Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τόποι Ιδιαίτερου Φυσικού Κάλλους


Recommended Posts

...... Και να κρίνεται, ναι να κρίνεται, η "ικανότητα- αξία" του μηχανικου αν το "μυρίσει" ότι θα βρεθούν η δεν θα βρεθούν αρχαία κατά την εκσκαφή μιας οικοδομής. 

 

Πριν χρόνια όταν υπήρχε η τάση να προστίθενται πράγματα στην δήλωση του ν. 651 (απισταση από θάλασσα, για το  κτηματολόγιο, για εισφορές κλπ) ζητήθηκε να μπει και αυτο, αν δηλαδή υπάρχουν αρχαία στο οικοπεδο/γήπεδο.

Ο σύλλογος της Β. Ελλάδας, τότε ήταν ισχυρός, αντέδρασε και η πρόταση δεν πέρασε και καλώς δεν πέρασε. 

Επειδή όλοι θέλουν να διώξουν τις ευθύνες τους θέλουν απλά να τις ρίξουν στους μηχανικούς. 

Αν η δήλωση του άρθρου 5 του ν. 651/77 έχει όλη την λίστα που παρουσιάζει ο sdtopo, Ε τότε να αλλάξει και ο τίτλος της δήλωσης. 

Εγώ προσωπικά είμαι με την πλευρά του tetris. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 λεπτά πριν, tetris said:

Το εντός ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, ΖΟΕ κλπ, πρέπει να αναφέρονται (όχι στη δήλωση 651) γιατί θα αναγραφούν στο συμβόλαιο

Καλημέρα,

Ποιες από τις σημειώσεις του τοπογραφικού αναφέρονται στο συμβόλαιο (υψομετρική αφετηρία, μέθοδος εξάρτησης κ.λ.π.) ? Ή με ποιο κριτήριο ο Συμβολαιογράφος θα επιλέξει ποιες σημειώσεις να αναφέρει ? Καμία, δείχνει μέχρι στιγμής η πράξη και γιαυτό τον λόγο πρέπει να αναγράφονται στην δήλωση. 

18 λεπτά πριν, tetris said:

Τα όρια απαλλοτριώσεων, κλπ εγκεκριμένων οριογραμμών, φαίνονται στο διάγραμμα

Προφανώς και φαίνονται αλλά μόνο το λεκτικό επιβεβαιώνει τα όσα εμφανίζονται. Σε ένα σχέδιο με πολλές γραμμές και διάφορες αναγραφόμενες επιφάνειες δεν είναι αναμενόμενο να είναι κατανοητό σε μη σχετικούς (Συμβολαιογράφους, Δικηγόρους, πελάτες κ.λπ..).  Η αναγραφή στην δήλωση δίδει τις ιδιότητες του ακινήτου και το σχέδιο τις τεκμηριώνει.

24 λεπτά πριν, tetris said:

Σε κάθε περίπτωση, εξυπακούεται ότι, η δήλωση έχει συνταχθεί λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα ανωτέρω. Συνεπώς, προς τι να τη "φορτώνουμε" με περιττά?

Δεν έχει νόημα να αναφέρονται στους όρους δόμησης τα ΦΕΚ ΓΠΣ, Αρχαιολογικού χώρου κ.λπ.. και να μην αναφέρεται στην δήλωση αν το ακίνητο είναι εντός ή εκτός αυτών των περιοχών ή αν είναι εκτός της ζώνης τάδε και εντός της ζώνης τάδε.

Σημ.: Το ότι ένα ακίνητο είναι εντός π.χ. αρχαιολογικής ζώνης δεν σημαίνει ότι έχει αρχαία (ή θα πρέπει να τεκμηριώνεται ή να δηλώνεται κάτι τέτοιο) αλλά σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθηθεί μία συγκεκριμένη διαδικασία για να οικοδομήσει.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

δξ γιατι κουραζουμε τοσο πολυ αυτο το θεμα.

 

- ναι, η δηλωση του ν.651 ειναι απαραιτητη για να γινει ενα συμβολαιο και ειναι ξεχωριστη..

- Και σου λεει ο συμβ/φος,

"θελω αποσταση απο θαλασσα, αν επιτρεπεται η ανοικοδομηση, τί ορους δομησης εχει, αν εχει κτισμα,  αν ειναι σε ζωνη αρχαιολογιας, αν ειναι δασος ιδιωτικο κλπκλπ.

διοτι μου τα ζηταει η εφορια.

Οσο δεν μου τα δινει ο μηχανικος, δεν μπορω να περασω δηλωσεις"

υγ

και, εαν το γηπεδο ανηκει τις υπο καταργηση παρεκλισεις,

θα πρεπει να αναφερει οτι "σημερα ειναι αρτιο και οικοδομησιμο μεχρι και την 9-12-2022, εκτος εαν δοθει παραταση"

ζιματιστικι του μυαλο μας.

τις καλημερες μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

δξ γιατι κουραζουμε τοσο πολυ αυτο το θεμα.

Δεν θα το κουράζαμε αν δεν υπήρχε η σχετική κινδυνολογία (προς νέους συναδέλφους). 

Ούτε είναι διαγωνισμός για την πιο σωστή άποψη. 

Θα έλεγα ότι είναι αντιπαράθεση μεταξύ αντικειμενικών (νομοθεσία) και υποκειμενικών (προσωπικές απόψεις) στοιχείων.

Κι επειδή μπορεί να ανοίξουμε την όρεξη σε κάποιο "βαρεμένο" ή "σαδιστή" συμβ/φο, θα πρέπει να προσέχουμε ώστε να δίνουμε σαφείς απαντήσεις για να μην "ψαρώνουν" οι νέοι συνάδελφοι.

Και το κερασάκι:

Η απάντηση που έχω δώσει σε συμβ/φους που μου ζητούσαν να γράψω όρους δόμησης στο διάγραμμα, ήταν:

Το διάγραμμα έχει συνταχθεί σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, και γι αυτό έχω πληρωθεί. Οι έξτρα πληροφορίες, απαιτούν έξτρα πληρωμή. Αν θέλει ο αγοραστής, μπορεί να περάσει από το γραφείο μου.

Εννοείται, ότι δεν επέμεναν...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία αυτή θέλω να προσθέσω κάτι γενικότερο.

Όταν ο σύλλογος της Β. Ελλάδας Αγρ. & Τοπογράφων ήταν ένας μεγάλος σύλλογος (όταν έγινε "πανελλήνιος" μίκρυνε) έκανε πάρα πολλές εκδηλώσεις σχεδόν για όλα τα θέματα του κλάδου. Tο σημαντικότερο είναι πως  προχωρούσε και στην έκδοση του βιβλίου των πρακτικών, τα οποία δίνονταν στους συναδέλφους σχεδόν δωρεάν.

Για το θέμα που συζητούσαμε υπάρχει το αντίστοιχο βιβλίο.

Ξέρω πως υπάρχουν αντίγραφα όλων των βιβλίων (γύρο στα 15 (;))που έχει εκδόσει ο σύλλογος. Θα μπορούσαν να ξανατυπωθούν και με ένα μικρό αντίτιμο (για τα κόστη) να φτάσουν σε συναδέλφους.

 

Η μπροσούρα, ας πούμε, για τις πράξεις τακτοποίησης, που δίνε συνεχώς ο Δημήτρης, υπάρχει και σε ηλεκτρονική μορφή. Ίσως υπάρχουν και για κάποια άλλα. 

image.thumb.jpeg.349d8c65fa17def5c30b0d3d37c96e44.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Η "¨ζημιά" στη δήλωση Ν. 651/77 έχει γίνει ήδη από το 2013 με τα υποδείγματα τοπογραφικών διαγραμμάτων -έχοντας συμπεριλάβει και την δήλωση Ν. 651/77- που έδωσε το τότε ΥΠΕΚΑ και εφαρμόζονται μέχρι και σήμερα από τις ΥΔΟΜ

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ.pdf ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παύλο, δεν βλέπω κάποια ζημιά στη δήλωση του ν.651/77 με τα γνωστά υποδείγματα. Έχει χωριστά αυτά που δηλώνει ο μηχανικός με τον ν.651/77 και σε άλλη θέση αυτά που βεβαιώνει η υπηρεσία (όροι δόμησης για θεώρηση).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θόδωρε. Αυτό που εννοώ είναι ότι στα υποδείγματα τοπογραφικών του ΥΠΕΚΑ "επιβλήθηκαν" στη δήλωση Ν. 651/77, πολλά παραπάνω από όσα ο 651 ορίζει. Παραθέτω προεπισκόπηση.

image.png.80655e34ca86ba5a0ed504aed589e2b7.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.