Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Πολύ σωστός ο συνάδελφος @pggiotas και συμφωνώ απόλυτα μαζί του (+1)

Έχει τύχει να δω καταχωρήσεις στις παρεμβάσεις και στο παράρτημα VI απο συναδέλφους όλων των ειδικοτήτων, που μαθητής της Β' ή Γ' γυμνασίου θα τις έγραφε πολύ καλύτερα!

Αλλά είπαμε... στα ΕΚΟ, όλοι μας είδαμε φως και μπήκαμε.....anyway!

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει προχωρήσει κάποιος συνάδελφος στην κατάσταση 07.γ - Αποδοχή/απόρριψη καταχώρησης εργασιών , να μας πει αν στον  Πίνακας: Ψηφιοποιημένα Παραστατικά και συνοδευτικά έγγραφα επιτρέπει επισύναψη εγγράφων;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μας δίνει το δικαίωμα να το πειράξουμε ΑΛΛΑ εκεί σου βγάζει αρ. παραστατικού κλπ πως θα πειράξω εγώ ένα πίνακα που έχει άλλα δεδομένα στο φορολογικό στοιχείο και θα γράψω άλλα εγώ;;; 

Υποτίθεται ότι θα βάλει ο ωφελούμενος τα στοιχεία, θα βάλω εγώ στη δική μου καρτέλα τα δικά μου κι αν συμφωνήσει μαζί μου προχωράει αλλιώς κάνει ένσταση. Για ποιο λόγο να πειράξω τις δικές του καταχωρίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αφου γίνει οριστική υποβολή απο τον Β Ενεργειακό, αν μπορεί ο Σύμβουλος ή ο ωφελούμενος να προσθέσει αρχεία, ενώ έχει κάνει αποδοχή..

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2024 at 4:09 PM, getsakna said:

Ερώτημα: Τι γίνεται στην περίπτωση που εχει κοπεί τιμολόγιο μόνωσης αλλά δεν έχει ακόμη εκδοθεί η άδεια? Θεωρείται εκπρόθεσμη?

Συνάδελφε εδώ θα βρεις οδηγίες για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί σε περίπτωση εκπρόθεσμης ΕΕΔΜΚ όπως την δική σου.

Εεπειδή μου έχει τύχει, εννοείται ότι αν υπάρχει τρόπος να ακυρωθεί το παραστατικό και να εκδοθεί άλλο με ημερομηνία μετά αυτήν της έκδοσης της ΕΕΔΜΚ θα είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα, αν και με την ηλεκτρονική τιμολόγηση πλέον έχουν στενέψει τα περιθώρια ελιγμών...
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το link είναι από το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ, δε νομίζω όμως να έχει αλλάξει η διαδικασία, μπορείς σε κάθε περίπτωση να πάρεις ένα τηλ στο Helpdesk του ΤΕΕ και να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνάδελφοι παιρνω το παρακατω σφαλμα σε αιτηση διανιοδοτησης σε eurobank εχει κανένας ιδέα τι μπορεί να ειναι?

Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επικοινωνία με το ΠΣ της Τράπεζας.
Κωδικός σφάλματος : ERROR_01_UNEXP_ERROR.
Αιτιολογία :
ICO-8012: Caught an exception. Transformation Error: Unable to Map Collateral Category (customerCategory:1, buildingUsageBy:0,hasGuarantor:False).
Παρακαλώ προσπαθήστε εκ νέου αργότερα. Αν το πρόβλημα επιμείνει επικοινωνήστε με το Help Desk.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τα σφάλματα που βγάζει στις καταχωρήσεις των ποσών επειδή μπορεί να υπήρξαν αλλαγές στην κατηγορία ή το ποσό δαπάνης από τον Β μηχανικό έχουν μεταφέρει όλη την ευθύνη ελέγχου για τα ποσά από τον διαχειριστή των αιτήσεων στον σύμβουλο.

Βγαίνουν σφάλματα για επιπλέον ή λιγότερα ποσά προκαταβολών σε προμηθευτές χωρίς να υπάρχει ένδειξη για ποιον προμηθευτή είναι, διαφοροποίηση ποσού προκαταβολών βάσει παραστατικών με επιλέξιμο κλπ κλπ. και εάν δεν διορθωθούν δεν προχωρά η αίτηση προς έλεγχο για πληρωμή.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2024 at 6:19 PM, PanKl said:

Πάντως με τα σφάλματα που βγάζει στις καταχωρήσεις των ποσών επειδή μπορεί να υπήρξαν αλλαγές στην κατηγορία ή το ποσό δαπάνης από τον Β μηχανικό έχουν μεταφέρει όλη την ευθύνη ελέγχου για τα ποσά από τον διαχειριστή των αιτήσεων στον σύμβουλο.

Βγαίνουν σφάλματα για επιπλέον ή λιγότερα ποσά προκαταβολών σε προμηθευτές χωρίς να υπάρχει ένδειξη για ποιον προμηθευτή είναι, διαφοροποίηση ποσού προκαταβολών βάσει παραστατικών με επιλέξιμο κλπ κλπ. και εάν δεν διορθωθούν δεν προχωρά η αίτηση προς έλεγχο για πληρωμή.

 

Με ενημέρωσαν από το πρόγραμμα ότι επίκειται διόρθωση του πληροφοριακού συστήματος για το θέμα αυτό.

Εγώ έχω περίπτωση που δεν συμφωνούν ακριβώς τα ίδια κεφάλαια με αυτά που είχαν δηλωθεί αρχικά (για 0,04 €) και δεν μπορώ να υποβάλω αίτηση προς έλεγχο, ούτε να διορθώσω ίδια κεφάλαια.

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αντιγράφω mail που έστειλα σε helpdesk αλλά απάντηση δεν έχω λάβει. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει...:

 

Καλησπέρα σας!
Προ ολίγων ημερών ανέβηκε το 4ο εγχειρίδιο αναφορικά με οδηγίες πληρότητας των αιτήσεων που υποβάλλονται προς έλεγχο τελικής εκταμίευσης.
Θα θέλαμε να μας διευκρινίσετε τα παρακάτω σημεία του εγχειριδίου:
  1. Στον πίνακα της σελίδας 3 αναφέρει οτι στην καρτέλα "καταγραφή παρεμβάσεων και λοιπών δαπανών" θα πρέπει να ανέβουν μεταξύ άλλων και η υπεύθυνη δήλωση του προμηθευτή. Δεδομένου οτι αυτή η απαίτηση/οδηγία προέκυψε εκ των υστέρων, σε περιπτώσεις δεν έχει ανέβει εκεί η υπεύθυνη δήλωση, γίνεται αποδεκτή στην καρτέλα δικαιολογητικών;
  2. Στην σελίδα 5 και το 4ο bullet αναφέρει οτι: στα παραστατικά θα πρέπει να αναγράφεται ο μοναδικός κωδικός ταυτοποίηση προϊόντος. Τι είναι αυτός, που τον βρίσκουμε και τι γίνεται με παραστατικά τα οποία έχουν ήδη εκδοθεί και δεν τον αναφέρουν.
  3. Στην σελίδα 12, παρ. 1.4 αναφέρει οτι τα αποδεικτικά εξόφλησης ιδίων κεφαλαίων επισυνάπτονται στα πεδία του πίνακα "ψηφιοποιημένα παραστατικά και συνοδευτικά έγγραφα" που βρίσκεται στην καρτέλα "καταγραφή παρεμβάσεων και λοιπών δαπανών". Τα παραπάνω δικαιολογητικά όμως έχουν ήδη ανέβει στην καρτέλα "δαπάνες ιδίων κεφαλαίων". Πρέπει να ξανανέβουν όπως ορίζει το εγχειρίδιο;
  4. Στην σελίδα 14, παρ. 1.5.1 αναφέρετε οτι επισυνάπτεται α) βεβαίωση αρ. 30, β) ΕΕΜΚ, γ) οικοδομική άδεια, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο παρ. Ι. Στις περιπτώσεις Β & Γ, εφόσον υπάρχει αναφορά στις παρεμβάσεις που απαιτούν βεβαίωση δεν απαιτείται η επισύναψη της βεβαίωσης. Αυτό που καταλαβαίνω απο τα παραπάνω είναι οτι για όλες τις εργασίες απαιτείται βεβαίωση του αρ. 30, εκτός απο αυτές που απαιτείται άδεια, εκτός αν αυτές αναφέρονται σε πιθανή απαιτούμενη άδεια, κάτι το οποίο όμως δεν συνηθίζεται. Επομένως καλούμαστε εκ των υστέρων να εκδώσουμε βεβαιώσεις αρ. 30 για εκτελεσμένες εργασίες; θα έχει κάποια συνέπεια ως προς την νομιμότητα/διαδικασία του προγράμματος το γεγονός οτι οι βεβαιώσεις, εφόσον απαιτούνται, θα εκδοθούν μετά το πέρας των εργασιών;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.