Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αυτο για το Ε9 του αποβιωσαντα ειχε ορισθει   να κατατιθεται με την εγκ. 4  στην παρ. 22, συμπληρωματικα. [σε τί????]

Το εβαλαν και στο 99/γ  με την υποχρεωση, παλι  να κατατιθεται "συμπληρωματικα"

Υποθετω οτι,

εάν χρησιμοποιεις σαν αποδεικτικο το Ε9,

[διοτι μπορει να εχεις άλλα στοιχεια  αποδειξης του χρονου κατασκευης...ή αλλαγης χρησης

πχ. ενα μισθωτηριο ή την ηλεκτροδοτητη απο την ΔΕΗ]

τοτε  -μαλλον- θα πρεπει να ειναι σωστο και το Ε9 και του κληρονομου

και του αποβιωσαντα

Εξ αλλου το πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ το χρειαζεται και ο συμβολαιογραφος για να συνταξει την αποδοχη.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει Ε9 που δηλωνονται 69 τμ ισογειο και όροφος σε οικοπεδο 100τμ. Αυτα οριζςι και η αποδοχή

Στην πραξη ειναι 90 τμ ισογειο και όροφος και 130 τμ το οικόπεδο με συγχρονη αποτυπωση που εκανα εγω.

Το ε9 του τωρινού ιδιοκτητη θα διορθωθεί. Το θεμα είναι αν μπορω να το χρησιμοποιησω για παλαιότητα και το αν πρεπεθ να ανεβασω και του αποβιωσαντα το οποιο πιθανοτατα θα αναφερει οτι και το τωρινο του ιδιοκτητη

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδω αρχιζουν τα δυσκολα......

κανονικα θα πρεπει αυτος να παει να κανει διορθωση της δηλωσης φορου κληρονομιας  στα σωστα μετρα

να διορθωσει την αποδοχη

[όπου θα προσκομισει τα εγγραφα που ζηταει ο συμβολαιογραφος]

και μετα να κανεις την τακτοποιηση.

Ετσι θα το καναμε σημερα

 

Αυτος εκανε το 2013  αποδοχη   και δηλωσε όπως  τα μετρησε ο ιδιος ή οπως τα εγραφε ο αποβιωσας..

...αλλα ισχυε  ηδη ο 4014, αρα επρεπε να τα εχει γραψει σωστα.

 

Ηδη απο το 2012 το κτηματολογιο ειχε εκδοσει εγκυκλιο  οτι

"για την αποδοχη δεν ειναι απαραιτητο να εχει προηγηθει  η τακτοποιηση"

 

Ας κανει αυτος πρωτα την τροποποιηση της αποδοχης

να εχεις εντολεα  "επίσημα"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αρα ΑΦ για παλαιότητα, ρύθμιση, ανεβασμα υπαρχοντος ε9 κατοπιν τροποποιηση στο περιθωριο που δινει ο νόμος και ας κανουν οτι τους φωτισει ο Θεός...αλλωστε 9/10 αποδοχες τετοιου στυλ είναι...και η συγκεκριμένη ειναι απο διαθήκη...

Αυτη η εγκυκλιος του κτηματολογίου σωστα τα λέει. Αλλα οι συμβολαιογραφαρες τρομπαρουν ασύστολα....εδω κανουν αποδοχες με τοπογραφικά του 60....

Εγω αν βρώ αφ παρω ε9 και κανω ρύθμιση εχω καποιο θέμα? Δε νομίζω...

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

οπως ξερεις  λεμε,

 

πρωτα αποδοχη και μετα τακτοποιηση.

 

Το σωστο ειναι να κανουν πρωτα αυτοι τις διορθωσεις τους

Τωρα...επεσες στην περιπτωση...

 

ας δειξουμε  "πνευμα  ανοχης "

 

[ειπες κατι για διαθηκη

Ελπιζω η αποδοχη να ειναι σωστη...ειδικα αν περιεχει και καποια συσταση]

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αποδοχη εγινε βασει διαθήκης. Δεν υπαρχει σύσταση. Ενας ειναι ο κληρονόμος.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περίπτωση αποθήκης η οποία σύμφωνα με τον ιδιοκτητη κατασκευάστηκε στο τέλος του 2010 και επίσης αναγράφεται και στο Ε9 του χρόνος κατασκευής το 2010, αλλα στο γεωγραφικό εντοπισμό δεν μπορώ να το εντοπίσω ( ενώ η κατοικία που είναι δίπλα στο αποθήκη από το έτος 2000 φαίνεται κανονικά) . έχω ακούσει ότι ο γεωγραφικός εντοπισμός του συστήματος είναι από παλαιότερη ημερομηνία, λέτε για αυτό να μην το βλέπω?

εγώ θα είμαι καλυμμένη αν έχω το Ε9 που το αναγράφει και υπευθυνή δήλωση του ιδιοκτητη ότι κατασκευάστηκε το 2010 ή θα έχω προβλημα και να το αφήσω καλύτερα?

δεν υπάρχει και street view στο συγκεκριμένο μέρος για το τσεκάρω..ποιά είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι στο ΚΤΙΜΑΝΕΤ

δεν ειναι στο street view

 

εσυ το "βλεπεις" παληο,

στο Ε9 το γραφει  σαν 2010

 

ή θα παραγγειλεις α/φ απο καποια εταιρια...κι αν υπαρχει

ή θα δεχθεις την δηλωση του.

Link to comment
Share on other sites

Ο ορθοφωτογραφίες της ΕΚΧΑ προέκυψαν με φωτοληψίας χρονολογίας 2007 έως 2009. Άρα το σίγουρο είναι ότι η αυθαίρετη αποθήκη έχει κατασκευαστεί μετά το έτος 2009. Στο google earth βρήκες κάποια άκρη;

Εκτιμώ ότι δεν έχεις κάποια άλλη λύση πέραν του Ε9. Πάρε το Ε9 να δεις πως το έχει καταχωρήσει. Μετά την αποτύπωσή σου θα τον βάλεις να διορθώσει την επιφάνεια των αυθαίρετων χώρων και το έτος (αν δεν το έχει σωστά καταχωρημένο).

Αν έχεις τη δυνατότητα ψάξτο λίγο ακόμη, έστω και σε επίπεδο αναζήτησης πληροφορίας (ρώτησε γείτονες, κάποιο μάστορα που να το έχτισε κλπ) να νιώσεις και πιο σίγουρη στην επιλογή σου, χωρίς βεβαίως αυτό να αποτελεί αποδεικτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Στο google earth υπάρχει μόνο αεροφωτογραφία του 2013 που είναι πολύ θολή και με συννεφιά οποτε δεν φαινεται κάτι και η αμεσως επόμενη είναι του 2017.εγώ από την στιγμή που μου φέρνει ο ιδιοκτητης το ε9 είμαι καλύμμενη ή θα έχω και πρόβλημα αν δεν φαίνεται στον γεωγραφικο εντοπισμό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.