Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ: Παρατείνεται μέχρι 18 Μαΐου 2018 η καταβολή της τρέχουσας εισφοράς μηνός Μαρτίου 2018


Engineer

Recommended Posts

Ναι μόνο καθημερινές, και έχει να κάνει και με την τράπεζα, μπορεί η ίδια να κάνει την αποστολή την επόμενη μέρα, αναλόγως την ώρα που κάνεις την πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά!!! κι εγώ με ibank εθνικής πληρώνω συνήθως και εμφανίζεται η πληρωμή 2-3 εργάσιμες μετά ...

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι το σύστημα του ΕΦΚΑ συνεχίζει να αναφέρει την οφειλή, ενώ ήδη φαίνεται η πληρωμή παρακάτω !!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πλέον θα κάνουν τις ενημερώσεις στις ημερομηνίες λήξης των πληρωμών ... ίσως για να γίνονται-εμφανίζονται πιο σωστά οι κατά προτεραιότητα εξοφλήσεις των υποχρεώσεων.

Edit: Νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε όσους οφείλουν από τον συμψηφισμό και θέλουν να εξοφληθεί η τρέχουσα εισφορά του Μαρτίου και γενικά οι επόμενες τρέχουσες. Δείτε το παρακάτω από την Εγκ.21/2018 και θα καταλάβετε.

 

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Μάλλον πλέον θα κάνουν τις ενημερώσεις στις ημερομηνίες λήξης των πληρωμών ... ίσως για να γίνονται-εμφανίζονται πιο σωστά οι κατά προτεραιότητα εξοφλήσεις των υποχρεώσεων.

Edit: Νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε όσους οφείλουν από τον συμψηφισμό και θέλουν να εξοφληθεί η τρέχουσα εισφορά του Μαρτίου και γενικά οι επόμενες τρέχουσες. Δείτε το παρακάτω από την Εγκ.21/2018 και θα καταλάβετε.

Σχετικά με αυτό, γνωρίζεις αν πλέον παρέχεται η δυνατότητα στον ασφαλισμένο να κάνει κάποια ενέργεια ώστε να διασφαλίσει πως θα πληρωθεί κατά προτεραιότητα η εισφορά Μαρτίου (π.χ. σε περίπτωση που υπάρχουν στην καρτέλα λανθασμένα ειδοποιητήρια προηγουμένων μηνών);

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, διότι σύμφωνα με την εγκύκλιο καταλαβαίνω ότι η σειρά προτεραιότητας που θα πάει να εξοφλήσει κάποια εισφορά το ποσό καταβολής μας είναι: α)επιβαρύνσεις εκπρόθεσμης καταβολής δόσης εκκαθάρισης, β)εκπρόθεσμη δόση εκκαθάρισης, γ)τρέχουσες εκπρόθεσμες εισφορές, δ)τρέχουσα εμπρόθεσμη δόση εκκαθάρισης, ε)τρέχουσα εμπρόθεσμη εισφορά.

Η παραπάνω σειρά καταλαβαίνω ότι ισχύει είτε είναι λανθασμένη η απαίτηση είτε όχι ...εξάλλου η πράξη αυτό έχει δείξει .. και προσπαθούν να μαζέψουν τα σπασμένα με την εκκαθάριση ή όταν καταλάβουν το λάθος ...

Αν υπάρχουν λανθασμένα ειδοποιητήρια ίσως αυτό μπορεί να διορθωθεί με επίσκεψη στο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Δεν νομίζω, διότι σύμφωνα με την εγκύκλιο καταλαβαίνω ότι η σειρά προτεραιότητας που θα πάει να εξοφλήσει κάποια εισφορά το ποσό καταβολής μας είναι: α)επιβαρύνσεις εκπρόθεσμης καταβολής δόσης εκκαθάρισης, β)εκπρόθεσμη δόση εκκαθάρισης, γ)τρέχουσες εκπρόθεσμες εισφορές, δ)τρέχουσα εμπρόθεσμη δόση εκκαθάρισης, ε)τρέχουσα εμπρόθεσμη εισφορά.

Η παραπάνω σειρά καταλαβαίνω ότι ισχύει είτε είναι λανθασμένη η απαίτηση είτε όχι ...εξάλλου η πράξη αυτό έχει δείξει .. και προσπαθούν να μαζέψουν τα σπασμένα με την εκκαθάριση ή όταν καταλάβουν το λάθος ...

Αν υπάρχουν λανθασμένα ειδοποιητήρια ίσως αυτό μπορεί να διορθωθεί με επίσκεψη στο ταμείο.

Δυστυχώς δεν διορθώνεται ούτε με καθημερινές... Ευχαριστώ, ό,τι περιγράφεις είχα καταλάβει και εγώ, απλά ήθελα και επιβεβαίωση από κάποιο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα έχει συμβεί το ίδιο που αναφέρθηκε παραπάνω,....ενώ έχω πληρώσει (και φαίνεται στις πληρωμές στην σελίδα μου του εφκα)  01-02-03 /2018 , ο μηνάς 03 (μαρτιος) εμφανίζεται ως οφειλή...καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, georgegaleos said:

Δεν νομίζω, διότι σύμφωνα με την εγκύκλιο καταλαβαίνω ότι η σειρά προτεραιότητας που θα πάει να εξοφλήσει κάποια εισφορά το ποσό καταβολής μας είναι: α)επιβαρύνσεις εκπρόθεσμης καταβολής δόσης εκκαθάρισης, β)εκπρόθεσμη δόση εκκαθάρισης, γ)τρέχουσες εκπρόθεσμες εισφορές, δ)τρέχουσα εμπρόθεσμη δόση εκκαθάρισης, ε)τρέχουσα εμπρόθεσμη εισφορά.

Εν τω μεταξύ οι άχρηστοι δεν βγάλανε ακόμα δόσεις εκκαθάρισης για τους μισθωτούς - παράλληλα αυτοαπασχολούμενους.

Παίζει δηλαδή να πληρώσεις εμπρόθεσμα την δόση Μαρτίου που λήγει 18 Μαϊου,

να βγάλουν τις δόσεις εκκαθάρισης την Παρασκευή  και να μην προλάβεις να καταβάλεις εμπρόθεσμα την 1η,

να σου τραβήξουν το ποσό που πλήρωσες για τη δόση Μαρτίου σαν δόση εκκαθάρισης

και να βρεθείς εκπρόθεσμος στην τρέχουσα χωρίς να φταις.

Δεν παίζονται με τίποτα λέμε......

Edited by hkamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πληρώσει κανονικά τον Μάρτιο και ενώ φαίνεται η πληρωμή στις πληρωμές ακόμα μου εμφανίζει το Μάρτιο ως ανεξόφλητο :razz:.Λογικά κάποια στιγμή θα κάνουν ενημέρωση .

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση του ΕΦΚΑ για την διαδικασία περί Συμψηφισμού ποσού προς επιστροφή με εισφορές.

"Η Διοίκηση του ΕΦΚΑ ενημερώνει τους ασφαλισμένους που δικαιούνται ποσό προς επιστροφή, ως αποτέλεσμα της εκκαθάρισης εισφορών 2017, ότι συμψηφίζεται με τρέχουσες εισφορές (συμπεριλαμβανομένης και της εισφοράς Μαρτίου 2018), ως εξής:
Αν είναι μικρότερο των 50,00 € θα συμψηφισθεί αυτόματα.
Αν είναι μεγαλύτερο των 50,01 € μπορεί να συμψηφισθεί εφόσον υποβληθεί σχετικό αίτημα έως 31/5/2018. Η αίτηση υποβάλλεται διαδικτυακά, μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών ΕΦΚΑ, ή στις αρμόδιες Υπηρεσίες Μη Μισθωτών.

Μετά τη πάροδο της προθεσμίας το ποσό προς επιστροφή θα πιστωθεί στον Τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) των δικαιούχων, που δεν έχουν υποβάλει σχετική αίτηση. Για τη δήλωση του ΙΒΑΝ, έχει δημιουργηθεί σχετική ηλεκτρονική υπηρεσία στον ιστότοπο ΕΦΚΑ.

Επισημαίνεται ότι η επιλογή συμψηφισμού του ποσού επιστροφής με τρέχουσες εισφορές διασφαλίζει και αποτρέπει ενδεχόμενη κατάσχεσή του έναντι οφειλών προς οποιοδήποτε τρίτο φυσικό ή νομικό πρόσωπο."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.