Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Αυτή η περιγραφή θυμίζει διανομή Οικοδομικού Συνεταιρισμού, ο οποίος δεν είχε καταφέρει να πάρει άδεια κατάτμησης της "δασικής" έκτασης που είχε αγοράσει και αναγκάστηκε να παραχωρήσει μερίδια εξ αδιαιρέτου στα μέλη του.

 

Εάν η σκέψη αυτή είναι σωστή, τότε ... κλάφτα Χαράλαμπε ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αλλά δεν με βοήθησες. :smile:

Κατ' αρχήν έχω ένα βασικό ερώτημα. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει ιδανικό μερίδιο οικοπέδου και οι αναζητησεις μου στο ίντερνετ και οι ερωτήσεις σε γνωστούς μου τοπογράφους δεν με διαφώτισαν πλήρως. Είναι ταυτόσημη έννοια με αυτό που λέμε διαιρετό κατά χρήση; Άρα το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εάν είναι και η συνολική έκταση;

Είναι διανομή της Διεύθυνσης Πρόνοιας για γεωργοκτηνοτροφικές εγκαταστάσεις και εγώ υποθέτω ότι αφού τα 500άρια δεν θα ήταν άρτια δώσανε τα οικόπεδα σαν διαιρετά κατά χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικό μερίδιο ή ποσοστό εξ αδιαιρέτου επί μιας εκτάσεως, σημαίνει ότι, ο κύριός του δεν κατέχει ένα συγκεκριμένο και προσδιορισμένο τμήμα της συνολικής εκτάσεως. Για παράδειγμα, το διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο, αριθμητικά και μόνον, ιδανικό μερίδιο ή ποσοστό εξ αδιαιρέτου από το οικόπεδο της πολυκατοικίας.

 

Στην περίπτωσή σου, η Διεύθυνση Πρόνοιας του τότε Υπουργείου Κοινωνικών Υπηρεσιών μπορούσε να απαλλοτριώσει εκτάσεις, να συντάξει ρυμοτομικό σχέδιο και να διανείμει τα οικόπεδα για αστική αποκατάσταση των δικαιούχων (πχ Ν. Σμύρνη, Ν. Ιωνία Αττικής κλπ) αλλά "οικόπεδα" για γεωργοκτηνοτροφικές εγκαταστάσεις ακούγεται λίγο περίεργο. Μήπως δεν είναι οικόπεδο αλλά κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου φαίνεται λογικό να είναι οικόπεδο αλλά το αναφέρω έτσι γιατί έτσι αναφέρεται στο παραχωρητήριο. Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω δεν μπόρεσε να συνταχθεί και να εγκριθεί ρυμοτομικό σχέδιο και τα έδωσαν έτσι.

Πάντως γράφει ότι το με στοιχεία Α-Β-Γ-...-Α οικόπεδο εμβαδού 500 τ.μ. παραχωρείται στον τάδε και παρακάτω γράφει ότι το οικόπεδο αποτελεί ιδανικό μερίδιο επί του συνόλου της έκτασης που διατίθεται. Συνεπώς, παραχωρήθηκε ένα συγκεκριμένο και προσδιορισμένο τμήμα της συνολικής εκτάσεως. Σωστά;

Το ζήτημα είναι αν θεωρείται τμήμα της συνολικής εκτάσεως ή οικόπεδο (ή έστω αγροτεμάχιο) 500 τετραγωνικών μέτρων;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές ότι είναι προσδιορισμένο εδαφικό τμήμα με γεωμετρικό σχήμα, πλευρικές διαστάσεις και εμβαδόν αλλά αποτελεί ιδανικό τμήμα της συνολικής έκτασης.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, αυτή ήταν η συνηθισμένη πρακτική των ΟΣ, στη δεκαετία του '60, που δεν είχαν καταφέρει να πάρουν άδεια κατάτμησης από το Υπ. Γεωργίας και παραχώρησαν στα μέλη τους τα συγκεκριμένα εδαφικά τμήματα ως ιδανικά τμήματα της συνολικής έκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας τα τμήματα στα οποία χωρίζεται το οικόπεδο (άρτιο και οικοδομήσιμο) πρέπει να έχουν και αυτά πρόσωπο σε κοινόχρηστο για να είναι οικοδομήσιμα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, DOOM.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε τμήμα της καθέτου πρέπει να έχει πρόσβαση σε κοινόχρηστο χώρο.

Αυτό είναι προϋπόθεση για να γίνει η κάθετος.

Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα αφορά όλο το οικόπεδο και όχι τα επιμέρους τμήματα της κάθετης συνιδιοκτησίας, πλην όμως για πρακτικούς λόγους πρέπει να εξασφαλίζεται η απρόσκωπτη πρόσβαση σε όλα τα τμήματα που θα δημιουργηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ, η αρτιότητα και η οικοδομησιμότητα αφορά στο συνολικό οικόπεδο (οικόπεδο = εντός σχεδίου και σε οικισμούς), αλλά δε είναι υποχρεωτικό να έχουν όλα τα τμήματα πρόσωπο σε ΚΧ. Στην περίπτωση αυτή, πρέπει οπωσδήποτε να εξασφαλίζεται η απρόσκοπτη διέλευση ανθρώπων και οχημάτων στα τμήματα που δεν έχουν πρόσωπο σε ΚΧ, μέσω κατάλληλης διόδου (με σύσταση δουλείας) από το/α τμήμα/τα που έχουν πρόσωπο σε ΚΧ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.