Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

παρπμοίως, εχω ηδη αναφερθει στο "αλλο" νημα που ανοιχθηκε -και μας...διεσπασε...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/61474-διαδικασία-συμπλήρωσης-ηλεκτρονικής-ταυτότητας-κτιρίου-και-σχετικά-έντυπα/page/63/#comment-1146416

Θεοδωρε τις καλησπερες μου

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

    θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα θέμα με Συμβολαιογραφική Πράξη Μεταβίβασης "αέρα".

Υπάρχουν 4 ιδιοκτήτες για τον μελλοντικό Β' όροφο (4 μελλοντικές κατοικίες), νυν Δώμα. Η ΗΤΚ θα δοθεί για χώρο Κοινοχρήστων (όπως είναι αυτή την στιγμή) ή θα δοθούν 4 ΗΤΚ , μία για κάθε μελλοντική ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάθε αέρας ειναι ανεξάρτητη ΟΙ (βλ.σύσταση) τότε 1ΗΤΚ/ΟΙ. Περιγραφή όπως περιγράφονται στην σύσταση, (πχ "δικαίωμα υψούν Β ορόφου όπως το βλέπεις δεξιά της καμινάδας") και βεβαίωση για αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, η βεβαίωση δε βγαίνει με τον 4495 πια, αντικαταστάθηκε από την ηλεκτρονική ταυτότητα.

Κατά τ'άλλα όπως τα 'παμε. Μια ΗΤΚ με βεβαίωση ως αδόμητο ανά οριζόντια ιδιοκτησία δικαιώματος υψούν.

edit-

Και φυσικά θα πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή όχι...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Χρειάζεται να εκδώσω ταυτότητα για τους κοινόχρηστους χώρους. Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.

1) Χιλιοστά επί του Οικοπέδου/Γηπέδου τι βάζω;

2) Στην καρτέλα "Επιφάνειες" τι βάζω; Σε κάθε όροφο βάζω τα τετραγωνικά των κοινοχρήστων και ανάλογα την άδεια; Σε ποιο πεδίο; Χώροι βοηθητικής χρήσης ή λοιποί χώροι;

3) Στην καρτέλα "Χρήσεις" βάζω σε κάθε όροφο την επιφάνεια των κοινοχρήστων;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε οικόπεδο έχω δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες (ισογείου και πρώτου ορόφου). Έχει γίνει ρύθμιση ν4495/17 προ 75, συνολικά 3 υπαγωγές: 1)οριζόντια ισογείου, 2)οριζόντια α' ορόφου, 3)κοινόχρηστος χώρος (ο οποίος είναι ο ακάλυπτος χώρος, αυλή ). Πρόκειται να γίνει μεταβίβαση και θέλει ΗΤΚ. Προχωράω με τις δύο ΗΤΚ για τις οριζόντιες, έχω κολλήσει όμως στην ΗΤΚ κοινοχρήστων χώρων γιατί μου ζητάει εμβαδόν. Τι πρέπει να βάλω αφού δεν είναι κλειστός χώρος? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.