Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aκίνητο με λανθασμένη βεβαίωση μηχανικού (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

Λεβέντη μου, δεν δικάζει ουδείς εδώ! Απλώς αναφέρεται η ενδεικνυόμενη συμπεριφορά απέναντι σε λαμόγιο "μηχανικό", την οποία προφανώς θ' αναδείξουν τα δικαστήρια, αν οι πελάτες τους αποφασίσουν να προστατεύσουν την περιουσία τους!!!

Είναι κακό να υποθάλπτονται αντιεπαγγελματικές και παράνομες συμπεριφορες! Ας σταλθούν στους αρμόδιους για ν' αποφανθούν δεόντως... Η σιωπή μερίδας ημών μας οδήγησε ως κλάδο στην σημερινή μας κατάντια!!!

 

Υ.Γ. 1. Και προσοχή, λαμόγιο δεν είναι μόνο ο μηχανικός που εξέδωσε τη βεβαίωση για τη μεταβίβαση (2 τ.μ. κλειστού χώρου αυθαιρεσία δεν είδε!!!!), λαμόγιο είναι και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που προφανώς γνώριζε το τι ακριβώς έκανε αυτός στον οποίο του ανέθεσε τη συγκεκριμένη εργασία και με δόλο κινήθκε για να πουλήσει το διαμέρισμά του... 

Υ.Γ.2. Ας ήμουν εγώ ο μηχανικός του σημερινού "ταλαίπωρου" ιδιοκτήτη και θα βλέπαμε όλοι μας πόσο θα έτρεχαν τα λαμόγια...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ηρεμήστε λίγο πριν ονοματίσετε κανένα λαμόγιο, γιατί δεν γνωρίζετε τι είναι. Ναι να μην τακτοποιηθεί ολόκληρο wc σε μπαλκόνι είναι μεγάλο. Μην φτάσουμε βέβαια στα Δικαστήρια, όποιος θέλει να πάει βέβαια να πάει, εγώ θα ήθελα να μάθω αν δεν κάνω λάθος ο ερωτών είπε πιο πάνω ότι πλήρωσε αυτός τον μηχανικό όταν αγόρασε το σπίτι. Ναι τώρα, ο ιδιώτης που θα αγόραζε ένα σπίτι πλήρωσε τον μηχανικό που τακτοποίησε ότι τακτοποίησε και έδωσε την βεβαίωση να παρει αυτός ένα σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 5:59 ΜΜ, Dimitris Athens said:

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. ...

Πέραν της πολεοδομικής αυθαιρεσίας, υπάρχει και ζήτημα στατικότητας (επί πλέον φορτία στον εξώστη) που, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ πιο σοβαρό.

Ο χρόνος κατασκευής είναι, σχετικά, δύσκολο να αποδειχθεί.

Ο μηχανικός, ωστόσο, είναι εύκολο να βρεθεί (εκτός κι αν την έχει κάνει για εξωτερικό)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Με βοηθαει πολύ γιατί δεν έχω καμία εμπερία σε αυτόν τον τομέα και νιώθω πελαγωμένος. 

Το συγκεκριμένο wc είναι σίγουρα κτισμένο απο την κατασκευή της πολυκατοικίας το 1983 διότι και στους απο κάτω δύο ορόφους της ίδιας πλευρά της πολυκατοικίας, βρίσκεται στο ίδιο ακριβώς σημείο. Τώρα γιατί δεν φαίνεται στα αρχικά σχέδια, δεν γνωρίζω. Υποθέτω έχει να κάνει με την κάλυψη τετραγωνικών δόμησης. 

Ο μηχανικός που προφανώς υπέγραψε χωρίς να κάνει την αυτοψία, δεν υπάρχει πουθενά. Πιθανολογώ οτι δεν ασκεί πλέον το επάγγελμα, διαφορετικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς ένα επαγγελματίας καταργεί το επαγγελματικό του τηλέφωνο , αλλάζει διεύθυνση και δεν βρίσκεται σε καμία αναζήτηση με αυτό το όνομα.  Θα ήθελα πολύ να κινηθώ νομικά, αρκεί πράγματι να έχει νόημα. Αν είναι άφαντος και κάνω δικαστήρια ερήμην, μόνο επιπλέον έξοδα θα επωμιστώ. 

Βρήκα σήμερα την κληρονόμο της πωλήτριας , είναι συνεργάσιμη αλλα προφανώς και δεν γνωρίζει λεπτομέρειες ούτε και φέρει κάποια ευθύνη κατα τη γνώμη μου. Σκοπέυω αρχικά να επικοινωνήσω με την συμβολαιογράφο που έκανε τα συμβόλαια μήπως μπορεί να με καθοδηγήσει πώς μπορούμε να κινηθούμε σε σχέση με το συμβόλαιο που έγινε 9 χρόνια πριν.  Αν γίνεται να αλλάξει με σύμφωνη γνώμη την δική μου και της πωλήτριας - στην προκειμένη περίπτωση της κληρονόμου. 

Link to comment
Share on other sites

"Τώρα γιατί δεν φαίνεται στα αρχικά σχέδια, δεν γνωρίζω. "

Προφανως, επειδη ειναι αυθαιρετο.

"Σκοπεύω αρχικά να επικοινωνήσω με την συμβολαιογράφο που έκανε τα συμβόλαια "

 Σωστα, ετσι θα ξεκινησεις....Θα χρειαστεις και  μηχανικο.

 

...Τα υπολοιπα τα βλεπουμε....μετα...

Link to comment
Share on other sites

έμπλεξες για τα καλά....

Θα χρειαστεί στενή συνεργασία Συμβολαιογράφου και εκ νέου Μηχανικού, να γίνει διαδικασία "τακτοποίησης" με 4495/17 και Ηλεκτρονική Ταυτότητα πιά και διορθωτικές κινήσεις στον τίτλο με βάση αυτά.

 

Κρατάς ως σημαντικό θετικό ότι υπάρχει καλή συνεργασία με κληρονόμο. Το συμβόλαιο ως είναι τώρα έχει "ζητήματα" ακυρότητας. 

Καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας ... προσωπικά το αντιμετώπισα μια φορά με λανθασμένη βεβαίωση μηχανικού σε γονικη παροχή διαμερίσματος σε οικογενειακή πολυκατοικία (δεν υπήρχε δηλαδή δόλος/διαθεση απόκρυψης απο τον ''πωλητή'', εκτός αν ο πατέρας μου ήθελε να με κοροιδέψει - σίγουρα δε θα τσιγκουνευόταν τα 500 ευρώ της νομιμοποίησης αν είχε αυτή την ενημέρωση απο το μηχανικό και σίγουρα δε γράσαρε κάποιον για πέτσινη βεβαίωση :) ) . Ενα χρόνο μετά και ενώ η αδερφή μου στον τρίτο όροφο ήθελε να πουλήσει ενα διαμέρισμα, ο μηχανικός της διαπίστωσε αυθαιρεσία στο φωταγωγό απο τον οποίο είχε φάει κάποια εκατοστά το διαμέρισμα της. Μόλις μου το είπε η αδερφη μου, με έζωσαν τα φίδια αφού ο φωταγωγός είναι κοινός και αφού υπήρχε αυθαιρεσία στον τρίτο θα υπήρχε και στο δικό μου στο ισόγειο (όπως και υπήρχε). Τέσπα, πήρα το μηχανικό που είχε βγάλει τότε τη βεβαίωση, του τα είπα ένα χεράκι και άρχισε τα τραυλίσματα (αποφάσισα να μην ασχόληθω άλλο μαζί του κυρίως γιατί η απόκλιση ήταν οριακά εκτός και το απέδωσα σε ανθρώπινο λάθος μέτρησης ή υπολογισμών ή ερμηνείας του νόμου) και με τη βίδα γυρισμένη πλέον, αποφάσισα να νομιμοποίησω ΟΛΗ  την οικοδομή απο την αρχή (όλες τις Ο.Ι. και κοινόχρηστα) και προχώρησα σε επανάληψη συμβολαίου (της γονικής παροχής) και σε τροποποίηση σύστασης όλης της πολυκατοικίας (τα έκανα όλα τότε όσο ακόμα η πολυκατοικία ήταν οικογενειακή οπότε οι συναινέσεις ήταν εύκολες) .Μετά, πούλησε και η αδερφή μου το δικό της. Όλα πήγαν καλά παρα την ταλαιπωρία και τα έξτρα έξοδα ... τώρα, τα έφερε έτσι η ζωή και θέλω να πουλήσω ένα διαμέρισμα άσχετο με τα παραπάνω (στην ίδια περιοχή όμως) που όταν το αγόρασα, απο καθαρή σύμπτωση ή ατυχία, βεβαιώθηκε το 2017 ως ελεύθερο αυθαιρεσίων απο τον ίδιο μηχανικό που είχε βεβαιώσει λανθασμένα τη γονική παροχή στην οικογενειακη πολυκατοικία 😁  ...όπως καταλαβαίνετε, έχω ένα άγχος για την έκβαση της υπόθεσης λόγω προκατάληψης απέναντι στο μηχανικό-καμικάζι οπότε θα βεβαιωθώ πρώτα πως είμαστε πολεοδομικώς εντάξει και μετά θα το βγάλω για πώληση. Αν όμως υπάρξει πρόβλημα και με αυτή τη βεβαίωση, θα αλλάξω καπέλο και θα τον πάω καροτσάκι ...θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

...στα παραπάνω, σημειώστε πως δε θα ήθελα να σκεφτώ τι θα γινόταν αν ο πατέρας μου είχε αποβιώσει στο μεταξύ ... θα ήμουν, στο επαναληπτικό συμβόλαιο διόρθωσης,  και παραχωρών (ως εξ΄ αδιαθέτου κληρονόμος πλεον) και παραχωρησιούχος ?  😄 ή το αρχικό συμβόλαιο θα ήταν απλά άκυρο χωρίς δυνατότητα επανάληψης/διόρθωσης ? χαος ...

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vasilis Petralwna said:

που όταν το αγόρασα, απο καθαρή σύμπτωση ή ατυχία, βεβαιώθηκε το 2017 ως ελεύθερο αυθαιρεσίων απο τον ίδιο μηχανικό που είχε βεβαιώσει λανθασμένα τη γονική παροχή στην οικογενειακη πολυκατοικία

συγγνώμη αλλά διαβάζω αυτή τη φράση και απορώ, ενώ γνωρίζετε ότι ο συγκεκριμένος μηχανικός είναι προβληματικός και παράλληλα είστε ο αγοραστής (που σημαίνει ότι έχετε δικό σας μηχανικό να ελέγξει πριν την αγορά) εσεις προχωράτε στην αγορά και τώρα σας πιάνει άγχος για την έκβαση; όταν αγοράσατε δεν είχατε παρόμοιο άγχος; Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως γίνεται στον τομέα των ακίνητων ο Έλληνας να βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη και να αγοράζει κάτι χωρίς έλεγχο από άνθρωπο της εμπιστοσύνης του. Εδω άλλοι πάνε να αγοράσουν ένα κλιματιστικό και κάνουν έρευνα αγοράς λες και δίνουν διδακτορικό. Τέλος πάντων εύχομαι να ξεμπερδέψετε γρήγορα και κρατείστε ότι σε επόμενες αγορές πρώτα ο μηχανικός σας θα δίνει την έγκριση και μετα θα προχωράτε.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, killertomato said:

συγγνώμη αλλά διαβάζω αυτή τη φράση και απορώ, ενώ γνωρίζετε ότι ο συγκεκριμένος μηχανικός είναι προβληματικός και παράλληλα είστε ο αγοραστής (που σημαίνει ότι έχετε δικό σας μηχανικό να ελέγξει πριν την αγορά) εσεις προχωράτε στην αγορά και τώρα σας πιάνει άγχος για την έκβαση; όταν αγοράσατε δεν είχατε παρόμοιο άγχος; Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως γίνεται στον τομέα των ακίνητων ο Έλληνας να βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη και να αγοράζει κάτι χωρίς έλεγχο από άνθρωπο της εμπιστοσύνης του. Εδω άλλοι πάνε να αγοράσουν ένα κλιματιστικό και κάνουν έρευνα αγοράς λες και δίνουν διδακτορικό. Τέλος πάντων εύχομαι να ξεμπερδέψετε γρήγορα και κρατείστε ότι σε επόμενες αγορές πρώτα ο μηχανικός σας θα δίνει την έγκριση και μετα θα προχωράτε.

Aν σας χρονοθετήσω τα γεγονότα, θα καταλάβετε πως το συμβόλαιο του 2017 ήταν προγενέστερο της ''προβληματικής'' γονικης παροχής. Έκανα μια αγορά τότε, με τα όσα ήξερα και απαιτούσε ο νόμος (βεβαίωση νομιμότητας απο την πλευρά του πωλητή), πήρα το συμβολαίο και μπήκε στο συρταρι όπως κάνει κάθε ιδιώτης. Ούτε ασχολήθηκα με το ποιός μηχανικός εξέδωσε τη βεβαίωση, ούτε τότε ήξερα τον άνθρωπο. Μετά απο κάποιο καιρό, ο πατέρας μου, μη έχοντας δικό του μηχανικό απο το 1972 που έχτισε την πολυκατοικία, ρώτησε ένα φίλο και του σύστησε τυχαία τον ίδιο άνθρωπο ως γνωστό, καλό κλπ (όλοι συστημένοι είμαστε απο κάποιον....) για να του βγάλει μια βεβαίωση για τη γονική παροχή και κατόπιν έγιναν όσα περιγράφω παραπάνω .

Προφανώς, το 2017, δε γνώριζα όσα γνωρίζω τώρα και ειδικά τις επιπλοκές μιας λανθασμένης βεβαίωσης (νομίζω πως ουτέ καν πολλοί συνάδερφοι σας τις συνειδητοποιούν αλλιώς δε βρίσκω κανένα λόγο ή κίνητρο που να δικαιολογεί το σχετικό ρίσκο - μιλάμε για περιπτώσεις απλών και νομιμοποιήσιμων αυθαιρεσιών σε διαμερισματακια των 45 τμ του '70) . Και φυσικά, δεν υπάρχει πάντα δόλος, ο καθένας κάνει όσα ξέρει και τελεί ίσως υπο την πεποίθηση οτι τα κάνει σωστά ...είναι απίθανο ένας μηχανικός να ερμηνεύει μια εξαίρεση ή ανοχή της νομοθεσίας λανθασμένα και υπο αυτή την πλάνη, να παράγει λανθασμένα βεβαιώσεις ?  Μην αποδίδουμε a priori και με δόλο συνέργεια του ιδιοκτήτη-πωλητή-πελάτη με το μηχανικό που εκδίδει λανθασμένη βεβαίωση ...

Επι της ουσίας, έχετε δίκιο και σήμερα, είμαι πιο επιφυλακτικός και προσεκτικός  και θα έλεγα πως απαιτείται έλεγχος νομιμότητας και του κτίριου στο οποίο αγοράζουμε χιλιοστά (αν αυτά είναι σημαντικά τουλάχιστον) . Και οι κοινόχρηστες, αυθαιρεσίες είναι των οποίων την τακτοποίηση ή τα πρόστιμα αν και όποτε προκύψουν, αναλαμβάνει η εκάστοτε συνιδιοκτησία ....

Τέσπα, μπορεί όλα να είναι καλά και απλά να έχω προκατάληψη έναντι του ανθρώπου ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.