Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνητική κριτική ή εποικοδομητική κριτική?


Recommended Posts

3o κόμμα στη Σουηδία το pirate party, αυτό σας λέει κάτι?

 

Ναι. Είναι ίσως το πιο ευχάριστο νέο που ακούσαμε σε αυτές τις Ευρωεκλογές :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Η εξήγηση είναι μάλλον πιο απλή. Προτίμησαν, αδιάφοροι γαρ πολιτικά, την παραλία ή μια εκδρομή παρά να πάνε να ψηφίσουν. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών αποδέχεται όμως και τη διαδικασία και το σύστημα.

 

Κανείς δεν είναι σε θέση να τολμά να εξηγήσει την αποχή.Ο απέχων μπορεί να έχει οποιοδήποτε λόγο ο οποίος ΔΕΝ μπορεί να ερμηνευτεί από παραλίες κλπ.

 

pk10gr δοκίμασε να βάλεις κάποια άλλη λέξη που δεν σε ενοχλεί,όπως ''υπεραισιόδοξος'',''ευκολόπιστος'',''μεγαλόκαρδος'',έτσι ώστε να επιτευχθεί η μετάφραση της γνώμης μου.Δες,αν έχεις διάθεση,ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ της διαδικασίας...

 

Απέχω συνειδητά από ΟΛΕΣ τις εκλογές των τελευταίων 12 ετών,πλην των δημοτικών.

 

Στο θέμα μας:οι νιχιλιστές δηλαδή που είναι ένα από τα μεγαλύτερα ιδεολογικά-φιλoσοφικά κινήματα,δεν έχουν σεβαστή άποψη?

Link to comment
Share on other sites

και πρόσεξε george, οι τυποι ειχαν θέσεις συγκεκριμένες, αυτές τις 2-3, αλλά πολύ σημαντικες.

 

σίγουρα επηρέασε η ιστορια του pirate bay που ειναι σουηδικό, αλλά το γεγονός ότι στις ηλικιες 18-30 ήταν 1η δύναμη λέει πολλά

 

ενώ εδώ, 7% πήρε ο καρατζαφέρης (για να κάνουμε τις αναλογίες στη χωρα που γεννησε τη δημοκρατία αλλά και στη χώρα που ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα)

Link to comment
Share on other sites

Δεχομενος την "εξηγηση" zavi θα δηλωσω αντιθετος με την αποχη σαν σταση διαμαρτυριας.. Και θα θεωρησω αδιαφορω (ιδιωτη με την αρχαια εννοια της λεξης) οποιον την επιλεγει.. Επλιζω να ειναι δικαιωμα μου.. Θα συμφωνησω βεβαια οτι απλοοικες εξηγησεις τυπου παραλιας δεν αντιπροσωπευουν ολη την αληθεια..

 

Απο την αλλη θα πω στον erling οτι υπαρχουν ακομα καποιοι που ενω το συμφερον τους τους δειχνει Α, αυτοι υποστηριζουν το Β γιατι το θεωρουν καλυτερο για το συνολο.. (ρομαντικο, ιδεαλιστικο, χαζο, πες το οπως θες)

 

 

Τελος θα πω οτι αν και στην Ελλαδα εμφανιζοταν ενα κινημα που θα ειχε 2-3 απλες και σημαντικες θεσεις που θα ανταποκρινονταν στις επιθυμιες καποιας μεριδας του κοσμου τοτε ισως και αυτο να γινοταν 3ο κομμα.. Το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα οι ιδιοι ανθρωποι προσπαθουν με πατημα τη μια τη θρησκεια την αλλη την Μακεδονια κλπ κλπ να εχουν ιδιο οφελος.. Τουλαχιστον απεναντι σε αυτους η κοινωνια μας εχει δειξει αρκετα καλη σταση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Παρακολούθησα από την αρχή τη ενδιαφέρουσα κουβέντα και τις διάφορες απόψεις.

 

Συμφωνώ και γω πως το σύστημα έχει προβλήματα, πριν και μετά την διαδικασία. Η προσπάθεια χειραγώγησης πριν (που εξαντλείται όλη τη παραγωγικότητα των κομματικών μηχανισμών - δικαιολογώντας την ύπαρξή τους) και η "ερμηνεία του μηνύματος" μετά (απλά: Τρίχες!!!). Αυτή είναι η εκλογική πραγματικότητα στις Συνταγματικές Δημοκρατίες, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο.

 

Η διαφορά μεταξύ Άκυρου / Λευκού και Αποχής είναι, όπως ήδη αναφέρθηκε, πως τα πρώτα αναγνωρίζουν το σύστημα, ενώ το δεύτερο ενδεχομένως όχι.

Εκεί ακριβώς βρίσκεται και η αποτελεσματικότητά τους. Παρότι τα πρώτα (Άκυρο / Λευκό) στέλνουν σαφές μήνυμα, το δεύτερο (Αποχή) προσφέρεται για σπέκουλα και πέφτει στη "μαύρη τρύπα" της "ερμηνείας του μηνύματος" και σιγά μη σπάσουμε και κάνα τακούνι...

 

Επειδή λοιπόν οι κομματικοί μηχανισμοί (στα πάνω κλιμάκια), αλλά κυρίως οι επαγγελματίες της πολιτικής, κερδίζουν το παντεσπάνι τους και διασφαλίζουν τη συνέχεια της ένδοξης παρουσίας τους (στους δύσκολους καιρούς που ζούμε και που τόσο τους έχει ανάγκη ο τόπος... κλπ, κλπ γλαφυρά...) επηρεάζονται από τα μετρήσιμα (στο σύστημά τους) αποτελέσματα, καλό θα είναι την επόμενη φορά να τους μαυρίσουμε με τον τρόπο που οι ίδιοι επιθυμούν και όχι με εκείνον που εμείς εκφραζόμαστε

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το αποτέλεσμα μετράει!!!!

 

φέτος ακούσαμε πολλούς παπαγάλους να κράζουν (από τα ΜΜΕ)

αλλά το σύνθημα ήταν ένα "να μην πάμε να ψηφίσουμε"

 

και ο Ευαγγελάτος και ο Λαζόπουλος και οι ΑΜΑΝ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη θα πω στον erling οτι υπαρχουν ακομα καποιοι που ενω το συμφερον τους τους δειχνει Α, αυτοι υποστηριζουν το Β γιατι το θεωρουν καλυτερο για το συνολο.. (ρομαντικο, ιδεαλιστικο, χαζο, πες το οπως θες)

 

Φίλε μου δεν θα το χαρακτηρίσω διότι μάλλον στους φρενβλαβής είμαι και εγώ.

Δεν ξέρω βέβαια για πόσο καιρό ακόμα θα είμαι, ήδη σε αυτή τη διαδικασία έπεισα τον εαυτό μου τελευταία στιγμή (18:45) να πάει να ψηφίσει.

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη θα πω στον erling οτι υπαρχουν ακομα καποιοι που ενω το συμφερον τους τους δειχνει Α, αυτοι υποστηριζουν το Β γιατι το θεωρουν καλυτερο για το συνολο.. (ρομαντικο, ιδεαλιστικο, χαζο, πες το οπως θες)

 

NAI.

 

Εγώ το λέω ΣΩΣΤΟ.Δυστυχώς όμως αυτοί είναι μειοψηφία......Κ μάλιστα αν εξαιρέσουμε τους απέχοντες,τους λευκούς,τους άκυρους,κ τους οπαδούς του δικομματισμού,κάντε τις πράξεις να δείτε πόσοι είναι αυτοί που λέει ο pk10gr..........

 

pk10gr,Periklis και sundance,σας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι η αποχή ανεβάζει το ποσοστό των μικρών-τρίτων κομμάτων,με αποτέλεσμα να τους δίνει πολλές φορές έδρες που κανονικά ΠΟΤΕ δεν θα κατάφερναν να πάρουν,ενώ τα λευκά-άκυρα μειώνουν αυτό το ποσοστό?

 

GeorgeS δοκίμασε να τοποθετηθείς σε ΑΥΤΗ την άποψη,που σαφώς εξηγείται πολιτικά καλύτερα από την επιλογή της παραλίας.;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.