Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 hours ago, iks said:

Α. Π.: οικ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/71309/2964
Ημ/νία: 27/07/2021

 

Συνάδελφε νομίζω για αυτές τις εργασίεςς δεν θέλει ΕΕΜΚ

Το γνωρίζω, αλλά από τον έλεγχο των δικαιολογητικών μου ζητάνε άδεια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί μέχρι την τροποποίηση του Αρθ 30 όπου προστέθηκε η κστ για το δώμα (Αρθ-1 της Αποφ-71309/2964/21 ΦΕΚ-3832/Β/17-8-21) ο νόμος όριζε ότι έβγαζες ΕΕΔΜΚ και για θερμομόνωση δώματος/πυλωτής. Οπότε αν τα τιμολόγια σου είναι προ της 17-8-21 γι'αυτό σου ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ.

Ερώτηση:

Σε ΕΕΔΜΚ που αφορά θερμοπρόσοψη (στα πλαίσια προγράμματος εξοικονομώ) και ταυτόχρονη κατάργηση/κλείσιμο ανοίγματος - στα απαιτούμενα έγγραφα της άδειας απαιτείται βεβαίωση ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις και τα φέροντα στοιχεία των όψεων.

Ουσιαστικά στη περίπτωσή μου οι όψεις αλλοιώνονται λόγω κατάργησης παραθύρου. Επομένως η βεβαίωσή μου πρέπει να αναφέρει:

'...ΔΕΝ ΑΛΛΟΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΟΨΗ  ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΑ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ  Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ/ΠΑΡΑΘΥΡΟΥ, ΔΕΝ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΨΕΩΝ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ  & ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ'

Συμφωνείτε? Σας ακούγεται σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Με την ΕΕΔΜΚ και εφαρμογή της υποπαρ. λβ (*) αναρτάς τα ακόλουθα-επιπρόσθετα-δικαιολογητικά σύμφωνα με την σχετική απόφαση του έτους 2020 (**).

(*)λβ)   επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων, εφόσον δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και οι επεμβάσεις δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις.

(**) λβ) Για τις περιπτώσεις της περ. λβ της παρ. 2 του άρ-θρου 29 του ν. 4495/2017, κατατίθενται επιπρόσθετα 
των γενικών δικαιολογητικών του άρθ. 2 της παρούσας:
αα) Αντίγραφο του τοπογραφικού διαγράμματος.
ββ) Τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία δηλώνεται ότι δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και οι επεμβάσεις  δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις
(προσοχή σε παραδοσιακούς οικισμούς και παραδοσιακά-ιστορικά τμήματα πόλεων)

Επομένως, από τη στιγμή που έχεις εκδώσει ΕΕΔΜΚ για αλλαγή όψεων και αυτή η άδεια υλοποιήθηκε, η θερμοπρόσοψη-εφόσον δεν μεταβάλλει ανοίγματα (δηλαδή δεν κλείσεις κάτι ή δεν ανοίξεις κάτι νέο) δεν μεταβάλλει-αλλοιώνει την όψη.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον όμως δεν το έθεσα σωστά.

Η άδεια μικρής κλίμακας περιλαμβάνει και  τις δυο παρεμβάσεις 1)τη θερμοπρόσοψη 2) το κλείσιμο παραθύρου. 

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι πως θα βγάλω άδεια μικρής κλίμακας εφόσον πλέον δεν υπάρχει η συγκεκριμένη κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που έχει αυτόνομη θέρμανση καλοριφερ ο ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετήσει κλιματιστικά(split) για θέρμανση σε όλους τους χώρους και ηλεκτρική θερμάστρα στο λουτρό. Μπορεί να εκδοθεί άδεια μικρής κλιμακας για λ. Αυτόνομο Σύστημα Θερμανσης?

Επίσης θα πρέπει να γίνει συνέλευση και να πάρει το 100% για την αυτονόμηση?

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.