Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Νέος μηχανικός, πρώτη ΕΕΔΜΚ.

Σε ΕΕΔΜΚ για (κζ) λειτουργική συνένωση χώρου και (ιζ) αλλαγή χρήσης (απο κατάστημα σε κατοικία), το σύστημα μου ζητάει μελέτες Η/Μ εγκαταστάσεων.  

Ψαχνωντας στο forum είδα οτι δεν χρειάζεται να ανεβάσουμε μελέτες εφόσον δεν τροποποιούνται.

Η ερώτηση μου είναι πότε θεωρούμε ότι υπάρχει τροποποίση των Η/Μ? Αν γίνει διακοπή στη παροχή του ενός χώρου ο οποίος θα ηλεκτροδοτηθεί απο τη παροχή του άλλου, με όποιες εργασίες χρειάζονται, αυτο είναι τροποποίηση στα Η/Μ? Αν αλλάξει η διάταξη διακοπτών κτλ εφοσον υπάρχουν στο τοίχο που θα πέσει, αυτο είναι τροποποίηση στα Η/Μ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τί ακριβώς ορίζει η νομοθεσία για την απαίτηση μελέτης προσβασιμότητας σε υφιστάμενα κτίρια. Υπάρχουν σίγουρα κάποιες προϋποθέσεις εκπόνησης ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Δες αρ. 26 παρ. 4 του ΝΟΚ, έχει και κάποιες εξαιρέσεις για τα wc, και την παρακάτω εγκύκλιο

 Εγκ.42382/13:
παρ.4 (α) Στα υφιστάμενα πριν από την ισχύ του Ν-4067/12 κτίρια κατοικίας, για τα οποία εκδίδεται οικοδομική άδεια μετά την ισχύ του, δεν επιβάλλεται η μελέτη προσβασιμότητας, δεδομένου ότι στα κτίρια αυτά, δεν επιβάλλεται η υλοποίηση των απαραίτητων διαμορφώσεων ώστε οι λειτουργικοί χώροι τους να είναι προσπελάσιμοι από άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενα άτομα. Η υποβολή μελέτης προσβασιμότητας και η υλοποίηση των προβλεπομένων σε αυτή διαμορφώσεων - εγκαταστάσεων, επιβάλλεται στις περιπτώσεις όπου εκδίδεται οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης, εφόσον η νέα χρήση το απαιτεί.

Εγκ.42382/13 παρ.4
(δ) Στις περιπτώσεις των υφιστάμενων - πριν την ισχύ του παρόντος νόμου χώρων - για τα οποία εκδίδεται οικοδομική άδεια για χρήση εμπορίου, γραφείων και καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος με ανάπτυγμα τραπεζοκαθισμάτων στον εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο και μικτό εμβαδόν μικρότερο από 100 τμ (δεν προσμετρώνται τα τμ που δεν υπολογίζονται στον σδ), οι χώροι αυτοί, υποχρεούνται μεν να έχουν διασφαλίσει την οριζόντια και κατακόρυφη προσπέλαση, εξαιρούνται δε, από τη δημιουργία προσβάσιμων χώρων υγιεινής για το κοινό, στις περιπτώσεις που προκαλείται δυσανάλογη  επιβάρυνση για τον ιδιοκτήτη και συγκεκριμένα:                                  
-Όταν δεν πραγματοποιείται ριζική ανακαίνιση και οι προτεινόμενες επεμβάσεις απαιτούν αναδιαμορφώσεις που θα μειώσουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του 10% το ωφέλιμο εμβαδόν του καταστήματος ή στις περιπτώσεις των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος, το 10% του χώρου τραπεζοκαθισμάτων, ή
- Όταν προκύπτει ανάγκη χωροθέτησης χρήσης WC ΑμεΑ σε άλλον όροφο στον οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση προδιαγραφών ΑμεΑ ή ανάγκη χωροθέτησης σε χώρο που εξαιρείται από την υποχρέωση πρόσβασης (παρ.5 του παρόντος άρθρου) και το εναπομένον μικτό εμβαδόν είναι μικρότερο από 100 τμ ή Όταν απαιτείται παρέμβαση στον φέροντα οργανισμό του κτιρίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω βγάλει ΕΕΔΜΚ με ημερομηνία έκδοσης 06/06/23 για θερμοπρόσοψη (με έγκριση από ΣΑ) για το Εξοικονομώ 2021. Παράλληλα έγιναν και εργασίες του άρθρου 30 για το Εξοικονομώ για τις οποίες πήρα έγκριση από το ΣΑ αλλά δεν έβγαλα βεβαίωση άρθρου 30 αφού υπήρχε απαίτηση από άλλο φορέα.

Στην ΕΕΔΜΚ έχω συμπεριλάβει την έγκριση του ΣΑ (για θερμοπρόσοψη και εργασίες άρθρου 30) αλλά στον τίτλο της ΕΕΔΜΚ αναγράφεται "εργασίες θερμοπρόσοψης με τοποθέτηση ικριωμάτων" χωρίς να γίνεται κάποια αναφορά στις εργασίες του άρθρου 30. Όμως στις εγκρίσεις φορέων φαίνεται ότι υπάρχει έγκριση από το ΣΑ.

Τώρα το Εξοικονομώ στις οδηγίες γράφει "εφόσον υπάρχει αναφορά στις παρεμβάσεις που απαιτούν βεβαίωση μηχανικού του άρθρου 30 δεν είναι απαραίτητη και η επισύναψη της βεβαίωσης".

Εγώ όμως δεν έχω την επιλογή να βγάλω την βεβαίωση του άρθρου 30 αφού απαιτείται η έγκριση από άλλο φορέα. Το ότι στην ΕΕΔΜΚ, στο πεδίο για τις εγκρίσεις από άλλο φορέα φαίνεται ότι υπάρχει έγκριση από το ΣΑ αρκεί για το Εξοικονομώ;

ή μήπως πρέπει να αλλάξω τον τίτλο της ΕΕΔΜΚ και να συμπεριλάβω και τις εργασίες του άρθρου 30;

μπορώ να αλλάξω τώρα τον τίτλο της ΕΕΔΜΚ ώστε να προσθέσω μια αναφορά στις εργασίες του άρθρου 30 ή θα αλλάξει η ημερομηνία έκδοσης και θα φαίνεται η τωρινή ημερομηνία και θα έχω πρόβλημα με το Εξοικονομω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

είμαι νέα αρχιτέκτονας μηχανικός και κάνω την πρώτη μου άδεια μικρής κλίμακας. 

Ξέρετε αν σαν αρχιτέκτονας μπορώ να εκδώσω:

1. Υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου. (για: ιζ) εσωτερικές διαρρυθμίσεις).

2. Βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις. (για: ιθ) τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης).

3. Τέλος καταλαβαίνω σωστά ότι δεν θα χρειαστεί να καταθέσω Σχέδιο και Φάκελο Ασφάλειας και Υγείας του έργου, εφόσων στις εργασίες δεν θα γίνει η χρήση ικριωμάτων;

Edited by Μαρία παπαχρ
Link to comment
Share on other sites

@Μαρία παπαχρ Για τα πρώτα δύο· φυσικά μπορείς.
Η απαίτηση για ΣΑΥ και ΦΑΥ δεν εξαρτάται από τη χρήση ικριωμάτων.

Edited by Θείος Δίκης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.