Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 λεπτά πριν, LESS said:

ε, ναι. Από τα πιο σημαντικά που πρέπει να ανέβουν

Αυτό κι εγώ το έχω απορία. Μόνο το συμβόλαιο σύστασης οριζόντιας ή καθέτου αναφέρεται κι από συνάδελφο άκουσα ότι είναι λάθος να ανέβει επειδή πρόκειται για πολύ ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, γι' αυτό υπάρχει θέση να συμπληρωθεί ο συμβολαιογράφος και ο αριθμός.

Γιατί κρίνεται απολύτως απαραίτητο να ανέβει;

Link to comment
Share on other sites

O νόμος λέει σαφώς:

1. Η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου περιλαμβάνει τα εξής στοιχεία :
α) το στέλεχος της οικοδομικής άδειας του κτιρίου, με τις αναθεωρήσεις της,
β) τα σχέδια που συνοδεύουν την οικοδομική άδεια, καθώς και η μελέτη προσβασιμότητας ΑμεΑ και εμποδιζόμενων ατόμων, εφόσον απαιτείται,
γ) το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου ή τμημάτων αυτού,
δ) το πιστοποιητικό ελέγχου κατασκευής, εφόσον έχει εκδοθεί,
ε) δηλώσεις υπαγωγής σε νόμους αναστολής επιβολής κυρώσεων επί αυθαιρέτων,
στ) τα σχέδια κατόψεων, τα οποία αποτυπώνουν το κτίριο στην πραγματική του κατάσταση όταν αυτή δεν προκύπτει από τα στοιχεία των περιπτώσεων α, β και ε,
ζ) το δελτίο δομικής τρωτότητας ή την τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου, που συνοδεύει αίτηση υπαγωγής στον ν.4178/2013 (Α174) ή τον παρόντα ή τη μελέτη στατικής επάρκειας, εφόσον απαιτείται, σύμφωνα με το άρθρο 99,
η) τον πίνακα χιλιοστών και τη μελέτη κατανομής δαπανών του κτιρίου, εφόσον υπάρχουν.
Σε περίπτωση που η οικοδομική άδεια και τα στοιχεία που την συνοδεύουν δεν ανευρίσκονται στα αρχεία της οικείας υπηρεσίας, αντί γι' αυτά υποβάλλεται βεβαίωση απώλειας από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να αναρτηθούν συμβόλαια και συστάσεις. Στο σύστημα ζητάνε μόνο την αναγραφή του αριθμού και του συμβολαιογράφου.

Edited by desptsouk
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

desptsouk,

             σωστα

"Δεν αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να αναρτηθούν συμβόλαια και συστάσεις. Στο σύστημα ζητάνε μόνο την αναγραφή του αριθμού και του συμβολαιογράφου"

Ουτε στο νομο ουτε στις οδηγιες αναφερεται τπτ για συβολαια.

τι λεει και τι και γιατι τα ζηταει το συστημα δξ.

ερωτημα:

-αν το αφησεις κενο, δεν σου επιτρεπει να προχωρησεις;;;

- αν πατησεις αστερακια τι σου λεει;

   Παντως, εάν "απαραιτητως" θελει συμβολαιο,  να δουμε πώς θα γινονται καταχωρησεις και μεταβιβασεις εκ χρησικτησιας 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, mplek said:

................είναι λάθος να ανέβει επειδή πρόκειται για πολύ ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, γι' αυτό υπάρχει θέση να συμπληρωθεί ο συμβολαιογράφος και ο αριθμός.

Ορθώς!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας, σε σχέση με ΠΕΑ - ΗΤΚ και μετέπειτα σύσταση οριζοντίων:

-Πρόκειται να εκδώσω ταυτότητα για Διώροφο κτίριο με 2 ανεξάρτητες κατοικίες (ισόγειο-όροφος) σε οικόπεδο με ΟΑ, ενός ιδιοκτήτη, που αυτή τη στιγμή δεν έχει σύσταση οριζοντίων. Θα χρειαζόμουν λογικά ένα ΠΕΑ για το σύνολο του ακινήτου.
> Η έκδοση απαιτείται για τη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών (ανεξάρτητα οροφοδιαμερίσματα) και τη γονική τους παροχή. Θα κάνω τροποποίηση μόλις ολοκληρωθεί το συμβόλαιο της σύστασης επομένως, για να ορίσω τις 2 οριζόντιες και θα καταχωρήσω αντίστοιχα 2 νέα ΠΕΑ, ξέχωρα για κάθε διαμέρισμα; 

Σύνολο δηλαδή 3 ΠΕΑ για το ακίνητο;
Δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής και θέλω να γνωρίζω τι ακριβώς θα χρειαστεί να ζητήσω από τον επαγγελματία.

σας χαιρετώ και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Edited by sour
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Giallou said:

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε απόφαση χρησικτησίας έχω τα εξής: 

1) Απόφαση για χρησικτησία σε τμήμα αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου. Το αγροτεμάχιο είναι όλο αδόμητο και δεν έχει σύσταση καθέτου ή/και οριζοντίου. Το ερώτημα μου είναι το εξής: 

Εγώ για την ΗΤΚ εισάγω αρχικά όλο το αγροτεμάχιο και περιγράφω στην τεχνική έκθεση ότι η παρούσα ΗΤΚ αφορά μόνο το τμήμα επί του οποίου έχει γίνει χρησικτησία ή πρέπει να βγεί η ΗΤΚ για όλο το αγροτεμάχιο?

εισαγεις το αυτοτελες τμημα που εχεις εκ χρησικτησιας, σαν  αδομητο.

Το υπολοιπο απο  το αρχικο ανηκει σε αλλον.

 

11 ώρες πριν, Giallou said:

2) Απόφαση για χρησικτησία σε τμήμα οικοπέδου εντός οικισμού. Σε όλο το οικόπεδο υφίστανται 2 οικοδομές ενώ η μία από αυτές βρίσκεται εντός του τμήματος χρησικτησίας. Στο οικόπεδο δεν έχει γίνει σύσταση καθέτου ή/και οριζοντίου. Για την ΗΤΚ, το ερώτημα μου είναι το εξής: 

Ομοιως, εχεις μια αποφαση χρησικτησιας για τμημα του οικοπεδου. 

Μετα την τελεσιδικια της αποφασης, για να την μεταγραψεις,  επρεπε να κανεις τακτοποιηση, κατα το αρθρο 83 παρ. 1.

   Μετά,  δινεις  ταυτοτητα για το τμημα με ενα κτίσμα  επι αυτου.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.