Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σε ποιο στάδιο της υποβολής είσαι? Δεν μπορείς να τροποποιήσεις την παλαιότητα στο σύστημα και να την βάλεις ίδια με το Ε9? Αν όχι, στην θέση σου θα άλλαζα τις δηλώσεις και τα έγγραφα και θα ανέβαζα στο σύστημα τη σωστή χρονολογία, ενώ θα άφηνα να υπολογίσει το πρόστιμο με το δυσμενέστερο συντελεστή. Δεν θα τους χαλάσει να πάρουν περισσότερα λεφτά. Εσύ να είσαι καλυμμένος ως προς αυτά που δηλώνεις και ανεβάζεις. Ο συντελεστής τετραγωνιδίου μπορείς να ισχυριστείς ότι συμπληρώθηκε εκ παραδρομής λάθος(ευμενώς για το Υπουργείο). Κανείς δεν θα σε κατηγορήσει.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για περίπτωση 4178 που ανεβάζω τώρα τα δικαιολογητικά. Είναι σε οριστική υπαγωγή. Έχουν ανέβει οι δηλώσεις, έχει εξοφληθεί το πρόστιμο. Θα έκανα αυτό που λες αλλά πλέον οποιαδήποτε τροποποίηση προστίμου >20%, δε απαιτεί έγκριση και μπλέκουμε μετά.

Link to comment
Share on other sites

αν αλλάξεις τον συντελεστή θα τροποποιηθεί το πρόστιμο > 20 %? Μου φαίνεται λίγο περίεργο να υπάρχει τόση απόκλιση. Κοίτα το θέμα δεν είναι να μην μπλέξεις τώρα, αλλά να μην έχει μπλεξίματα γενικότερα. Το θέμα είναι να ταυτίζονται αυτά που δηλώνεις. Εφόσον δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι στις αρχικές δηλώσεις. Πέρνα παντού (Ε9 κλπ) την ίδια χρονολογία (2004) ώστε να ταυτίζονται τα δικά σου με αυτά του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πελάτη σήμερα στο εκχα στην μεσογείων για να παραγγείλει α/φ και του είπαν ότι είναι κλειστοί 

επ αορίστον. Συγκεκριμένα, του είπαν ότι δεν ξέρουν αν θα ξανανοίξουν σε 10 μέρες ή σε ένα χρόνο. Έχει κάποιος άποψη

σχετικά? Περίεργο μου φαίνεται μιιας και επικοινώνησα προσφάτως μαζί του και δεν μου αναφέρθηκε κάτι σχετικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2018 at 10:30 ΠΜ, sissy_arch said:

Εγώ πάντως όταν τους πήρα τηλ την προηγούμενη εβδομάδα μου είπανε ότι είναι κλειστοί ως υπηρεσία άρα δεν μπορείς να πάρεις χάρτες άρα μόνο τους βλέπεις...Μόνο από γυσ χάρτες...Έκτός αν υπάρχει κανένα νεότερο...

@laxanos ... λίγο παραπίσω από εδώ (στην προηγούμενη σελίδα) αναφέρεται αυτό που λες...

Ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωση !!!!

Πόσο δύσκολο τους ήταν στη σελίδα του κτηματολογίου (https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/SearchAerophotos.aspx) να λένε ότι δεν λειτουργούν πλέον ??????

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο στο site τους βρήκα αυτό...

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=391

Πιθανολογώ ότι από τότε δεν λειτουργεί. Μιλαμε για 4μιση μήνες περίπου...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, laxanos said:

Ψάχνοντας λίγο στο site τους βρήκα αυτό...

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=391

Πιθανολογώ ότι από τότε δεν λειτουργεί. Μιλαμε για 4μιση μήνες περίπου...

Ισχυει οτι δε λειτουργει μου το ειπε κι εμενα πελατης μου. Τί χαζομαρα ειναι αυτη τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε λίγο συνάδελφοι, ειδικά για κατασκευές μετά τον Σεπτ  2011 διότι κάποιες ΥΔΟΜ και το timeline του google earth χρησιμοποιούν και προμηθεύονται φωτο από ιδιωτική εταιρία , και οι ακυρώσεις δηλώσεων είναι αρκετές , ενώ ήδη έχουν πέσει οι γνωστές "καμπάνες" του νόμου σε συναδέλφους. 

Πρόεδρος σε σχετικό δικαστήριο δεν δέχτηκε καμμία δικαιολογία  . " Ο μηχανικός όφειλε να ελέγξει" είπε και έπεσαν  50Κ euro...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, avgoust said:

Προσέξτε λίγο συνάδελφοι, ειδικά για κατασκευές μετά τον Σεπτ  2011 διότι κάποιες ΥΔΟΜ και το timeline του google earth χρησιμοποιούν και προμηθεύονται φωτο από ιδιωτική εταιρία , και οι ακυρώσεις δηλώσεων είναι αρκετές , ενώ ήδη έχουν πέσει οι γνωστές "καμπάνες" του νόμου σε συναδέλφους. 

Πρόεδρος σε σχετικό δικαστήριο δεν δέχτηκε καμμία δικαιολογία  . " Ο μηχανικός όφειλε να ελέγξει" είπε και έπεσαν  50Κ euro...

Το timeline του google earth το χρησιμοποιώ και εγώ και μπορώ να πω ότι βολεύει και βοηθά πολύ. Μάλιστα, σε περίπτωση είχα βρεί 

στέγη σε αυθαίρετο μετά το 11 την οποία ο μάστορας είπε στον αυθαιρετούχο ότι δεν χρειάζεται άδεια ως συνήθως λέει ο μάστορας. Προφανώς

ρύθμισα τα υπόλοιπα πλην στέγης, όπου ανέφερα στην τ.ε ότι είναι μετά το 11 και δεν ρυθμίζεται.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2018 at 12:48 ΜΜ, laxanos said:

 Προφανώς ρύθμισα τα υπόλοιπα πλην στέγης, όπου ανέφερα στην τ.ε ότι είναι μετά το 11 και δεν ρυθμίζεται.

Γίνεται αυτό; Δηλαδή αν υπάρχει αυθαιρεσία μετά το '11 μπορείς να τακτοποιήσεις τα υπόλοιπα πλην αυτού; Δηλαδή καρφώνεις τον ιδιοκτήτη στην ουσία.

Είχα την εντύπωση ότι τέτοιο ακίνητο δεν μπορεί να υπαχθεί στο νόμο αυθαιρέτων παρα μόνο αν κατεδαφιστούν οι κατασκευές μετά το '11...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.