Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας κι ο καθένας μας "...όπως στρώνει κοιμάται"!

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας κι ο καθένας μας "...όπως στρώνει κοιμάται"!

σ αυτό συμφωνώ μαζί σου.... και ευτυχώς έχω ύπνο υπέροχο 

παμ για άλλα..... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Μου ζητήθηκε από συμβολαιογράφο να εκδώσω ΗΤΚ για αποδοχή κληρονομιάς, ύστερα από διαθήκη. Δηλώνω ως υπόχρεο τον κληρονόμο βάσει διαθήκης, όπως και στην ρύθμιση του 4495/17;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται υποχρέωση από το νόμο για έκδοση ΠΠΗΤΚ σε πράξη αποδοχής κληρονομιάς. Πρώτα θα γίνει η αποδοχή και θα μεταγραφεί και μετά θα τακτοποιήσεις και θα εκδόσεις ΗΤΚ/ΠΗΤΚ. Εξυπακούεται όμως ότι θα πρέπει το ακίνητο να αποτυπωθεί σωστά, ώστε αφενός να καταχωρηθούν σωστά τα Ε9 του κληρονομούμενου και να εκδοθούν τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ πενταετίας, αφετέρου, όταν θα γίνει η πράξη αποδοχής να έχεις έτοιμα σχέδια και εμβαδά και να υποβάλεις δήλωση υπαγωγής και να εκδόσεις ητκ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δεν υπάρχει υποχρέωση και η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει ξαναζητηθεί, αλλά η συμβολαιογράφος μου είπε θέλει και ΗΤΚ για την αποδοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Για την αποδοχή δεν απαιτείται.

Για να επιμένει o συμβολαιογράφος, πιθανότατα να θέλει να κάνει ταυτόχρονα και δεύτερη πράξη (πχ μεταβίβαση ποσοστού).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος μπορεί να λέει ό,τι θέλει... Δεν πληρώνει τίποτα!

Εσύ όμως για να εκδώσεις Πιστοποιητικό ΗΤΑ θέλεις ιδιοκτήτη! Και χωρίς να σου προσκομίσει ο ιδιοκτήτης τον τίτλο του (μεταγεγραμμένη αποδοχή κληρονομιάς) σηκώνεις τα χέρια ψηλά!

Υ.Γ. Ό,τι άλλο κι αν θέλει να κάνει....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Η συμβολαιογράφος μπορεί να λέει ό,τι θέλει... Δεν πληρώνει τίποτα!

Εσύ όμως για να εκδώσεις Πιστοποιητικό ΗΤΑ θέλεις ιδιοκτήτη!

Συμφωνώ απολύτως, όπως το ίδιο αναφέρω και παραπάνω. Να του εξηγήσει λοιπόν η συμβ/φος σε ποιο νόμο βασίζεται και το ζητάει. Κάποτε πριν χρόνια υπήρξε αντίστοιχη περίπτωση και επέμεινα. Τελικά η πράξη μεταγράφηκε κανονικά ως έπρεπε χωρίς την έκδοση βεβαίωσης. Να προσέξει ο συνάδελφος να μην κάνει χατήρια συμβ/φων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.