Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Εξάντληση του ύψους γίνεται όταν φθάνουμε στο μέγιστο επιτρεπόμενο ή όταν εξαντλούμε τον συντελεστή μας σε κάποιο ύψος μικρότερο του μέγιστου επιτρεπόμενου.

 

Διάβασε στο άρθρο 9 του ΓΟΚ παρ. 4. "Όταν κατασκευάζονται περισσότερα από ένα κτίρια στο ίδιο οικόπεδο ....κλπ. κλπ.

 

Το οικόπεδό σου θεωρείται ενιαίο για την Πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση,

οφείλω να διευκρινήσω οτι πρόκειται για οικογενειακή ιδιοκτησία ΄και έχει προκύψει αυτο το θέμα σχετικά με το επιτρεπόμενο ύψος. Άυριο θα αναρτήσω σκαρίφημα αντιστοιχο με το διαγραμμα κάλυψης του γήπεδου όπου θα υπάρχουν σαφέστατες αναφορές σχετικά με το προβληθέν ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θέλω να κάνω και γω μία ερώτηση. Είμαι νέος μηχανικός και κάνω κάθετη ιδιοκτησία σ'ένα οικόπεδο στο οποίο υπάρχει ήδη μία κατοικία. Σκοπός είναι να χωριστεί το οικόπεδο για να μπορεί ο νέος ιδιοκτήτης να χτίσει δεύτερο σπίτι. Όπως ενημερώθηκα ήδη, χωρίζω το οικόπεδο και πέρα από τα ποσοστά έκτασης του οικοπέδου χωρίζω και το οικοδομήσιμο ποσοστό δίνοντας στον νέο ιδιοκτήτη όλη την υπόλοιπη δόμηση και κάλυψη ανεξαρτήτως της έκτασης του οικοπέδου. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι γίνεται με τις αποστάσεις των κτιρίων - του παλιού και του νέου. Υπολογίζω απόσταση Δ μεταξί τους ή ως δύο οικόπεδα πλέον πρέπει να έχει ο καθένας το Δ από το όριο του οικοπέδου. Επίσης ο διαχωρισμός των οικοπέδων έχει γίνει μόνο ένα μέτρο μακριά από την πρώτη κατοικία (από την πλευρά που θα συνορεύει με το νέο) οπότε ο πρώτος δεν θα μπορεί ούτως ή άλλως να αφήσει Δ από το όριο του οικοπέδου.

Έχω μπερδευτεί, ελπίζω να μην μπέρδεψα και σας!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο forum υπάρχει πλούσιο υλικό σχετικό με το θέμα που σ' ενδιαφέρει.

Βασικά, κάθετη μπορεί να συσταθεί μόνον σε οικόπεδα εντός σχεδίου ή εντός οικισμών και τα τμήματα στα οποία μπορεί να έχει αποκλειστική χρήση κάθε ιδιοκτήτης πρέπει να έχουν πρόσβαση σε ΚΧ.

Πολεοδομικά, το οικόπεδο θεωρείται ενιαίο και, επομένως, η ανέγερση οικοδομών αντιμετωπίζεται με αυτό το δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε μια κάθετη με υφιστάμενα κτίσματα που κάνω, ο συμβολαιογράφος λέει ότι εκτός από την αναγραφή της δόμησης κλπ πρέπει να κάνω σκαριφήματα με τα μελλοντικά "υπό ανέγερση" κτίσματα που μπορούν να τοποθετηθούν στο οικόπεδο με την υπολειπόμενη δόμηση του καθενός!!

 

Ισχύει αυτό; Το κάνετε; Με βάση ποια νομοθεσία;

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχουν ζητήσει κι εμένα. Ουσιαστικά, καθορίζεις τον οικοδομήσιμο χώρο, που μπορεί να εκμεταλλευτεί ο κάθε συγκύριος του οικοπέδου, ώστε να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα. Δυστυχώς δε μπορώ να σε παραπέμψω σε νομοθεσία, αλλά το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μονο ενα περιγραμμα αφηνοντας πρασιες (αν υπαρχουν), Δ ή 0 απο αλλο κτηρια κτλ....

 

Μια μπουρδα ειναι αυτο...

Εμενα δεν μου εχει τυχει..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στις κάθετες δεν το ζητάνε.Στις οριζόντιες σίγουρα.Αν το θέλει οπωσδήποτε περιέγραψε όλη την περιοχή που μπορεί να μπει μια οικοδομή για να μην δημιουργηθεί στο μέλλον θέμα αλλαγής κάθετης λόγω τοποθέτησης αλλού της οικοδομής.Προσπάθησε να μην δεσμευτούν σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Στις οριζοντιες???

Μα μπορει να γινει προσθηκη καθ'υψος, κατ'επεκταση, κατ'επεκταση σε ανεξαρτητο κτηριο... κτλ κτλ..

Ειδικα στις οριζοντιες δεν μπορω να το καταλαβω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.