Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

είναι για λίγους ....

πλάκα κάνω, μήπως είναι θέμα συμβατότητας browser και ρυθμίσεων....

σε chrome δουλεύει πάντως !!!

(έχει και 3D πανάθεμά τους....)

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν τους πήρα τηλ την προηγούμενη εβδομάδα μου είπανε ότι είναι κλειστοί ως υπηρεσία άρα δεν μπορείς να πάρεις χάρτες άρα μόνο τους βλέπεις...Μόνο από γυσ χάρτες...Έκτός αν υπάρχει κανένα νεότερο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

 

ειχα κλεισιμο εξωστη 3 τ.μ., που εγινε αρχες του 2000. Περασα παλαιοτητα μετα 2004 για ασφαλεια, αλλωστε το ποσο ηταν μικρο ετσι κι αλλιως. Αεροφωτογραφια δε το αποδεικνυει, το Ε9 δεν εχει διορθωθει ακομα και δε ξερω και ποτε - ο ιδιοκτητης ζει μονιμα στο εξωτερικο και εχω δυσκολια επικοινωνιας μαζι του, λογικα το καλοκαιρι θα τον ξαναβρω.

Το θεμα μου ειναι τί ανεβαζω στα δικαιολογητικα. Στον 4178 σε περιπτωσεις τετοιες ή κλειστους Η/Υ, ανεβαζα αυτο που σας επισυναπτω. Τώρα;

 

Και μια διευκρινιση καθως διαβαζα ολη την κουβεντα: σε διαφορετικη διαμερισματωση, ΔΕΝ ζητειται στα δικαιολογητικα η αποδειξη του χρονου κατασκευης, ουτε το Ε9. Αρα μην ψαχνετε για αυτα.

Εγκύκλιος 3-2013, παρ. 26.pdf

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι εχεις ηδη στα χερια σου την δηλωσή του στην οποια γραφει το ετος "αλλαγης χρησης"

Και,

αυτο που λεει η εγκυκλιος ειναι οτι "αν δεν επικαλεστεις παλαιοτητα πριν το 2004, τοτε μονον  μπορεις να μην εχεις "δικαιολογητικα"

Θεωρω  λιγο επικινδυνη"και, μάλλον,  "ανερειστη" αυτη η φραση.

Και, αφου ηδη περασες το 2004,  να βρεις τον εδω πληρεξούσιό του...καποιον θα εχει που του υποβαλλει δηλωσεις..

να διορθωσει το Ε9 συμφωνα με αυτα που εγραψες εσυ και οχι όπως "ξερει" ο πελατης, για να μην εχτε αντικρουομενες χρονολογιες.

εδιτ

συμπληρωσε και ο παυλος  στο ίδιο πνευμα...

αρα ειμαστε  2-0...απο τα αποδυτηρια...]:smile:

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Christos said:

 

 κλεισιμο εξωστη 3 τ.μ., που εγινε αρχες του 2000. Περασα παλαιοτητα μετα 2004 για ασφαλεια, αλλωστε το ποσο ηταν μικρο ετσι κι αλλιως. Αεροφωτογραφια δε το αποδεικνυει, το Ε9 δεν εχει διορθωθει ακομα και δε ξερω και ποτε - ο ιδιοκτητης ζει μονιμα στο εξωτερικο και εχω δυσκολια επικοινωνιας μαζι του, λογικα το καλοκαιρι θα τον ξαναβρω.

Το θεμα μου ειναι τί ανεβαζω στα δικαιολογητικα. Στον 4178 σε περιπτωσεις τετοιες ή κλειστους Η/Υ, ανεβαζα αυτο που σας επισυναπτω. Τώρα;

 

Και μια διευκρινιση καθως διαβαζα ολη την κουβεντα: σε διαφορετικη διαμερισματωση, ΔΕΝ ζητειται στα δικαιολογητικα η αποδειξη του χρονου κατασκευης, ουτε το Ε9. Αρα μην ψαχνετε για αυτα.

Εγκύκλιος 3-2013, παρ. 26.pdf

Να επιβάλεις την αλλαγή στο Ε9. Θα περάσουν όλη την επιφάνεια (νόμιμο και υπό τακτοποίηση) με παλαιότητα το  έτος +2 έτη μετά  από την οικοδομική άδεια και μάλλον το πιο πιθανό είναι ο χώρος να έκλεισε κατά την κατασκευή. Αυτό το διαπιστώνεις αν τα υλικά κατασκευής είναι ίδια με το υπόλοιπο διαμέρισμα. Αν όμως βλέπεις πρόχειρες κατασκευές, πάνελ, γυψοσανίδες, διαφορετικό δάπεδο κλπ, ίσως να έγινε μετά την αποπεράτωση της οικοδομής.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο. Μιλαμε για παππου 200 ετων, που οχι εμαιλ, ουτε με τηλεφωνο δε μπορω να συνεννοηθω. Τρεμω μη τα τιναξει και μεινω στον αερα με την υποθεση του.

Θα τον παρω τηλεφωνο Αμερικη να μου δωσει ενα κοντακτ εδω, και ελπιζω το καλοκαιρι να ερθει να συνεννοηθουμε σαν ανθρωποι.

 

Ασχετο, αλλα αν καποιος εχει βαλει παλαιοτητα μετα 2004, αλλα στο τροποποιητικο Ε9 βαλει ο λογιστης και τα τμ του μπαλκινιου αλλα τα βαλει ολα μαζι το 2000, το ανεβαζουμε σα δικαιολογητικο χωρις θεμα; (παρολο που ειναι υπερ του κρατους η διαφορα). Το ρωταω για αλλη υποθεση που παρατηρησα αυτη τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεση απο τον ιδιο, τα Χριστουγεννα. Μου εδωσε τοτε το Ε9 που ειχε - προφανως χωρις τα τ.μ. του εξωστη. Με το λογιστη του δε μιλησα δε μου χρειαστηκε, και δε οτν ξερω κιολας.

 

EDIT: Αν εννοεις για το 2ο ερωτημα μου που αφορα αλλη υποθεση, οχι δεν μιλησα με το λογιστη απλα ζητησα το τροποποιημενο Ε9 και μου το εδωσε. Ηθελα να το περασω σαν αποδεικτικο παλαιοτητας, αλλα αποδεικνυει παλαιοτητα ακομα πιο παλια, και ρωταω αν αυτο θα δημιουργουσε θεμα. Στην υπευθυνη δηλωση που εχει κανει και στον υπολογισμο προστιμου ειναι μετα 2004. Αλλα στο Ε9 φαινεται ολο το 2000.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

[υποθετω οτι ειχε υπογραψει  τα απαραιτητα...]

αρα...μάλλον θα χρειαστει να περιμενεις τα Χριστουγεννα που θα ξαναρθει...

και δεν χρειαζεται να βιαζεσαι...

τον λογιστη θα τον χρειαστεις οπωσδηποτε ...πριν κανεις οτιδηποτε αλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μιλας για την υποθεση του παππου στα ξενα και το να παρω το λογιστη υποθετω :smile:

Αναγκαστικα αυτο θα κανω ναι...και προφανως ειχε υπογραψει αναθεση και ΥΔ στοιχειων ακινητου.

 

 

Με την αλλη υποθεση θα το ανεβαζες το Ε9 με παλαιοτητα πιο πισω απο τη δηλωμενη για το προστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.