Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά.

Σαν νέος μηχανικός θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση για μία περιπτωση που έχω σχετικά με το θέμα. Σε ένα οικόπεδο 340μ2, εντός σχεδίου πόλεως, έχει γίνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας. Ο ένας ιδιοκτήτης έχει οικοδομήσει τα μέτρα που του αναλογούν, αφήνοντας ακάλυπτο μόνο στο πίσω όριο του οικοπέδου. Η οικοδομή του πρώτου είναι περασιά με την γραμμή που ''χωρίζει'' το οικόπεδο σε 2 κομάτια. Ο δεύτερος θέλει τώρα να ξεκινήσει την διαδικασία. Σύμφωνα με τον ΓΟΚ όταν σε ένα οικόπεδο πρόκειται να τοποθετηθούν 2 κτίρια, τότε αυτά μεταξύ τους πρέπει να έχουν απόσταση ίση με Δ.

Ισχύει αυτο στην περίπτωση που έχει γίνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας? Μου διαφεύγει κάτι?

Το ερώτημα στην περίπτωση μου είναι κρίσιμο, γιατι αν ισχύει το παραπάνω τότε ο 2ος ιδιοκτήτης περιορίζεται σημαντικά.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

 

Η γραμμή που "οριοθετεί" τις κάθετες ιδιοκτησίες από πολεοδομική απόψη είναι σαν να μην υπάρχει.

 

Νομίζω πως αν συνιδιοκτήτης επί του όλου οικοπέδου δεν έχει ανοίγματα στην πλευρά που περιγράφεις μπορείς είτε να "κολλήσεις" το κτίσμα σου αφήνοντας αρμό διαστολής.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο συνιδιοκτήτης έχει κολλήσει στο ιδεατό όριο μπορείς να κολλήσεις και συ το κτίριό σου. Αν ο πελάτης σου θέλει να έχει "αέρα" από τον άλλο συνιδιοκτήτη τότε θα αφήσεις υποχρεωτικά τουλάχιστο το Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Έκανα ερώτηση και σε υπάλληλο της πολεοδομίας και μου είπε ακριβώς τα ίδια. Ευχαριστω και πάλι για τις απαντήσεις.

 

Αναρωτήθηκες μήπως παρακολουθεί το michanikos.gr?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το αναρωτηθώ? Και αν το παρακολουθεί που είναι το σφάλμα μου?

 

Δεν είπα ότι έκανες λάθος αλλά, προφανώς, δεν έγινε αντιληπτό το ευφυολόγημα και ίσως να φταίω και εγώ, δεδομένου ότι έπρεπε να γράψω:

 

Αναρωτήθηκες μήπως παρακολουθεί το michanikos.gr και σου έδωσε την ίδια απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

dimkon, διάβασε και τα γραφόμενα σ' αυτή την ενότητα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4076

 

επίσης

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=391

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι έκανες λάθος αλλά, προφανώς, δεν έγινε αντιληπτό το ευφυολόγημα και ίσως να φταίω και εγώ, δεδομένου ότι έπρεπε να γράψω:

 

Αναρωτήθηκες μήπως παρακολουθεί το michanikos.gr και σου έδωσε την ίδια απάντηση?

E, δεν νομίζω πια. Άλλωστε τώρα που το σκέφτομαι ο συγκεκριμένος δεν χρησιμοποιεί ηλ. υπολογιστη οπότε.... :P

 

gk χρήσιμα τα links. Μάλιστα την παράμετρο της συνυπογραφής για την έκδοση οικοδ.αδειας δεν την είχα σκεφτεί. Πρέπει και αυτό να το ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.