Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Όπως το βλέπω, θα πρέπει να γίνει μια τροποποίηση της σύστασης, αφού ρυθμίσεις ότι πρέπει και παράλληλα να εκδόσεις μια ΕΕΔΜΚ για να χτιστεί διαχωριστικός τοίχος, ο οποίος θα διαχωρίζει την θέση στάθμευσης (αν θέλει αν την έχει Ο.Ι) και το υπόλοιπο ξεχωριστή Ο.Ι με χρήση κατοικίας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήδη η αποθήκη του υπογείου από την Ο.Α. αποτελούσε ξεχωριστό "δωμάτιο" από τις θέσεις στάθμευσης και για την αυθαίρετη μετατροπή σε κατοικία σηκώθηκε διαχωριστικός τοίχος, οπότε αποτελούν δύο διαφορετικά "δωμάτια" εντός του υπογείου. Οπότε για την τακτοποίηση αν δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Ε9, τι μπορώ να χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι,

Έχω περίπτωση τακτοποίησης Ο.Ι. που βρίσκεται σε υπόγειο πολυκατοικίας (η οποία χτίστηκε βάσει Ο.Α. του '82).

Βάσει αδείας, η Ο.Ι. ήταν αποθήκη. Στη πραγματικότητα χρησιμοποιήθηκε εξαρχής ως κατοικία.

Θέλω να μάθω πως αποδεικνύεται ο χρόνος παλαιότητας. 

Κατά τον ιδιοκτήτη, η αλλαγή χρήσης έχει γίνει εκ κατασκευής.

Βάσει άρθρου 87 ισχύει το εξής:

γ) ο χρόνος εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια σε κτίρια με οικοδομική άδεια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, άλλως λαμβάνεται ο χρόνος θεώρησης της αδείας για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου. 

Δηλαδή βάσει των ανωτέρω, αν η βεβαίωση αρχικής ηλεκτροδότησης είναι το χ έτος, τότε αυτό λαμβάνω υπόψιν μου? Γιατί όμως? Αν ήταν αποθήκη δεν θα είχε ρεύμα έτσι κι αλλιώς? 

Ή έχω παρερμηνεύσει? Ο χρόνος θεώρησης της άδειας για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου ποιος είναι? Μήπως δεν είναι όταν αρχικά ηλεκτροδοτήθηκε η ιδιοκτησία?

 

 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

[Προφανως, εδω,  ηλεκτροδοτηση του ακινητου ειναι το υπογειο που σε ενδιαφερει και οχι ολη η οικοδομη]

 

- ποιος διεμενε στην "κατοικια"

- ρευμα πότε πηρε η κατοικια;

- το ρευμα το πηρε σαν κατοικια ή σαν αποθηκη;

- υπαρχουν μισθωτηρια;

- υπαρχει "ιδιοκατοικηση" στα Ε1;

Στο Ε9  το γραφει σαν κατοικια και απο πότε;

  Μετα ταυτα, αυτος σου φερνει ενα Ε9, διορθωμενο

και εσυ  "κρινεις" οτι η αλλαγη χρησης ειναι.."παλαιοθεν"

 

υγ

απαντησε ηδη ο ταχυτερος ιασονας..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μου φέρει ένα Ε9 διορθωμένο σαν κατοικία από το έτος κατασκευής εγώ μπορω να το χρησιμοποιήσω ως αποδεικτικό έτους για την αλλαγή χρήσης? Ακόμη και αν το διορθώσει σήμερα?

Επίσης, δεν ήξερα ότι στη βεβαίωση ρευματοδότησης δηλώνεται η χρήση ως κατοικία ή αποθήκη. Δηλώνεται όντως στη βεβαίωση αρχικής ρευματοδότησης?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

  Αλλοιως πληρωνει  στον Δημο  ΔΤ για κατοικια και αλλοιως για καταστημα ή για αποθηκη.

   Θα βρεις στον Δημο που σε ενδιαφερει την σχετικη αποφαση του ΔΣ

  Αν δεν το  δηλωσε στο Ε9  σαν  κατοικια θα το  διορθωσει.

Θα σου φερει το εγγραφο οπως οριζει στο αρθρο 87 παρ. β' και γ'

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 το έχει ως κατοικία με έτος κατασκευής το 1983.

Η άδεια της Οικοδομής είναι του 1982.

Υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση να μπορώ να το εντάξω στη κατηγορία 2;

Ο ιδιοκτήτης επιμένει ότι εξαρχής χρησιμοποιήθηκε ως κατοικία. Εκ κατασκευής δηλαδή διαμορφώθηκε ως κατοικία και ότι το επιβεβαιώνουν κ οι λοιποί συνιδιοκτήτες αν χρειάζεται.

Αυτο δεν ξέρω πως αποδεικνύεται αλλά θα μπορούσε για οποιοδήποτε λόγο να ενταχθεί ως κατηγορία 2 αν κ εφόσον ο ΦΟ έχει ολοκληρωθεί οντως το ‘82;

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.