Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ερωτήσεις για το αν θα έγραφες πράγματα που δεν ισχύουν στη δήλωση καλύτερα να αποφεύγονται για διαφόρους λόγους που τιμούν όλους μας. Εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα κοινής λογικής με τα νομικά. Δεν μπορεί το 1989 να κρίνει τι έγινε το 73 (με προσωπική γνώση μόνο από το 1989 και μετά) .

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει.στο δώμα είχε μια γκαρσονιέρα 15τμ που έγινε 26. και τη ταράτσα την έχει αποκλειστική. Θα έπρεπε να υπάρχει φωταγωγός εκεί που τώρα έχει σαλόνι. Ρωτάω, αν κάποιος που αγόρασε κάτι 15 χρόνια μετά τη κατασκευή του, μπορεί να ισχυριστεί και αυτό να στέκει, ότι είναι η αυθαιρεσία εκεί εκ κατασκευής.

Το ότι ρωτάω, δείχνει τη πρόθεση μου για το αν θα έκανα κάτι τέτοιο. Απλά η αυθαιρεσία είναι μικρή ( σε έκταση) και αυτό που δε βλέπω καθαρά, μπορεί να είναι γτ οι κλίμακες των αερο είναι μικρές.και δε μπορώ να πάω εκεί.προφανως από τη στιγμή που δε το βλέπω, δε θα ισχυριστώ ότι το βλέπω. Το ερώτημα μου είναι το πρώτο. Το κοινής λογικής που λες και εσύ.εγω λέω ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ,γτ δεν έχει τη γνώση. Αλλά ρωτάω, γτ στο νόμο δεν λέει ότι ιδιοκτήτης νοείται το ίδιο πρόσωπο με τον ιδιοκτήτη κατά την εκτέλεση της αυθαιρεσίας.

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να σου προσκομίσει ο ιδιοκτήτης ένα σωστό Ε9 κι εσύ να το εισάγεις στο σύστημα! Μην κουράζεσαι αδίκως.... Είναι και καλοκαίρι....

 

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά έχει κλείσει και έναν φωταγωγό....αυτο θέλει για τακτοποίηση ή εκ κατασκευής ή σε όλους τους ορόφους...και το δεύτερο δε μου άνοιξαν να το δω (οι άλλοι ιδιοκτήτες)πες ότι δε το ξέρω. το εκ κατασκευής από αυτόν θα το δεχόσουν?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ σχετικό sissy_arch το εκ κατασκευής πως να το δεχτείς αφου λες ότι πήρε 15 χρόνια μετά.

Μήπως όμως το αγόρασε έτσι? η παλαιότητα των υλικών τι σου λέει?

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είδα και φερουσα τοιχοποιία για να πω ότι είναι σιγουρα παμπαλαιο. Αλλά και να το αγόρασε έτσι, δε σημαίνει ότι ήταν εκ κατασκευής έτσι. Ετσι κι αλλιώς εγώ ως μηχανικός βεβαιώνω το τώρα άρα το σε όλους τους ορόφους. Αν θέλει αυτός να πουλήσει ας πει ότι ήταν εκ κατασκευής στο συμβολαιογράφο.Επίσης, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ζήτησα καθαρή αερό για να προχωρήσεις μαζί μου, αλλιώς ας πάει σε άλλον συν/φο. Αυτά... 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Arche said:

.....Ζήτησα εγώ ουδέποτε να παω κάπου μαζί σου??

καλά μπρεεεε

μη κάνεις έτσι.....

Δεν έχει "φίλη" από φάτσα μπουκ να σου ρίξει βιτριόλι ...

λολ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.