Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ και οφθαλμίατρος


Samdreamth

Recommended Posts

Πριν την επέμβαση έκαναν λεπτομερείς εξετάσεις και μου είχαν πει ότι υπήρχε πιθανότητα 80% να μεινει λίγη μυωπία στο ένα μάτι. Από ότι ξέρω οι επεμβάσεις αυτές αν αφήσουν κάτω από 0.5 μυωπία θεωρούνται επιτυχημένες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Στο τοπικο τσμεδε εχει ανακοινωση οτι δικαιολογουν καθε 2 χρονια 100 ευρω συνολο για γυαλια. Απαιτειται γνωματευση οφθαλμιατρου και αποδειξη αγορας φυσικα.

σου είπε ότι αργότερα θα παρουσιάσεις πιο σύντομα πρόβλημα με την πρεσβυωπία???

Αυτο μου ειπε ο οφθαλμιατρος μου εμενα. Να μην κανω επεμβαση, γιατι θα εμφανισω πιο γρηγορα πρεσβυωπια. Αν δεν κανω επεμβαση, στα 50-60 θα βελτιωνεται η οραση και θα πεταξω τα γυαλια.

Του ειπα και εγω: "βρε γιατρε, 60 χρονων τι να το κανω που δεν θα φορω γυαλια? Τωρα ειναι τα νιατα:rolleyes: "

Link to comment
Share on other sites

σε όλα τα υποκαταστήματα ΤΣΜΕΔΕ ισχύει αυτό για τα 100 ευρώ ανά δύο χρόνια!!!

 

την ίδια π@π@ριά μου είπε και ένας οφθαλμίατρος που επισκέφτηκα για την πρεσβυωπία (με τη διαφορά ότι ο ίδιος δεν έκανε επέμβαση laser!!!!) όλοι την πάρτη τους κοιτάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ρώτησα σήμερα στο TΣΜΕΔΕ Αγίας Παρασκευής στο 2106011367 και μου διάβασε κάποιο επίσημο έγγραφο βάσει του οποίου το ταμείο μας δικαιολογεί 300 ευρώ ανά οφθαλμό για διόρθωση μυωπίας (ανεξαρτήτως βαθμών) με επέμβαση laser. Συνολικά δηλαδή 600 Ευρώ. Δεν ρώτησα για επίσκεψη σε οφθαλμίατρο, ούτε και το όνομα της κυρίας που μου απάντησε. Φαινόταν πάντως κατηρτισμένη. Ας ρωτήσει και κάποιος άλλος για να το τσεκάρουμε. Αν δίνουν στην Αγία Παρασκευή 600 Ευρώ, ας πάμε όλοι μας εκεί να πληρωθούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα laser ματιών για μυωπία. Είχα δύο (2) αποδείξεις διαφορετικής ημέρας των 300 ευρώ (μία για κάθε μάτι) και τις αντίστοιχες βεβαιώσεις του γιατρού (που προκύπτει ότι εγινε επέμβαση σε δύο ημέρες, ένα-ένα τα μάτια). Πληρώθηκα τα 600 ευρώ από το κεντρικό ταμείο της Αθήνας. Αν είχα μια βεβαίωση και για τα δύο μάτια και μία απόδειξη, θα δικαιολογούσαν μόνο 450 ευρώ. Επίσης, αν ο οφθαλμίατρος σε άλλη απόδειξη γράψει τις εξετάσεις που έχει κάνει (πλήρης οφθαλμολογικός έλεγχος) το ταμείο μας χορηγεί 35 ευρώ. Αν κόψει απλή επίσκεψη, μόνο 20 ευρώ. Τονίζω, ότι είτε έχεις μόνο 2 βαθμούς μυωπίας ή 10 βαθμούς και 5 αστιγματισμό, το ταμείο μας δίνει ακριβώς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπικο τσμεδε εχει ανακοινωση οτι δικαιολογουν καθε 2 χρονια 100 ευρω συνολο για γυαλια. Απαιτειται γνωματευση οφθαλμιατρου και αποδειξη αγορας φυσικα.

"

 

Εγώ είχα απόδειξη καταστήματος οπτικών, απόδειξη επίσκεψης ιατρού και εκείνο το έντυπο-γνωμάτευση με τα ημικύκλια. Και στο ΤΣΜΕΔΕ μου ζήτησαν και βιβλιάριο, το οποίο δεν είχα μαζί μου και θα ξαναπάω...Τι το θέλουν όμως το βιβλιάριο σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα laser ματιών για μυωπία. Είχα δύο (2) αποδείξεις διαφορετικής ημέρας των 300 ευρώ (μία για κάθε μάτι) και τις αντίστοιχες βεβαιώσεις του γιατρού (που προκύπτει ότι εγινε επέμβαση σε δύο ημέρες, ένα-ένα τα μάτια). Πληρώθηκα τα 600 ευρώ από το κεντρικό ταμείο της Αθήνας. Αν είχα μια βεβαίωση και για τα δύο μάτια και μία απόδειξη, θα δικαιολογούσαν μόνο 450 ευρώ. Επίσης, αν ο οφθαλμίατρος σε άλλη απόδειξη γράψει τις εξετάσεις που έχει κάνει (πλήρης οφθαλμολογικός έλεγχος) το ταμείο μας χορηγεί 35 ευρώ. Αν κόψει απλή επίσκεψη, μόνο 20 ευρώ. Τονίζω, ότι είτε έχεις μόνο 2 βαθμούς μυωπίας ή 10 βαθμούς και 5 αστιγματισμό, το ταμείο μας δίνει ακριβώς τα ίδια.

 

Καλησπέρα,

Είμαι νέος ασφαλισμένος και πρόσφατα επισκέφθηκα συμβεβλημένο οφθαλμίατρο. Μου έκοψε Α.Π.Υ. αξίας 50 ευρώ. Πέρα από την επίσκεψη, στο απόκομμα αναφέρει και ό,τι εξέταση έλαβε χώρα στο ιατρείο χωρίς αναλυτική κοστολόγηση. Γνωρίζει κάποιος, σε αυτή την περίπτωση, τι ποσό δικαιολογεί το ταμείο; Θα χρειαστεί, ενδεχομένως, να απευθυνθώ στον οφθαλμίατρο για να μου χορηγήσει ξεχωριστή απόδειξη με κοστολογημένες τις ιατρικές πράξεις, ώστε να μου επιστραφεί το μεγαλύτερο δυνατό ποσό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Επειδη προσπάθησα να ανοίξω τη λίστα των συμβαλλόμενων ιατρών από την ιστιοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ και δυστηχώς δεν τα καταφερα (μου βγαζει ενα παραθυρο πως το αρχειο δεν μπορει να ανοιχτει γιατι ειναι κατεστραμενο).... μπορει παρακαλώ κάποιος που την έχει ήδη να την ανεβάσει στο φορουμ???

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!Τελικά υπάρχει χρονικός περιορισμός μεταξύ της ημερομηνίας έκδοσης τον αποδείξεων απο τον οφθαλμίατρο και απο το κατάστημα οπτικών και την ημερομηνία που μπορούμε να καταθέσουμε αίτηση για να πάρουμε τα χρήματα ? Ισχύει αυτο με τους 3 μήνες?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.