Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα κατάρτισης επιστημόνων: Δημοσιεύθηκε η πρόσκληση – Ποια τα αντικείμενα


Engineer

Recommended Posts

Επειδή έχω μπερδευτεί ...

Απο Taxheaven:

Ειδικότερα, δικαιούχοι συμμετοχής των παραπάνω κλάδων καθίστανται όσοι διαθέτουν στις 20.3.2020, κύριο κωδικό αριθμό δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.)

Απο το Παράρτημα ΙΧ της απόφασης :

71.12 (Κύριος κωδικός) - Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών

οι παρακάτω δευτερεύοντες πχ (ενδεικτικά) :

71.12.1
Υπηρεσίες μηχανικών
71.12.11
Υπηρεσίες παροχής συμβουλών μηχανικού
71.12.11.01
Υπηρεσίες εκπόνησης μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων τεχνικών έργων
71.12.11.02
Υπηρεσίες εκπόνησης μελετών σκοπιμότητας τεχνικών έργων
71.12.11.03
Υπηρεσίες οικονομοτεχνικών μελετών
71.12.11.04
Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβουλών γενικά
71.12.11.05
Υπηρεσίες πραγματογνωμοσυνών για ακίνητα και τεχνικά έργα
 

εντάσσονται στο επίδομα τηλεκατάρτησης των 600€ (αν έχει μόνο κάποιο/ους δευτερεύοντα/ες) ή παίρνουν το π@#λο ;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 804
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19 ώρες πριν, dib said:

Επειδή έχω μπερδευτεί ...

.....................

εντάσσονται στο επίδομα τηλεκατάρτησης των 600€ (αν έχει μόνο κάποιο/ους δευτερεύοντα/ες) ή παίρνουν το π@#λο ;

 

Δες την πρόσκληση , εντάσσονται ΟΛΟΙ όσων ο ΚΑΔ είναι στο παράρτημα Χ

https://elearning.yeka.gr/(S(zqglzxvjzgz23g4mepbtl4l3))/PROSKLHSH.pdf

4.1Δικαίωμα συμμετοχής στο Μητρώο ΩφελουμένωνΔικαίωμα συμμετοχής στη Δράση ως δυνητικά ωφελούμενοι έχουν όλοι οι επιστήμονες-ελεύθεροι επαγγελματίες, οι οποίοι εντάσσονται στους έξι βασικούς επιστημονικούς κλάδους της χώρας, σύμφωνα με τον οριζόμενο από το ΥΠΟΙΚ κύριο ΚΑΔ της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας κατά την στις 20.3.2: …..•μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων…………….. Οι ενδιαφερόμενοι έχουν ορισθεί βάσει ΚΑΔ του Παραρτήματος Χ σύμφωνα με το Υπουργείο Οικονομικών.Επισημαίνεται ότι δικαίωμα συμμετοχής στη δράση έχουν όλοι, ανεξαρτήτως εάν έχουν συμμετάσχει σε άλλο συγχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@zxgr

41 λεπτά πριν, zxgr said:

και το taxheaven έχει κάνει κολεγιά με έναν από δαύτους και κάνει τον ενδιάμεσο εγγραφής των λογιστών

 

Δεν προωθώ κανέναν,  επικαλέστηκα μόνο την παρουσίαση τους, όχι τα παρελκόμενά τους. (γιατί είναι απλούστατα το taxheaven και όχι κανένα καφενείο).

Αυτά προς άρση πάσης παρεξήγησης......

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Επειδή έχω μπερδευτεί ...

Απο Taxheaven:

Ειδικότερα, δικαιούχοι συμμετοχής των παραπάνω κλάδων καθίστανται όσοι διαθέτουν στις 20.3.2020, κύριο κωδικό αριθμό δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.)

Απο το Παράρτημα ΙΧ της απόφασης :

71.12 (Κύριος κωδικός) - Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών

οι παρακάτω δευτερεύοντες πχ (ενδεικτικά) :

71.12.1
Υπηρεσίες μηχανικών
71.12.11
Υπηρεσίες παροχής συμβουλών μηχανικού
71.12.11.01
Υπηρεσίες εκπόνησης μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων τεχνικών έργων
71.12.11.02
Υπηρεσίες εκπόνησης μελετών σκοπιμότητας τεχνικών έργων
71.12.11.03
Υπηρεσίες οικονομοτεχνικών μελετών
71.12.11.04
Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβουλών γενικά
71.12.11.05
Υπηρεσίες πραγματογνωμοσυνών για ακίνητα και τεχνικά έργα
 

εντάσσονται στο επίδομα τηλεκατάρτησης των 600€ (αν έχει μόνο κάποιο/ους δευτερεύοντα/ες) ή παίρνουν το π@#λο ;

 

Εντάσσεσαι.

Άπαξ και έχεις το πρόθεμα 71.12, ότι επόμενο κωδικό και να χεις, είσαι μέσα

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, venezia said:

Δες την πρόσκληση , εντάσσονται ΟΛΟΙ όσων ο ΚΑΔ είναι στο παράρτημα Χ

https://elearning.yeka.gr/(S(zqglzxvjzgz23g4mepbtl4l3))/PROSKLHSH.pdf

Συνάδελφε (ή συναδέλφισσα?) ευχαριστώ για το λινκ και το έχω διαβάσει ... ναι μεν στη λίστα έχει κύριους και δευτερεύοντες κωδικούς  αλλά δεν λέει ξεκάθαρα!

Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει..

 

18 ώρες πριν, Inzaghi said:

Εντάσσεσαι.

Άπαξ και έχεις το πρόθεμα 71.12, ότι επόμενο κωδικό και να χεις, είσαι μέσα

Ευχαριστώ συνάδελφε ....

Edited by Pavlos33
συγχώνευση συνεχόμενων παραθέσεων-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι στο διάολο συμβαίνει εκεί έξω; Τα κοράκια έχουν μυρίσει αίμα και τρέχουν να κατασπαράξουν το θήραμα. Έχει τρομάξει το μάτι μου.

Με πήραν τηλέφωνο λογιστές, δικηγόροι, μηχανικοί, που προσπαθούν να ψαρέψουν πελάτες για τους κεκατζήδες προφανώς με το αζημίωτο.

Το καλύτερο, πήρε την πεθερά μου φίλη της κλαίγοντας, για να πάω στο κεκ που δουλεύει ο γιος της, γιατί αν δεν τους φέρει 10 άτομα θα τον απολύσουν!

Ρε πάμε καλά; Τι ξεφτίλα είναι αυτή; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομοίως έχω αρκετά εμαιλ. Παίρνουν χρήματα επίσης και δεν τους δίνουν 800. Για κάθε εκπαιδευόμενο πληρώνονται.

Τώρα γιατί γίνεται όλο αυτό? Προφανώς για να περάσουν τα χρήματα μέσω έσπα γιατί διαφορετικά θα μας έβαζαν τα 600 κατευθείαν στο λογαριασμό. Είναι τρελή όλη η κατάσταση, όχι για τα κεκ...γενικά!! Έχω λάβει και μνμ από το ΤΕΕ ότι θα δώσει για κάθε μηχανικό κάτι στο ΤΕΕ.

Ο κάθε σύλλογος προωθεί το δικό του? 

Δεν μας αφορά στο κάτω κάτω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, τα έφερε έτσι η ζωή, που ευτυχώς δεν χρειάζεται να εξαρτώμαι από αυτά τα 600 ευρώ. Πριν έξι χρόνια σίγουρα θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Οπότε, μάλλον έχω το προνόμιο να νοιάζομαι και για κάποια πράγματα παραπάνω και να μη σκέφτομαι πάρε τα 600 και βούλωσέ το.

Εξάλλου, δεν φάγαμε το αγγούρι 10+ χρόνων για να μοιράζονται τα λεφτά έτσι στα φιλαράκια του κάθε κυβερνώντα, με προσχηματικό τρόπο, και στο τέλος να μας λεν πάρε τα 600 και μη μιλάς. Όπως και έχω το προνόμιο να μην κλείνω τα μάτια σε εκβιαστικές πρακτικές απέναντι σε εργαζόμενους και να λέω ότι δεν είναι δική μου δουλειά. Γιατί όλα αυτά, πολύ σύντομα θα τα βρούμε μπροστά μας και καλό είναι να έχουμε τον νου μας.

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, zxgr said:

τα άλλα κεκ θα πέσουν θύματα εκβιαστικής εκχώρησης του μεγαλύτερου μέρους της αμοιβής τους για να συνδεθούν στις πλατφόρμες και τα λαμόγια των υπουργείων θα εισπράξουν τη μίζα από τις 5 πλατφόρμες του μικρού κύκλου εμπιστοσύνης.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ. Έχεις αποδείξεις ότι χρηματίζονται; Ή μιλάς για διαδικασία νόμιμη που τους βάζει να πληρώνουν το κράτος;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

85 εκ δώρο παχυλό στους ΚΕΚατζήδες, ανάλογο με αυτό στους κλινικάρχες, καναλάρχες, εταιρίες κινητής (sms) και έτερα ουκ ολίγα κι εμείς αντί να τα καταγγείλουμε  όπως οφείλουμε ως παραγωγική ομάδα, κοιτάμε κουτοπόνηρα πως θα αρπάξουμε το τυράκι που μας πετάνε. Δυστυχώς αυτοί είμεθα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.