoust said:

Tο άρθρο 116 έχει τίτλο που αφορά παραδοσιακούς οικσιμούς . Η παρ.9 και η συνακόλουθη Υ.Α. έχει εφαρμογή και εκτός παραδοσιακών οικισμών ?

Το 116 έχει λάθος τίτλο όπως και το 117. Όπως και πολλά άλλα σ' αυτό το νόμο ...

Οι παρ. 9 και 10 του 116 θα μπορούσαν να είναι νέο άρθρο 116Α με τίτλο : "Αυθαίρετες κατασκευές σε περιοχές προστατευόμενες από το ν.3028/2002".

Αντίστοιχα οι παρ. 9 και 10 του 117 θα μπορούσαν να είναι νέο άρθρο 117Α με τίτλο :  "Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε διατηρητέα προστατευόμενα από το ν.3028/2002".

Τα δύο άρθρα αυτά θα εξέφραζαν ορθά την απαίτηση προηγούμενης εξέτασης των αυθαιρέτων από τον αρμόδιο υπουργό Πολιτισμού σύμφωνα με το ν.3028/2002. Η αρμοδιότητα αυτή προηγείται πάντοτε των αρμοδιοτήτων του ΥΠΕΝ και για το λόγο αυτό η σύμφωνη γνώμη του ΥΠΠΟ απαιτείται πριν την υπαγωγή (όπως πριν την αίτηση για άδεια).

Αντίστοιχα στις απαγορεύσεις υπαγωγής του ν.4495 θα μπορούσε να προστεθεί στην κάθε απαγόρευση το ... "με την επιφύλαξη του άρθρου 116Α ή 117Α".

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Venezia άρα πάω με 

1.τοπογραφικό εγσα

2. σχέδιο κάτοψης όψης και τομή (μια κουτσουλιά είναι το σπίτι)

3. και αίτηση

και 4.αποδεικτικό χρονολογίας?????έχω μια αεροφωτογραφία από ΓΥΣ από την οποία ντάξει δεν είναι και ότι φαίνεται και πεντακάθαρα...

Αλλο το ότι είναι του παππού μου και το ξέρω, και εγώ το ψιλοεντοπίζω. αλλά φαντάζου είναι 1/4000 με κάποιο ζουμ και το σπίτι είναι 30τμ....
 

Edited by sissy_arch
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sissy-arch

Σύμφωνα με το νόμο ( κατά την άποψή μου....όπως λένε  στις ερωτο-απαντήσεις !!!! ) το ΥΠΠΟ γνωμοδοτεί ως προς την δυνατότητα ένταξης ΜΟΝΟ μορφολογικά ( η Νεωτέρων ) και για την προστασία των αρχαιοτήτων η ΕΦΑ. Άρα κατ΄εμένα δεν απαιτείται η προσκόμιση Α/Φ προκειμένου να χορηγήσουν την σύμφωνη γνώμη. Για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής υπεύθυνοι προσκόμισης αποδεικτικών στοιχείων είναι ο ιδιοκτήτης και ο Μηχανικός που θα τα αναρτήσουν στο σύστημα .

Μην ξεχάσεις να προσκομίσεις και φωτογραφίες του ακινήτου και της ευρύτερης περιοχής του.

Edited by venezia
Prosu;hkh apa;ithshw fvtografi;vn
Link to comment
Share on other sites

Εάν ένα ακίνητο βρίσκεται στο άμεσο περιβάλλον μνημείου αλλά δεν είναι σε παραδοσιακό οικισμό χρειάζεται να περάσει  κάποια επιτροπή

Δηλαδή έχουμε μια αλλαγή χρήσης ή ένα πατάρι σε πολυκατοικία απέναντι από την Ροτόντα.

Η αυθαιρεσία είναι στο άμεσο περιβάλλον του μνημείου, αλλά το ο.τ. δεν είναι σε παραδοσιακό οικισμό που αναφέρεται το άρθρο,

χρειάζεται έγκριση από κάποια εφορία αρχαιοτήτων;

Αντίστοιχα μια αυθαιρεσία είναι σε πολυκατοικία εντός ιστορικού τόπου, αλλά η πόλη η το τμήμα της δεν είναι παραδοσιακό (βλέπε Βέροια), όπου υπάρχουν άπειρα αυθαίρετα σε πολυκατοικίες του 1970-2000 απέναντι από εκκλησίες οι οποίες είναι χαρακτηρισμένες μνημεία περνάμε κάποια επιτροπή.

Αυτό που θέλω να πω είναι αν η παράγραφος 9 είναι αυτόνομη ή εξαρτάται από το αν είναι παραδοσιακός οικισμός, διότι στην παράγραφο 9 γράφει

"δύνανται να τακτοποιούνται με σύμφωνη γνώμη του Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού, η οποία προηγείται της υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος."

Αν όμως δεν υπάγεσαι στις διατάξεις του παρόντος αλλά μόνο στα πλαίσια της παραγράφου 9 τι κάνουμε;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι η εξής. Στο άρθρο 116 παρ 2 γράφει:

"Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις των Κατηγοριών 2 εως 5"

 

Δηλαδή αν έχω Κατηγορία 1 επιτρέπεται η υπαγωγή?

 

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέπεται γιατί τότε πρωτοεμφανίστηκε αυτό :

1975 - Σύνταγμα της Ελλάδος - Άρθρο 24 - 6. Tα μνημεία και οι παραδοσιακαί περιοχαί και στοιχεία τελούν υπο την προστασίαν τοu Κράτους. ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.