Μετάβαση στο περιεχόμενο

www.gov.gr είναι η νέα διαδικτυακή πύλη του ελληνικού κράτους


georgegaleos

Recommended Posts

6 minutes ago, Didonis said:

Δεν βρήκα πώς να ανεβάζω κάποια Υπ. Δήλωση έτοιμη σε μορφή PDF πχ και να επικυρωθεί με το όνομα μου και τα δεδομένα μου.

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ...  θα πρέπει να υπάρχει ήδη το έντυπο με συγκεκριμένη γραμμογράφιση .... Ουσιαστικά τώρα  κάθε φορά δημιουργείς την υπεύθυνη δήλωση είτε πληκτρολογώντας τα πάντα ... είτε με copy-paste ...  και κατά τ' άλλα που γράφεις έτσι είναι.

Είναι όμως έστω κι έτσι ένα πολύ καλό/δυνατό εργαλείο ... αφού αποφεύγεις την διαδικασία του ΚΕΠ και πρακτικά μπορείς να έχεις πολύ πιο γρήγορα (σχεδόν άμεσα) στα χέρια κάποια δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής. Διαβάζοντας σε μου έδωσες την εντύπωση ότι το απαξίωσες ... αλλά το πήρα πίσω διαβάζοντας την τελευταία σου πρόταση.

9 minutes ago, venezia said:

Κλικάροντας στα κενά των επιλογών ανακτώνται τα αποθηκευμένα στοιχεία μας και δεν τα ξανα πληκτρολογούμε .

Αυτό γίνεται εφόσον έχεις δηλώσει στον browser να αποθηκεύει αυτά τα δεδομένα... είναι θέμα του Browser ... και προσωπικά την αποφεύγω αυτή ως επιλογή ... ποτέ μου δεν ενεργοποιώ αυτή την διαδικασία στον browser ... την θεωρώ απίστευτα επικίνδυνη ... (εκτός αν είναι εσωτερική λειτουργία της ίδιας της πλατφόρμας ... που μου φαίνεται μάλλον απίθανο) 

@katrmp, βλέπεις το παρακάτω ως συγκεντρωτικό, όπου επιλέγεις ότι θες και σου ανοίγει αναλυτικά αυτό που επιλέγεις ... κάνε βρε μια δοκιμή ... δεν σε χτυπάει το ρεύμα ...  image.png.ddb63eea19a4a9e63bc62798e70052e4.png

 

 

Την καλησπέρα μου... και στους τρεις 😃

10.jpg

11.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά δουλεύει!!!

Απλά μου βγάζει πάνω αριστερά "ΑΚΥΡΟ".

Βέβαια βαρέθηκα να βάλω τα στοιχεία αυτού που εξουσιοδοτώ.

Μην αρχίσουμε τώρα τις βλακείες, αν μπει ο άλλος με τους κωδικούς μου κτλ.

 

 

3 λεπτά πριν, spafent said:

Η δηλώσεις μέσω λογιστή, νομίζω υποβάλλονται με τους κωδικούς του λογιστή, μετά από σχετική εξουσιοδότηση...

Όχι, ποτέ!

Πάντα με τους προσωπικούς κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Αυτό γίνεται εφόσον έχεις δηλώσει στον browser να αποθηκεύει αυτά τα δεδομένα... είναι θέμα του Browser ... και προσωπικά την αποφεύγω αυτή ως επιλογή ... ποτέ μου δεν ενεργοποιώ αυτή την διαδικασία στον browser ... την θεωρώ απίστευτα επικίνδυνη ... (εκτός αν είναι εσωτερική λειτουργία της ίδιας της πλατφόρμας ... που μου φαίνεται μάλλον απίθανο) 

Ευχαριστώ για την επισήμανση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα georgegaleos.

Θα μπω να δω. Ευχαριστώ.

Δεν νομίζω πάντα οι λογιστές να κάνουν δηλώσεις μέσω εξουσιοδότησης

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, georgegaleos said:

.... Διαβάζοντας σε μου έδωσες την εντύπωση ότι το απαξίωσες ...

Όχι βέβαια… δεν το απαξίωσα με τίποτα. Ίσα ίσα..... 

Κάθε διαδικασία που μειώνει την γραφειοκρατία και τις άσκοπες μετακινήσεις ή πράξεις την επικροτώ κι αυτό είναι ένα από αυτά όπως και στην αρχή τα ΚΕΠ.

Απλά θα αξιοποιηθεί οσο πιο καλά μπορεί ότι υπάρχει και ελπίζω σε βελτίωση.

Μη ξεχνάς ότι αυτή η διαδικασία δεν ξεκίνησε πριν 5 μέρες για τον ιο αλλά έχει ξεκινήσει εδώ και μερικά χρόνια και περιμένω ορισμένες τυποποιήσεις και διαδικασίες να ήταν έτοιμες εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, terry said:

 

 

49 minutes ago, spafent said:

Η δηλώσεις μέσω λογιστή, νομίζω υποβάλλονται με τους κωδικούς του λογιστή, μετά από σχετική εξουσιοδότηση...

Όχι, ποτέ!

Πάντα με τους προσωπικούς κωδικούς.

Καλησπέρα, πόσο σίγουρος είσαι .... νομίζω ότι κάνεις λάθος εκτός αν έχω πέσει τόσο έξω σε αυτά που είναι εκτός του μηχανικού θέματα ?

Μπορείς να εξουσιοδοτήσεις τόσο λογιστή ή λογιστικό γραφείο προκειμένου να υποβάλλει τις δηλώσεις σου όσο και ένα απλό φυσικό πρόσωπο.
Τότε θα πρέπει ο εξουσιοδοτούμενος (λογιστής/γραφείο/κλπ) να έχει τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να λάβει τη σχετική εξουσιοδότηση.

Ητοι: ο λογιστής ή το λογιστικό γραφείο θα πρέπει:
α) Να έχει λάβει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού ή άδεια λειτουργίας λογιστικού γραφείου αντίστοιχα από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος β) Να έχει ΚΑΔ, που εμπίπτει στο εύρος των λογιστικών δραστηριοτήτων λογιστή. γ) Να έχει ανανεωμένη συνδρομή τους στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος δ) Να έχει κάνει εγγραφή στο taxis και να έχουν λάβει τον πρόσθετο ρόλο του λογιστή ή λογιστικού γραφείου

Τότε αν εξουσιοδοτηθεί ο λογιστής (φ.π), η υποβολή των δηλώσεων γίνεται με τους κωδικούς του λογιστή (φ.π).
Ο λογιστής ζητά και λαμβάνει έναν πρόσθετο ρόλο και με τον τρόπο αυτό μπορεί να λαμβάνει και εξουσιοδοτήσεις από πελάτες του για την υποβολή των δηλώσεών τους. O λογιστής (Φυσικό Πρόσωπο ή λογιστικό γραφείο) εισέρχεται στο σύστημα, με τους προσωπικούς του κωδικούς, επιλέγει αν θα ενεργήσει για λογαριασμό του ή για λογαριασμό των πελατών του.

Αν εξουσιοδοτήσεις φυσικό πρόσωπο αυτό πρέπει:
α) Να είναι οπωσδήποτε φυσικό πρόσωπο. β) Να έχει κάνει εγγραφή στο Taxis 

Τότε η υποβολή των δηλώσεων γίνεται με τους κωδικούς του εκπροσώπου (φυσικού προσώπου).

500.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν το 'ηξερα.

Αλλά ισχύει και για για ατομικές επιχειρήσεις? Και δεν είναι μόνο οι φορολογικές δηλώσεις, είναι χίλια δυο άλλα που πρέπει να υποβάλει.

και αυτά με εξουσιοδότηση?

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι το πρόβλημα μας ότι θα μπαίνει ο καθένας με τους κωδικούς μας και θα κάνει εξουσιοδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από το 2010 ισχύει:
υπάρχει και σχετική ΠΟΛ.1178/7.12.2010 "Εγγραφή νέων χρηστών στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες TaxisNet", εκεί θα δεις και πάνω-κάτω αυτά που έγραψα παραπάνω σχετικά με τον "ρόλο" κλπ αλλά όταν έγραφα τα παραπάνω δεν είχα την ΠΟΛ πρόχειρη, απλά κάποιες από τις σημειώσεις/αρχείο μου που έχω κρατήσει.
"[...]
1. Φυσικά Πρόσωπα
Κάθε Φυσικό Πρόσωπο μπορεί να εξουσιοδοτήσει λογιστή φοροτεχνικό ή λογιστικό γραφείο. Κατά τη διαδικασία έγκρισης της αίτησης στη Δ.Ο.Υ. δίνεται η δυνατότητα στο φορολογούμενο, αν επιθυμεί, να εξουσιοδοτήσει λογιστή φοροτεχνικό ή λογιστικό γραφείο για όλες τις συναλλαγές του ή διαφορετικό για κάθε ομάδα συναλλαγών.

Μη Φυσικά Πρόσωπα
Ο νόμιμος εκπρόσωπος για τις υποχρεώσεις του Μη Φυσικού Προσώπου, μπορεί να εξουσιοδοτήσει ένα φυσικό πρόσωπο ή τον υπεύθυνο ή το μέλος του Μη Φυσικού Προσώπου ή λογιστή φοροτεχνικό ελεύθερο επαγγελματία ή λογιστικό γραφείο.

Λογιστικά Γραφεία
Το Λογιστικό Γραφείο για μεν τις δικές του υποχρεώσεις μπορεί να εξουσιοδοτήσει ένα φυσικό πρόσωπο ή τον υπεύθυνο ή το μέλος του Μη Φυσικού Προσώπου-Λογιστικού Γραφείου, για δε τις υποχρεώσεις των πελατών του, εξουσιοδοτεί λογιστές φοροτεχνικούς κατόχους άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ή άλλα λογιστικά γραφεία κατόχους άδειας λειτουργίας η οποία τους χορηγήθηκε σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 340/1998 "περί του επαγγέλματος του Λογιστή - Φοροτεχνικού και της αδείας ασκήσεώς του" όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
[...]"

Για τις ΜΥΦ (Πελατών-Προμηθευτών) υπάρχει ξεχωριστή διαδικασία καθώς και την σχετική με το ΦΠΑ του άρθρου 39Α για τα tablet, Κινητά κλπ καθώς και με την υπηρεσία με το "ποιος αναζήτησε το ΑΦΜ μου" ή να αναζητήσεις εσύ το ΑΦΜ κάποιου άλλου, όπως και με τα λογιστικά προγράμματα, όπου υπάρχει διαδικασία με είσοδο με Ειδικούς Κωδικούς Πρόσβασης.

Αλλά μήπως είμαστε εκτός θέματος του νήματος κε Συντονιστά ... Εσύ (πρόσεξε το γλύψιμο με κεφαλαίο το "Ε") Είσαι ο Αρχηγός αν κρίνεις πως όχι οκ ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την εξουσιοδοτηση τι διαφορα εχει απο την ψηφιακη υπογραφη; το κομματι της εκτυπωσης; 

Δλδ δεν μπορω να υπογραψω ΥΔ εξουσιοδοτησης με ψηφ. Υπογραφη (usb) και να τη στειλω ηλεκτρονικα στην υπηρεσια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.