Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

On 13/4/2020 at 12:48 ΜΜ, georgegaleos said:

Σύμφωνα με το από 12/4/2020 Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Οικονομικών

"... 3ον.  Σε επιχειρήσεις που, λόγω σφάλματος κατά την προηγούμενη περίοδο, είχαν δηλώσει, ως κύριο Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) κάποιον που δεν ανταποκρίνονταν στη βασική και κυριότερη δραστηριότητά τους, δίνεται η δυνατότητα να αποκαταστήσουν την ορθότητα της κατάστασης, προβαίνοντας σε αναδρομική τροποποίηση κύριου ενεργού ΚΑΔ στις αρμόδιες ΔΟΥ μέχρι και την 24η Απριλίου 2020. Η τροποποίηση είναι εφικτή υπό την προϋπόθεση ότι ο νέος κύριος ΚΑΔ που δηλώνεται ήταν ήδη δηλωμένος ως δευτερεύων ΚΑΔ στο μητρώο του φορολογούμενου και είναι ο ΚΑΔ της επιχείρησης  με τα μεγαλύτερα ακαθάριστά έσοδα του φορολογικού έτους 2019. Προς αυτή την κατεύθυνση δρομολογείται σχετική νομοθετική πρωτοβουλία. ..."

Οπότε αν εμπίπτεις στο παραπάνω  επικοινωνία με την εφορία σου να δεις το διαδικαστικό.

σε ευχαριστώ πολύ! με βοήθησες αρκετά και εν τέλει άλλαξα τον κύριο κωδικό!

Προς ενημέρωση γιακάθε ενδιαφερόμενο, κάλεσα και έστειλα mail στην ΔΟΥ / τμήμα Μητρώο με το αίτημα μου. Οι υπάλληλοι ήταν πολύ εξυπηρετικοί και με κατεύθυναν βάσει της ΠΝΠ 13/4/2020. Τους απέστειλα τα δικαιολογητικά - αποδεικτικά και έγινε η αλλαγή. Πολλά μπράβο τους αξίζουν για την εξυπηρέτηση και σε όλους εσάς για τις πληροφορίες που μοιράζεστε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα και με την χθεσινή τροποποίηση της Πρόσκλησης:

"Το πρόγραμμα τηλεκατάρτισης άρχεται το αργότερο την 25η/4/2020 με την υποχρεωτική διαβίβαση
των κωδικών πρόσβασης στο Ο.Σ.Τ.Κ. από πλευράς παρόχου κατάρτισης προς τους ωφελούμενους,
των οποίων οι επιταγές κατάρτισης έχουν ενεργοποιηθεί και ολοκληρώνεται το αργότερο έως και την
31η/5/2020. Η τηλεκατάρτιση θα πραγματοποιείται αποκλειστικά με ασύγχρονη μέθοδο, δηλαδή θα
μπορεί να λαμβάνει χώρα οποτεδήποτε εντός του προαναφερόμενου χρονικού διαστήματος, σε ώρα
και τόπο της απολύτου επιλογής του ωφελούμενου"

Εκτιμώ πως ίσως να' ναι χρήσιμο ένα email προς το elearningclass.gr ([email protected]) που θα κοινοποιείται στο email: [email protected]  (Υπηρεσία του Υπουργείου που τρέχει την Πρόσκληση) και να ερωτά για το εάν το Ωρολόγιο είναι οριστικό ή όχι (καθώς μπορεί να ισχυρίζονται ότι μέχρι 25/4 πειραματίζονται για τη βέλτιστη λειτουργία της πλατφόρμας)

Link to comment
Share on other sites

απλά θέλουν καταγγελία - δε μπορείς ένα σεμινάριο ασύγχρονης να το μετατρέπεις σε σύγχρονη επειδή είσαι ανίκανος να διαχειριστείς το φόρτο επισκεψιμότητας.. μη το δέχεστε συνάδελφοι καταγγγείλτε - φτάνει ποια η κοροϊδία ..

Link to comment
Share on other sites

... Απέσυραν το Ωρολόγιο... από την Αρχική τους σελίδα elearningclass.gr

δεν γνωρίζω εάν αυτό συνοδεύεται και από την ουσιαστική εφαρμογή του... δηλαδή να εισέρχεται ο κάθε ωφελούμενος όποια ώρα επιλέγει...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Για το iclass

Κάνε τικ και στα κουτάκια που πιθανά έχουν τα αρχεία pdf και θα ανέβει το ποσοστό. Κάνε τικ και στο κουτάκι πάνω από την κοπελιά στην ενότητα ΓΕΝΙΚΑ στο Συνομιλία.

Εγω έχω παρακολουθείσε την επιλογή μου (το σεμινάριο 8...Συγχρονες εκπαιδευτικές τεχνικές .....) και τα έχω παρακολουθήσει όλα, (συνολικα πήρε ~20 πραγματικές ώρες) και σε όλα όπου πάω να το ξαναδώ (γαι επιβεβαίωση) με "πετάει" στο τέλος της ενότητας που με ευχαριστεί γαι την παρακολούθηση !!! Βέβαια σε 2 ενότητες παρά του ότι είναι πλήρως παρακολυθημένες δεν έχει τικ. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και μου είπαν αυτό που έχω ήδη ότι πρέπει να γίνει για να γράψει και τον συνολικό χρόνο (100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Ισως το 66% έχει την λογική της 40λεπτης διδακτικής ώρας από τις συνολικά 100 διδακτικές. 100*66% = 67 πραγματικές ώρες. (=100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Στην πλατφόρμα elearning-seminars έχει πάψει να εμφανίζει τα τικαρισμένα κουτάκια και ενώ έχω κάνει τις μισές ενότητες και τα αντίστοιχα τεστ, δεν με αφήνει να προχωρήσω στα επόμενα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το helpdesk της, μου επισήμαναν ότι λόγω κανονισμών και πιστοποίησης, δεν παίζει ρόλο το ποσοστό κάλυψης της ύλης αλλά ο χρόνος. Πρέπει να συμπληρωθούν περίπου 70 ώρες καθαρού χρόνου μεσοσταθμικά μοιρασμένου στις επιμέρους ενότητες του σεμιναρίου. 

Σε ερώτησή μου πως καλύπτεται αυτός ο χρόνος μου απάντησαν με συνεχείς επαναλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgegaleos said:

Για το iclass

Κάνε τικ και στα κουτάκια που πιθανά έχουν τα αρχεία pdf και θα ανέβει το ποσοστό. Κάνε τικ και στο κουτάκι πάνω από την κοπελιά στην ενότητα ΓΕΝΙΚΑ στο Συνομιλία.

Εγω έχω παρακολουθείσε την επιλογή μου (το σεμινάριο 8...Συγχρονες εκπαιδευτικές τεχνικές .....) και τα έχω παρακολουθήσει όλα, (συνολικα πήρε ~20 πραγματικές ώρες) και σε όλα όπου πάω να το ξαναδώ (γαι επιβεβαίωση) με "πετάει" στο τέλος της ενότητας που με ευχαριστεί γαι την παρακολούθηση !!! Βέβαια σε 2 ενότητες παρά του ότι είναι πλήρως παρακολυθημένες δεν έχει τικ. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και μου είπαν αυτό που έχω ήδη ότι πρέπει να γίνει για να γράψει και τον συνολικό χρόνο (100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Ισως το 66% έχει την λογική της 40λεπτης διδακτικής ώρας από τις συνολικά 100 διδακτικές. 100*66% = 67 πραγματικές ώρες. (=100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

πως επικοινώνησες με το support της iclass;

το τηλέφωνο που εμφανίζεται στο site τους είναι το 2160009099, μάλλον vodafone αλλά δεν το απαντάει κανένας.

εσύ email τους έστειλες;

 

μερικά από τα κουτάκια παραμένουν uncheched, ακόμα και να τα κάνεις τικ παραμένουν unchecked

 το ποσοστό μου παραμένει στο 66%, 

έχω 4 κενά κουτάκια σε σύνολο 14, δηλ 10 είναι checked

επίσης δεν μου μέτρησε ένα τεστ που είχα 100% επιτυχία και με "χαλάει"

τα pdf που είναι; εγώ όταν clickάρω με πάει στο τεστ κατ' ευθείαν

 

EDITED

έκανα τικ και το κουτάκι πάνω από την κοπελιά και με ανέβασε στο 73%,

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos P said:

εμένα η "πρόοδος" έχει σταματήσει στο 66%

Έχω κολλήσει στο 66 σε άλλη πλατφόρμα (iclasscloud εκτός και αν εννοείς αυτή) στο θέμα περί ψηφιακών εφαρμογών και νομίζω γίνεται επειδή τα κουτάκια δίπλα στις κατηγορίες απλά δεν τικάρονται ενώ τις έχω κάνει (και κάποιες δεν έχουν αξιολόγηση στο τέλος τους όπως άλλες).

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Και μου είπαν αυτό που έχω ήδη ότι πρέπει να γίνει για να γράψει και τον συνολικό χρόνο (100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Ισως το 66% έχει την λογική της 40λεπτης διδακτικής ώρας από τις συνολικά 100 διδακτικές. 100*66% = 67 πραγματικές ώρες. (=100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Όπως και να το πάρεις δε βγάζει νόημα αφού η έννοια τοις εκατό θα έπρεπε να αναφέρεται στο συνολικό σεμινάριο έτσι όπως το δείχνουν στο σάιτ. 

Ποιο πρακτικά υποψιάζομαι ότι υπάρχει η έννοια της διδακτικής ώρας ανά σελίδα και π.χ. κάθε φορά που πατά κάποιος "επόμενο" σημαίνει λεπτά.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

@Tasos P, στο τηλέφωνο που έγραψες

7 minutes ago, nick_61 said:

Σε ερώτησή μου πως καλύπτεται αυτός ο χρόνος μου απάντησαν με συνεχείς επαναλήψεις.

Δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση να γίνει !!!!!!!! Να πάνε να .... φάνε hot dogs

Στην Iclass απλά μου είπαν να είμαι εντός μαθήματος όχι σε κάποια ενότητα ... για να μην επυβαρύνω όσο το δυνατόν το σύστημα και απλά κάποιο scroll click να περίπου 10-15 λεπτα απλά να καταγράφει τον χρόνο ... αφού έχει στηθεί με αυτόν τον χαζό τρόπο η όλη διαδικασία ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.