Jump to content

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,                                     ΣΤΕΓΗ ή ΔΩΜΑ?

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Μονοκατοικία έχει ένα τμήμα της οροφής επίπεδη ταράτσα (δώμα) ένα τμήμα με πλάκα μπετο με κλίση περίπου 10% και ένα τμήμα με πλάκα μπετό με κλίση 30% Παλιά πάνω στις κεκλιμένες πλάκες υπήρχαν κολημένα κεραμίδια τα οποία ένα μέρος λόγω φθοράς και μη σωστής αρμογής έφυγαν έσπασαν και ο ιδιοκτήτης ξήλωσε και τα υπόλοιπα. Το σπίτι έχει υπαχθεί στο εξοικονομώ. Θέλω να μονώσω τα κεκλιμένα τμήματα. Ο Μονωσάς ζητάει 55 € το τετρ. μέτρο. Αν το θεωρήσω στέγη το πρόγραμμα δίνει για 2.Β.(ΙΙ) 25 € το τ.μ. Υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω (έστω το τμήμα με την μικρότερη κλίση) ως δώμα 2.Α.(ΙΙ) και να πάω στα 48 € το τ.μ. Το τμήμα με την μικρότερη κλίση πρέπει να είναι και βατό γιατί υπάρχουν στο πάνω μέρος του Κεραίες.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 411
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το βρω. 

Εγώ είχα την εντύπωση ότι τα χρήματα που έχουν προβλεφθεί/δεσμευθεί για φωτοβολταϊκά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλες παρεμβάσεις, αν το φ/β δεν γίνει (ή δεν μπορεί να γίνει στην πράξη).

Ωστόσο, άκουσα και διάβασα ότι ίσως να επιτρέπεται, αν με τις εξτρά παρεμβάσεις που κάνεις πιάνεις την κατηγορία που έπιανες και με το φωτοβολταϊκό.

Έχεις κάποιος ολοκληρωμένη εικόνα/ενημέρωση επ' αυτού, γιατί ψάχνω και δεν μπορώ με τπτ να το βρω;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να αναφέρεσαι στη δικιά μου ανάρτηση συνάδελφε.

Πράγματι πήρα αυτή την απάντηση από το helpdesk του Εξοικονομώ, ΑΛΛΑ ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες το ΦΕΚ που επισυνάπτω (πρόσεχε το τμήμα που έχω κάνει highlight).

Εν ολίγοις:

Παράθεση

«3α. Η Προσφορά Σύνδεσης δύναται να περιλαμβάνει
ειδικό όρο, ώστε ο εν λόγω σταθμός να μην εγχέει ενέρ-
γεια προς το Δίκτυο, εφόσον μόνο με αυτόν τον τρόπο
είναι δυνατή η χορήγηση Προσφοράς Σύνδεσης. Το πα-
ραπάνω εδάφιο εφαρμόζεται και για τους σταθμούς του
άρθρου 13Aτης παρούσας, με τον σχετικό ειδικό όρο να
περιλαμβάνεται στη Σύμβαση Σύνδεσης.

δηλαδή μπορεί να συνδεθεί κάποιος στο δίκτυο, χωρίς απαραίτητα να εγχέει ενέργεια σ' αυτό - γκρικ πατέντα, βεληνεκούς παλαιού πασοκ, απαραίτητη όμως για να βγούμε από το αδιέξοδο στο οποίο έχουν επέλθει σχεδόν το σύνολο των αιτούντων net-metering με το τελευταίο εξοικονομώ (δίκτυο κορεσμένο).

Από πληροφορίες από τον τοπικό ΔΕΔΗΕ, οι ιθύνοντες είναι ενήμεροι για το ΦΕΚ και περιμένουν λεπτομέρειες επί του διαδικαστικού για να προχωρήσουν σε χορηγήσεις προσφορών σύνδεσης. Τίποτα όμως επίσημο - δεν ξέρουμε κιόλας αν θα το δεχτεί και το Εξοικονομώ.

Αν έχεις πελάτες που έχουν περάσει φωτοβολταϊκά σε κορεσμένο νομό, κάνε υπομονή, θα έχουμε εξελίξεις στο προσεχές διάστημα.

3971b-21.pdf

 

EDIT: Διευκρινίζω ότι αυτό που μου είπαν στο helpdesk δεν είναι ότι οι νέες παρεμβάσεις με τις οποίες θα αντικαταστήσεις το φωτοβολταϊκό θα πρέπει να εξοικονομούν την ίδια ενέργεια με το τελευταίο, αλλά ότι πρέπει να πιάσεις την κατηγορία στην οποία δικαιούσαι χρηματοδότηση για φ/β (Β+) χωρίς τις έξτρα παρεμβάσεις με τις οποίες θα το αντικαταστήσεις.

Edited by TBD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ναι μάλλον την δικιά σου ανάρτηση είχα διαβάσει. Είχα το παράδοξο ότι εμένα ήταν B+ και στα δύο σενάρια (με και χωρίς Φ/Β). Προφανώς με το Φ/Β είχα μεγαλύτερη αναβάθμιση αλλά όχι τόσο ώστε να με πάει στο Α. Οπότε το τελευταίο που αναφέρες πιο πάνω μάλλον τι ικανοποιώ... Ωστόσο δεν ξέρω αν θα καλυφθεί το 1,2xετήσια εξοικονόμηση ενέργειας του Β ΠΕΑ, αυτό θα πρέπει να δω μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνεις χωρίς Φ/Β Β+ (για κτήριο αρχικά Η-Δ) ή Α (για κτήριο αρχικά Γ), τότε δικαιούσαι την επιδότηση για το πρώτο και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αλλού, κατά το helpdesk πάντα.

Αλλά κατά τη γνώμη μου, ειδικά αν συνδυάζεις το Φ/Β με αντλία θερμότητας, περίμενε λίγο, αξίζει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε δώμα 90τ.μ και προέκταση εξωστών αλλά 12τ.μ, μπορώ να μόνωση το σύνολο της επιφάνειας δηλ 102τ.μ η υποχρεωτικά μόνο τα 90 του περιγράμματος της κάτοψης δικαιολογούνται από το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε δώμα 90τ.μ και προέκταση εξωστών αλλά 12τ.μ, μπορώ να μόνωση το σύνολο της επιφάνειας δηλ 102τ.μ η υποχρεωτικά μόνο τα 90 του περιγράμματος της κάτοψης δικαιολογούνται από το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Στις ερωτήσεις απαντήσεις του οδηγού λέει ότι και σε μεμονομενο διαμέρισμα τελευταίου ορόφου όχι οροφοδιαμερισμα προσμετρούνται και οι μαρκιζες συν οι προεξοχές της στέγης.αρα όχι απαραίτητα το μοναδικό διαμέρισμα του δωματος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.