Μετάβαση στο περιεχόμενο

4Μ vs TiSoft


Stelios.A

Recommended Posts

Συμφωνώ, σκάσε 20000 για να κάνεις 2 μελέτες στα 2 χρόνια , βρες επαγγελματική στέγη, χρεώσου για να βαράς μύγιες για να πάρεις κάποια στιγμή 10000 πίσω και αν.. το έχεις ακόμη ανοικτό. Η λογική του Έλληνα για τις επιδοτήσεις, δεν πεθαίνει ποτέ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ, σκάσε 20000 για να κάνεις 2 μελέτες στα 2 χρόνια , βρες επαγγελματική στέγη, χρεώσου για να βαράς μύγιες για να πάρεις κάποια στιγμή 10000 πίσω και αν.. το έχεις ακόμη ανοικτό. Η λογική του Έλληνα για τις επιδοτήσεις, δεν πεθαίνει ποτέ.

 

 

Και ως γνωστον, τα Επενδυτικα προγραμματα ΕΣΠΑ για μηχανικους, ειναι αμετρητα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θελει προσοχή το ηλεκτρολογικο της 4Μ, βγαζει μεγαλα αποτελεσματα. Για οσους εχουν γνωση μπορουν ενδεχομενως να διορθωσουν (ισως...) καποια σημεια, αλλιως μην το εμπιστευεστε εσεις που δεν κατεχετε το αντικειμενο...

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι και σε αλλα περα των ηλ/κων εχει υπερδιαστασιολογήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει λιγο τα προγραμματα της ti soft. Το ενσωματωμενο σχεδιαστικο ειναι πολυ παλιο και αισχος, αλλα τουλ το υπολογιστικο κομματι δουλευει καλα... Εχω δουλεψει το ηλεκτρολογικο και την θερμανση περισσοτερο. Δεν μπορω να κανω συγκριση με της 4Μ γιατι δεν το εχω δουλεψει. Η πικρη αληθεια ειναι πως οτι και να παρεις δεν θα σου πεταει αποτελεσματα μονο του... Και θελει προσοχη τι δεδομενα βαζεις γιατι garbage in garbage out

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά υπολογισμούς με το χέρι και σχεδιαστικό με αυτό http://ige-xao.gr/installation-plan-Level1.htm η autocad όταν έχω έτοιμες κατόψεις απο αρχιτέκτονα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας την τιμή των προγραμμάτων με τα αποτελέσματα και την αξιοπιστία την οποία παρέχουν, ποιο θεωρείται καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παρόμοιο ψιλιπρόβλημα υπάρχει και στης 4Μ.

 

Συγκεκριμένα αν περάσω το κέλυφος στο fine δεν περνιούνται αυτόματα οι θερμογέφυρες, οπότε μετά πρέπει να τις περάσω με το χέρι.

 

Ευτυχώς στο αντίθετο δεν υπάρχει πρόβλημα οπότε σχεδιάζω το κέλυφος με το ΚΕΝΑΚ που περνάει αυτόματα τις θερμογέφυρες και στην συνέχεια ανοίγω την μελέτη με το Fine για τις υπόλοιπες μελέτες. Χρησιμοποιώ το ίδιο αρχείο (κατάλογο .BLD) και για το FINE και για το KENAK χωρίς πρόβλημα. Και τα δύο λογισμικά έχουν επιλογή να κρύβουν τα layer του άλλου (π.χ. αν ανοίξω το fine μπορώ από εκεί να κρύψω τις θερμογέφυρες ή τα άλλα layer του KENAK για να δουλέψω άνετα π.χ. τα ηλεκτρικά).

 

 

Το ωραίο είναι ότι πλέον όλες οι εφαρμογές (θερμικές απώλειες, ψυκτικά φορτία, κτλ) βλέπουν τις θερμογέφυρες στο κέλυφος εφόσον είναι περασμένες στο σχέδιο.

 

 

ΥΓ Όπου γράφω ΚΕΝΑΚ εννοώ το GCAD

 

Δυστυχώς εγώ sdim αντιμετώπισα πρόβλημα. Προσπαθώντας να εισάγω το μοντέλο του κτηρίου που έφτιαξα με το GCAD στο FINE, δεν το αναγνωρίζει. Η έκδοση του FINE που έχω είναι η προτελευταία και του GCAD η τελευταία.

 

Μήπως έχεις κάτι να προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.